Jarosław Kaczyński o zaangażowaniu Tuska w kampanię prezydencką: Nie będzie niczego poza agresją

Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu skomentował m.in. dotychczasowy przebieg kampanii prezydenckiej. Stwierdził, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest politykiem niesamodzielnym. Skrytykował też Donalda Tuska.

Jarosław Kaczyński w radiowej "Jedynce" stwierdził, że Małgorzata Kidawa-Błońska "z całą pewnością nie jest politykiem samodzielnym".  Kaczyński w kontekście zaangażowania Donalda Tuska w kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej skomentował też dotychczasowe osiągnięcia byłego szefa Rady Europejskiej.

Jarosław Kaczyński o Donaldzie Tusku

- Jedyną rzeczą, którą potrafi sprawnie robić to rozbijać ukształtowane już obyczaje polityczne. Zniszczył je bardzo sprawnie, doprowadził do zniszczenia jakichkolwiek zasad w życiu publicznym - powiedział. - W innych kwestiach wychodziło mu dużo gorzej, sądzę, że sięgnie do swojego starego repertuaru - dodał.

Prezes PiS stwierdził, że Donald Tusk jest zapowiedzią, że w kampanii "nie będzie niczego innego poza agresją". Odnosząc się wyborów prezydenckich podkreślił, że w tych wyborach PiS potrzebuje "ogromnej mobilizacji, może największej z tych wszystkich, które były dotychczas". Przekonywał, że sztab Andrzeja Dudy "jest całkowicie ponadpartyjny". - Łącznie z ważnymi stanowiskami, weźmy stanowisko rzecznika, mówię tutaj o Adamie Bielanie - stwierdził.

Zobacz wideo Kamiński:

"Będzie taki prezydent psuj"

Kaczyński odniósł się do słów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która stwierdziła, że "ludzie którzy pracują, czują się w jakiś sposób upokorzeni, że ktoś jest wspierany, a nie pracuje". - To niewątpliwie zapowiedź jakiejś manipulacji, ale chcę o jednej rzeczy przypomnieć. Wybory prezydenckie są bardzo ważne, ale to nie są wybory parlamentarne. My rządzimy do 23. roku i będziemy rządzić. Prezydent nie może sam zmieniać ustaw i 500 plus będzie, my jesteśmy tego gwarantem. Te wszystkie sprawy, nawet niezależnie od wyników wyborów prezydenckich, będą wyłącznie oświadczeniami Kidawy-Błońskiej. Ale trzeba na to zważać, bo na dłuższą metę niebezpieczeństwo zakwestionowania naszej polityki społecznej istnieje - powiedział Kaczyński. 

Prezes PiS dodał, że w razie wyborczej porażki nie będzie potrzeby przedterminowych wyborów. - Będzie pewne utrudnienie w postaci osoby, która będzie utrudniała, psuła. Taki prezydent psuj w razie takiego biegu wydarzeń (w razie zwycięstwa Kidawy-Błońskiej - red.) - powiedział. 

O koronawirusie

Jarosław Kaczyński odniósł się do epidemii koronawirusa. - Zadaniem państwa jest ograniczenie skutków tej epidemii, bo jej uniknięcie jest pewnie poza możliwościami, chociaż bardzo bym tego chciał, żeby tak było. Z drugiej strony chodzi o to, żeby nie doprowadzić bez potrzeby do stanu wielkiego podniecenia społecznego czy zgoła paniki, bo też jest szkodliwe i przynosi wiele negatywnych skutków także dla ludzkiego zdrowia i życia - stwierdził.