Trwają rozmowy o 2 mld zł dla mediów narodowych. Rzecznik prezydenta zapowiedział spotkanie z Kurskim

W Pałacu Prezydenckim zakończyła się pierwsza tura konsultacji ws. kontrowersyjnej ustawy, na mocy której media publiczne mają otrzymać blisko 2 miliardy złotych rekompensaty. Prezydent spotkał się z przedstawicielami KRRiTV, a w piątek - jak zapowiedział rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski - Duda będzie rozmawiał z prezesami TVP i Polskiego Radia.

W czwartek Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Na oddzielnym spotkaniu prezydent przyjął też przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia. Konsultacje dotyczyły uchwalonej niedawno przez Sejm ustawy abonamentowej.

>> Czy prezydent przekaże prawie 2 mld zł na media publiczne? Fogiel: To kwestia państwowa, nie wyborcza

Zobacz wideo

- Proszę pamiętać, że ta ustawa dotyczy również mediów regionalnych. Mediów, które mają ogromne znaczenie, co podkreślił prezydent Duda. Słuchamy opinii prezesów poszczególnych ośrodków regionalnych, chcemy poznać ich potrzeby. Konsultacje ws. ustawy cały czas trwają, a prezydent ma czas na podjęcie decyzji do 6 marca - mówił po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Błażej Spychalski, rzecznik głowy państwa. 

- Jutro prezydent spotka się z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską oraz prezesem TVP Jackiem Kurskim - zapowiedział Spychalski. 

Sejm przyjął ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych. W trakcie debaty miał miejsce słynny gest Lichockiej

Przypomnijmy, że 13 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, która blokowała przyznanie mediom publicznym prawie 2 miliardów złotych rekompensat z tytułu utraconych wpływów z abonamentu. Oznacza to, że m.in. TVP otrzyma dodatkowe środki. Za odrzuceniem senackiej uchwały w tej sprawie głosowało 232 posłów, przeciwnych było 220. Do odrzucenia uchwały Senatu potrzebna była większość bezwzględna, czyli 231 posłów.

Debata poprzedzająca głosowanie była niezwykle burzliwa, o czym najlepiej świadczy słynny już gest środkowego palca pokazany w kierunku posłów opozycji przez posłankę PiS Joannę Lichocką. 

Więcej o: