Wicemarszałek oznajmił mediom, że marszałek źle myje dłonie. "A senatorowie PiS nie myją, bo mają czyste ręce"

- Mycie w sposób zademonstrowany przez marszałka Tomasza Grodzkiego przyczynia się do rozprzestrzeniania zarazków - powiedział na konferencji w Sejmie wicemarszałek senatu z PiS Stanisław Karczewski. Pouczał on na konferencji, jak prawidłowo myć ręce. Dodał też, że widział, że senatorowie PiS tego nie robią, bo ręce mają czyste.

Na początku czwartkowego posiedzenia Senat zapoznał się z informacją od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski w sprawie sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przedtem odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, senator Doroty Czudowskiej i senatora Waldemara Kraśki.

Poza głównym tematem obrad - ustawą budżetową - Karczewski odniósł się też do kwestii koronawirusa. We wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki (który zastąpił na tym stanowisku Karczewskiego po utracie przez PiS większości) poinformował, że w Senacie ustawiono płyn dezynfekujący. Grodzki, który jest chirurgiem, pokazał, jak poprawnie myć ręce. 

Zobacz wideo Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

Karczewski (także chirurg) polubił na Twitterze wpis kpiąc z marszałka, w którym nazwano decyzję o rozstawieniu płynu "szopką". Zaś na konferencji prasowej stwierdził, że Grodzki... źle poinstruował nt. mycia rąk i sam zademonstrował, jak to robić. Stwierdził, że w sprawie wirusa potrzeba "dobrej, fachowej informacji".

- Pokaże w tej chwili, jak powinno się myć ręce. Pan marszałek Grodzki popełnił kardynalny błąd - powiedział. Stwierdził, że "chirurgiczne mycie rąk" polega na naciśnięciu dozownika łokciem, a nie kciukiem. - Na kciuku przenosimy najwięcej bakterii. Mycie w w sposób zademonstrowany przez marszałka Grodzkiego przyczynia się do rozprzestrzeniania zarazków - powiedział.

- Zachęcam do mycia rąk, również, jak marszałek Grodzki, ale w sposób prawidłowy - dodał wicemarszałek. Skrytykował też marszałka za stwierdzenie, że chorzy senatorowie powinni nosić maseczki. - Jeśli ktoś ma katar, temperaturę, to powinien pozostać w domu - powiedział.

- Ja też patrzyłem na senatorów wchodzących do sali obrad i widziałem, że senatorowie PiS nie myli rak. Bo mają czyste ręce - powiedział marszałek Karczewski. 

Do walki z wirusem nie jest konieczny płyn do dezynfekcji, wystarczy mydło i wdoa. Jak poprawnie myć ręce? Zobacz instrukcję:

embed
Więcej o: