Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Rabce-Zdroju doszło do szarpaniny. "Hańba! Wynoście się stąd!"

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek Rabkę-Zdrój (woj. małopolskie), gdzie odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą Marii Kaczyńskiej. W trakcie wizyty głowy państwa doszło do szarpaniny, a zwolennicy Dudy próbowali wyrwać protestującym egzemplarze konstytucji.

Kolejnym przystankiem na kampanijnej trasie Andrzeja Dudy była Rabka-Zdrój w woj. małopolskim. Prezydent rozpoczął wizytę w tym mieście od odsłonięcia tablicy poświęconej tragicznie zmarłej byłej pierwszej damie, Marii Kaczyńskiej. Później Duda spotkał się z mieszkańcami Rabki w jednej ze szkół podstawowych.

>>> Jaka będzie rola Agaty Kornhauser-Dudy w kampanii wyborczej?

Zobacz wideo

- Nie tylko ją [Marię Kaczyńską - red.] niezwykle ceniłem, ale też tak po ludzku po prostu lubiłem. Jak byłoby wspaniale, gdyby w naszym społeczeństwie, mimo odmiennych poglądów, każdy odnosił się do siebie z takim szacunkiem jak świętej pamięci Maria Kaczyńska do ludzi. Konflikty rodzą emocje, ale trzeba na nie zawsze patrzeć przez pryzmat człowieka, człowieka, który ma swoją godność - mówił prezydent. Jak informuje krakowska "Gazeta Wyborcza", po tych słowach doszło do pierwszego spięcia między wyborcami Dudy a jego przeciwnikami. Część zgromadzonych na sali wyjęła egzemplarze konstytucji. Jednej z kobiet próbowano wyrwać książeczkę, co widać na nagraniu udostępnionym na Twitterze przez Tomasza Bździkota, reportera Radia Kraków (od 37 sekundy):

Wznoszono okrzyki "Konstytucja!", a w reakcji było słychać "Hańba! Wynoście się stąd! Wykończymy was!". Zwaśnione strony musiały oddzielić obecne na sali gimnastycznej służby.  

Rabka-Zdrój. Szarpanina podczas wizyty prezydenta 

Prezydent kontynuował wystąpienie, płynnie przechodząc do kwestii stricte politycznych. Duda mówił m.in. o dokonaniach rządu PiS (program 500+, trzynasta emerytura, ochrona polskiej ziemi przed prywatyzacją) oraz o "grzechach" koalicji PO-PSL. - Wiecie państwo, dlaczego te wszystkie programy możemy realizować? Ponieważ poprzednia władza pozwalała nas okradać, a my to powstrzymaliśmy! Te dziesiątki miliardów podatku VAT, które do tej pory trafiały do prywatnych kieszeni jakichś hochsztaplerów, teraz trafiają do skarbu państwa [...]. Proszę nie dziękować, tak powinno działać uczciwe państwo, państwo, które jest praworządne i sprawiedliwe. To jest obowiązek władzy, by taką właśnie politykę prowadzić, i my ją realizujemy! - zapewniał Duda. 

Atmosfera była równie gorąca po tym, jak prezydent opuścił budynek szkoły, by spotkać się z mieszkańcami Rabki. Według "Gazety Wyborczej", na zewnątrz czekała już grupa działaczy Komitetu Obrony Demokracji transparentami. "Przed tłumem musiała ich ochraniać policja. Byli wyzywani od 'komuchów, psów, przybłęd', kazano im się wynosić, kilkukrotnie z różnych stron usiłowano wyszarpać transparent" - czytamy w "GW". 

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rabce-ZdrojuWizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rabce-Zdroju Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

Wybory prezydenckie. Andrzej Duda liderem sondażu CBOS i ze stratą w rankingu zaufania

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie PAP wynika, że aż połowa badanych, którzy planują wziąć udział w głosowaniu w wyborach, poprze kandydaturę Andrzeja Dudy. Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą chce zagłosować 20 proc. ankietowanych.

Ta sama pracownia opublikowała też ranking zaufania do polityków. W przypadku tego badania nie można już mówić o sukcesie głowy państwa. Urzędujący prezydent cieszy się zaufaniem ze strony 60 proc. badanych. To oznacza spadek o 4 punkty procentowe względem badania przeprowadzonego w styczniu.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, a ewentualną drugą turę zaplanowano na 24 maja.

Więcej o:
Komentarze (525)
Podczas wizyty Dudy w Rabce-Zdroju doszło do szarpaniny. "Hańba! Wynoście się stąd! Wykończymy was!"
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 196 razy 184

  - Konstytucja! - skandowali przeciwnicy Dudy
  - Wykończymy was! - zakrzyknęli katolicy z Rabki

 • kzet69

  Oceniono 154 razy 144

  Od kiedy to wolno prowadzić kampanie wyborcze w.... szkołach (na dodatek w czasie godzin lekcyjnych)? Co na to PKW?

 • burn74

  Oceniono 122 razy 116

  "- Nie tylko ją [Marię Kaczyńską - red.] niezwykle ceniłem, ale też tak po ludzku po prostu lubiłem. " Gdzie byłeś,gdy Rydzyk obrażał p.Marię ? Gdzie ?!

 • parapsychopatolog

  Oceniono 111 razy 97

  Czy te spędy suwerena wychwalające Adriana są bezpieczne w obliczu koronawirusa?

 • polakadam

  Oceniono 99 razy 89

  Z Dudą jeździ spora grupa wynajętych klakierów. Mają za zadanie robić aplauz i udawać radość suwerena. Było to widać w miejscach które już odwiedził. Pis chyba przesolił zupę. Mało miejsca zostaje dla miejscowych chcących przyjść.
  Ale jak już dojedzie do mojego miasta to pójdę żeby dołączyć się do jego przeciwników.

 • sacc77

  Oceniono 82 razy 76

  Kto mi wyjaśni, dlaczego piSStutkom przeszkadza coś tak oczywistego jak KONSTYTUCJA RP?!

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 81 razy 75

  Nigdy jeszcze takiego prezydenta Polska nie miała,aby napuszczał na wiecach Polaków na siebie. Hańba! Won!

 • ziaburek

  Oceniono 71 razy 61

  A co mówi Pismo Święte? - nie rzucajcie pereł przed wieprze... Po co pokazywać zwolennikom Dudy Konstytucję, przecież wiadomo że działa na nich jak czerwona płachta na byka...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 59 razy 55

  Zwolennicy PADa chcieli wyrwać protestującym egzemplarz konstytucji ???
  Może trzeba im było dać ten egzemplarz, bo wszystko wskazuje na to, że PAD tego dzieła nie czytał. W zasadzie to nawet pewne, bo przysięgał na Boga przestrzegać konstytucji i jak by wiedział co w niej napisane, to pewnie by jej tak w sposób oczywisty nie łamał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX