Opozycja przygotowała ustawę ws. ochrony przed koronawirusem. Małgorzata Kidawa-Błońska: Trafiła do szuflady

Koalicja Obywatelska złożyła 14 lutego projekt ustawy przewidujący obowiązkową hospitalizację oraz kwarantannę w przypadku zakażenia koronawirusem. Dokument ten do tej pory nie otrzymał numeru druku. Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła się w tej sprawie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała na Twitterze, że choć Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy o koronawirusie kilkanaście dni temu, dokument w dalszym ciągu nie dostał numeru druku. Z tego powodu napisała pismo do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa w państwach europejskich i potencjalnym zagrożeniem dla Polski, zwracam się o pilne skierowanie ww. projektu do prac w Sejmie" - czytamy w dokumencie podpisanym przez Małgorzatę Kidawę-Błońską. 

Jan Grabiec o projekcie ws. koronawirusa. "Ta ustawa daje narzędzia polskim służbom"

O sprawie mówił także rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Podczas briefingu w Sejmie stwierdził, że opozycyjny projekt dotyczący koronawirusa został "odłożony do szuflady".

- Na poprzednim posiedzeniu Sejmu przedstawiliśmy tę ustawę marszałek Sejmu po to, by jak najszybciej Sejm tę ustawę przyjął, uzupełnił katalog wirusów, które umożliwiają przyjęcie tej nadzwyczajnej procedury przymusowej hospitalizacji czy przymusowej kwarantanny w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia i zdrowia ludzi, żeby ten mechanizm dać służbom. Wyobraźcie sobie państwo, że do dzisiaj służby Sejmu nie nadały nawet numeru druku tej ustawie - mówił polityk KO.

- Ta ustawa daje narzędzia polskim służbom. Niestety została odłożona do szuflady. Wzywamy marszałek Sejmu, rząd do tego, żeby szybko pochylić się nad tymi przepisami, żeby szybko je przyjąć. Jeżeli są potrzebne inne zmiany w prawie, również klub KO jest gotowy do współpracy w tym zakresie, z każdym kto będzie proponował rozwiązania, które zapewnią możliwość ograniczenia się rozprzestrzenia się tego groźnego wirusa - zaznaczył Grabiec.

Więcej o: