Joanna Lichocka sprawozdawczynią uchwały ws. ataku na prezydenta. "To jest po prostu absurdalne"

Posłanka PiS Joanna Lichocka została reprezentantką wnioskodawców uchwały na temat ataku na prezydenta, choć sama zasłynęła nieparlamentarnym zachowaniem. Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus uważa to za "absurdalne".

Przypomnijmy, że 10 lutego w Wejherowie i Pucku prezydent Andrzej Duda spotkał się z bardzo nieprzychylnym przyjęciem. Grupa osób, którą posłowie PiS nazywają "chuliganami", zakłóciła przebieg państwowych uroczystości stulecia zaślubin Polski z morzem i wygwizdała głowę państwa. W związku z tym 43 parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości wniosło do Sejmu projekt uchwały, w którym protestują "przeciw wprowadzaniu nienawiści i przemocy do życia publicznego". W dokumencie krytykują posłów Koalicji Obywatelskiej, a przede wszystkim kandydatkę na prezydenta Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża słowa ubolewania i wstydu z powodu postawy części parlamentarzystów, którzy poparli atak na Prezydenta Polski. Zdecydowany sprzeciw budzi tolerowanie, a w niektórych przypadkach także współorganizowanie przez parlamentarzystów należących do klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i pracowników ich biur poselskich tego aktu nienawiści wobec Prezydenta Polski. Na szczególne oburzenie zasługuje fakt, że wśród osób afirmujących te zachowania znalazła się poseł Małgorzata Kidawa-Błońska. Zachowanie to nie licuje z godnością funkcji wicemarszałka Sejmu

- czytamy w dokumencie.

Posłowie PiS napisali również, że:

(...) bez względu na dzielące nas różnice polityczne autorytet polskiego państwa, szacunek wobec jego instytucji i Prezydenta Rzeczypospolitej powinny być nadrzędne wobec osobistych ambicji polityków i partyjnych interesów. Ani tocząca się kampania wyborcza, ani rywalizacja polityczna nie mogą być usprawiedliwieniem dla wyrażania nienawiści i pogardy wobec polskiego państwa.

Co ciekawe, do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem posłowie PiS upoważnili posłankę Joannę Lichocką, która w ostatnim czasie przypomniała o sobie, pokazując opozycji środkowy palec. Stało się to dokładnie tego samego dnia, co złożenie projektu uchwały dotyczącego godności prezydenta.

Zobacz wideo Czy M. Kidawa-Błońska powinna przeprosić za Puck? Komentuje A. Pomaska

Joanna Lichocka staje na czele obrońców godności prezydenta. Czy będą zmiany?

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" sprawę skomentowała posłanka Lewicy i wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Joanna Scheuring-Wielgus.

- W obronie godności prezydenta staje osoba bez wiarygodności. To jest po prostu absurdalne - powiedziała Scheuring-Wielgus. Posłanka podważyła także samą legalność procedowania tej uchwały.

- Projekt uchwały, której treść uważam za niedopuszczalną, wpłynął niezgodnie z regulaminem. Otrzymaliśmy go na posiedzeniu komisji, byliśmy tym zaskoczeni, nikt o tym nie wiedział, nie zapoznał się z jego treścią - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, tłumacząc, że posłowie komisji otrzymują SMS-em informację o terminie i tematach najbliższego posiedzenia co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Posłowie PiS do tej pory nie wycofali się z projektu ani nie wprowadzili zmian dotyczących reprezentantki wnioskodawców. Pomimo licznych kontrowersji pozostaje nią posłanka Joanna Lichocka.

- Na razie nie dyskutowaliśmy na ten temat, o żadnych zmianach nie wiem - powiedział w rozmowie z "Rz" poseł PiS Grzegorz Matusiak, który jako jeden z 43 posłów podpisał projekt uchwały. 

Poseł PiS Zbigniew Dolata wskazał z kolei, że sama treść uchwały "nie budzi zastrzeżeń i każdy by się pod nią podpisał", a sprawozdawcą powinna zostać osoba, "wokół której nie ma kontrowersji".

Więcej o:
Komentarze (215)
Joanna Lichocka sprawozdawczynią uchwały ws. ataku na prezydenta. "To jest po prostu absurdalne"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 73

  Martusia Kaczyńska stanie na straży nierozerwalności więzów małżeńskich. Tak, teraz to mi się wszystko spina..

 • apolis

  Oceniono 60 razy 58

  Teraz czekamy na Kaczyńskiego, który wystąpi z uchwałą:
  "Uczciwość i wzajemne zaufanie między inwestorem a wykonawcą
  bazą narodowego dobrobytu".

 • hamsterx

  Oceniono 46 razy 44

  opozycja chyba całe jej wystąpienie będzie "przecierać oczy "
  i "poprawiać włosy" palcem grzebulcem?
  ta pani to jest policzek dla Polaków

 • hikuj13

  Oceniono 35 razy 33

  pani lichocka ,czekamy na BIS
  dla tych co jeszcze nie zrozumieli gdzie macie Polaków

 • antropoid

  Oceniono 33 razy 31

  TERAZ jeszcze prokuratura wolskiego hitlerka wyrzuciła z posady kobietę, która ścigała faszystę międlara - w państwie rządzonym przez bandę politycznych watażków NIC już nie zaskoczy.

 • acototak

  Oceniono 29 razy 27

  To tak jak wcześniej pijaka Melexa zrobili rzecznikiem dyscyplinarnym PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX