Duda i Morawiecki wyraźnie "spadli" w rankingu zaufania. Kaczyński z gorszym wynikiem niż Ziobro

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński mogą się pochwalić mniejszym zaufaniem Polaków, niż w ubiegłym miesiącu - wynika z badania CBOS. Z kolei przy nazwisku Jarosława Kaczyńskiego aż 43 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "nie ufam". Wśród liderów opozycji przoduje Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Luty przyniósł wyraźny spadek notowań prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefa MSWiA oraz koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego" - poinformował CBOS, przytaczając wyniki przeprowadzonego w dniach 6-16 lutego rankingu zaufania (każdy z badanych wskazuje, w jakim stopniu ufa, a w jakim nie ufa danemu politykowi; oraz - czy go rozpoznaje). 

Zobacz wideo Czy prezydent przekaże prawie 2 mld zł na media publiczne? Fogiel: To kwestia państwowa, nie wyborcza

Nowy ranking zaufania. Morawiecki, Duda i Kamiński ze słabszymi wynikami 

Z rankingu wynika, że prezydent Andrzej Duda cieszy się zaufaniem ze strony 60 proc. badanych - to spadek o 4 punkty procentowe względem badania przeprowadzonego w styczniu. Z kolei zaufanie do Mateusza Morawieckiego zadeklarowało 55 proc. badanych (spadek również o 4 punkty procentowe) - podaje CBOS.

Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania uplasował się prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - ufa mu 44 proc. respondentów, co również oznacza spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Prezes PiS Jarosław Kaczyński znalazł się na czwartym miejscu rankingu - ufa mu 43 proc. ankietowanych, czyli o dwa punkty procentowe mniej, niż przed miesiącem. Jednocześnie Kaczyński ma wysoki współczynnik "nieufności" - na odpowiedź "nie ufam" przy jego nazwisku wskazało aż 43 proc. badanych. 

Na kolejnym miejscu uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL i Koalicji Polskiej na prezydenta. Ufa mu 40 proc. Polaków - to najwyższy wynik wśród polityków opozycji. Kandydatka KO, Małgorzata Kidawa-Błońska, może się pochwalić zaufaniem na poziomie 36 proc.

Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w ubiegłym miesiącu cieszył się zaufaniem 25 proc. badanych, a w tym wskazało na niego tylko 20 proc. z nich. Przy nazwisku Kamińskiego 25 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "nie ufam". Liderem "nieufności" jest jednak Janusz Korwin-Mikke - brak zaufania wyraziło w stosunku do niego aż 56 proc. badanych. 

Więcej o: