Jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu Tuleyi. "Całkowicie bzdurny zarzut"

Prokuratura Krajowa chce uchylenia immunitetu sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tuleyi. Jak twierdzą śledczy, sędzia Tuleya ujawnił m.in. dane i zeznania świadka, co naraziło bieg jednego ze śledztw. - Zarzut jest w mojej ocenie całkowicie bzdurny - komentuje w rozmowie z RMF FM sędzia Igor Tuleya.

Prokuratura Krajowa w wydanym w czwartek komunikacie poinformowała, że zwróciła się do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego Igora Tuleyi.

"Powodem jest ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg śledztwa" - podaje PK.

Chodzi o sprawę z 18 grudnia 2017 r., kiedy sędzia uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie głosowania nad ustawą budżetową, które odbyło się rok wcześniej na Sali Kolumnowej. Igor Tuleya wskazywał m.in., że prokuratura nie wyjaśniła, w jakich okolicznościach doszło do podjęcia decyzji o przeniesieniu obrad.

Według Prokuratury Krajowej, Igor Tuleya dopuścił do udziału w posiedzeniu reporterów dwóch stacji telewizyjnych, "mimo że posiedzenie miało niejawny charakter". Śledczy wskazują, że sędzia Igor Tuleya w obecności dziennikarzy "ogłosił postanowienie sądu" i cytował "zeznania świadków z postępowania przygotowawczego, chociaż nie miał wymaganej prawem zgody prokuratora na ich ujawnienie". 

Zarejestrowane przez telewizyjnych dziennikarzy niejawne posiedzenie i wypowiedzi sędziego Tuleyi zostały nagłośnione w mediach. W rezultacie kolejni świadkowie przesłuchiwani przez prokuratora w toku kontynuowanego postępowania mogli poznać treść zeznań przesłuchiwanych wcześniej osób i wiedzieli, w jakiej sprawie mają składać zeznania.

- czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zobacz wideo Władysław Kosiniak-Kamysz: Polityka w Kościele jest problemem

Igor Tuleya o decyzji Prokuratury Krajowej

- Zarzut jest w mojej ocenie całkowicie bzdurny - komentuje w rozmowie z RMF FM sędzia Igor Tuleya. Podkreśla, że "to, co działo się w Sejmie, cała Polska obserwowała na gorąco w rozmaitych mediach". - Żadnych tajemnic nie było - zaznacza.

Sędzia wskazuje, że "nie zamierza podejmować żadnych kroków" i "z pokorą czeka na rozwój wypadków".

Więcej o:
Komentarze (237)
Jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu Tuleyi. "Całkowicie bzdurny zarzut"
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 89 razy 81

  Prokuratura wzoruje się na latach świetności kariery Piotrowicza. Głęboki PRL.

 • jurek4491

  Oceniono 71 razy 63

  CBA ujawniło prywatne rozmowy osób postronnych w sprawie willi Kwaśniewskich i NIC .

 • def11

  Oceniono 47 razy 45

  Każdy reżim rozpoczyna swoje autorytarne rządy od walki z niezawisłymi sędziami i niezależnymi sądami.

 • van_norden

  Oceniono 46 razy 42

  Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 35

  Pan Tulya stał się największym wrogiem pis i oni zrobią wszystko żeby mu dopiec i zaszkodzić , niech się pan trzyma i nie daje pisiorom

 • artau

  Oceniono 32 razy 30

  Każdy autorytarny reżim boi się takich ludzi, jak sędzia Igor Tuleya.
  Dla mnie bohater wolności. Człowiek bez skazy.

 • jerz1444

  Oceniono 33 razy 29

  Wróg prokuratury to sędzia Tuleya, idole to Międlar i Rybak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX