Sondaż CBOS: 50 proc. głosujących poprze Andrzeja Dudę. Daleko za nim Kidawa-Błońska

Wybory prezydenckie 2020. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że aż połowa badanych, którzy planują wziąć udział w głosowaniu w wyborach, poprze kandydaturę Andrzeja Dudy. Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą chce zagłosować 20 proc. ankietowanych.

Z sondażu CBOS zleconego przez PAP wynika, że w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja 2020 roku, udział w głosowaniu deklaruje 85 proc. badanych. Z tej grupy zdecydowanych wyborców przeprowadzono dalsze badania poparcia dla poszczególnych kandydatów.

CBOS: połowa zdecydowanych na udział w głosowaniu wyborców chce poprzeć Andrzeja Dudę

Z respondentów, którzy chcą wziąć udział w wyborach, aż 50 proc. deklaruje oddanie swojego głosu na prezydenta Andrzeja Dudę. NA drugim miejscu, z poparciem na poziomie 20 proc., znalazła się kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Na podium znaleźli się jeszcze Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szymon Hołownia. Na tych kandydatów głos chce oddać po 5 proc. zdecydowanych na udział w wyborach Polaków.

>> "W sztabie Andrzeja Dudy jest więcej wodzów niż Indian" >>

Zobacz wideo

W sondażu sprawdzono także poparcie dla kandydatów Lewicy i Konfederacji. Robert Biedroń może liczyć na 4-procentowe poparcie. Krzysztofa Bosaka wskazałby z kolei tylko 1 proc. badanych. 2 proc. ankietowanych uważa, że w wyborach poparliby innego kandydata. Najczęściej wskazywali Janusza Korwin-Mikkego lub nieokreślonego "kandydata niezależnego i bezpartyjnego".

Andrzej Duda od samego początku może cieszyć się największym poparciem wśród kandydatów na prezydenta. W ostatnim sondażu przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" na obecnego prezydenta swój głos chce oddać 43,7 proc. badanych. Z kolei z badań przeprowadzonych na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że w drugiej turze wyborów Andrzejowi Dudzie realnie zagrozić może jedynie Władysław Kosiniak-Kamysz. W pierwszej turze kandydat PSL przegrywa jednak z Małgorzatą Kidawą-Błońską z KO i to o ponad 10 punktów procentowych.

Więcej o: