Kierowcy SOP przejdą szkolenie. Formacja szuka ośrodka doskonalenia techniki jazdy

Służba Ochrony Państwa chce wynająć infastrukturę ośrodka doskonalenia techniki jazdy, aby szkolić swoich kierowców. Ćwiczenia mają odbywać się w kilku turach do końca roku. Czy szkolenia dla kierowców SOP sprawią, że kolizji z ich udziałem będzie mniej?

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej SOP opublikowano zamówienie publiczne dotyczące "wynajmu elementów infrastruktury ośrodka doskonalenia techniki jazdy wraz z zapewnieniem zakwaterowania i wyżywienia uczestnikom kursu". Służba Ochrony Państwa szuka ośrodka, na terenie którego będzie mógł prowadzić szkolenia od końca marca aż do końca 2020 roku. Z treści zamówienia wynika, że na terenie obiektu szkoleniowego w czasie korzystania z niego przez SOP nie mogą odbywać się inne ćwiczenia, a zajęcia dydaktyczne realizowane przez służby nie mogą być w żaden sposób rejestrowane.

>>> Czy w Nowej Lewicy jest miejsce dla byłych działaczy PZPR? "Różnorodność jest siłą Lewicy"

Zobacz wideo

SOP szuka ośrodka nauki jazdy. Przeznaczy na to nie więcej niż 144 tys. euro

Ośrodek doskonalenia techniki jazdy, którego szuka SOP musi posiadać kilka elementów infrastruktury, w tym:

  • tor ziemny o powierzchni co najmniej 3 hektarów przystosowany do jazdy samochodem terenowym,
  • plac manewrowy o długości nie mniejszej niż 1300 m i 20 m szerokości,
  • budynek garażowy zamykany i zabezpieczony przed dostępem osób trzecich,
  • zamykane pomieszczenie techniczne.

Oprócz tego wykonawca musi zapewnić zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie co najmniej 18. pracownikom SOP. Usługa hotelarsko-gastronomiczna musi być zrealizowana w obiekcie zlokalizowanym w odległości nie większej niż 30 km od ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Na ten cel SOP chce przeznaczyć poniżej 144 tys. euro.

Wybierając ofertę, SOP zwróci uwagę na dwa czynniki: cenę oraz odległość obiektu szkoleniowego od siedziby Służby Ochrony Państwa. Wagę pierwszego z kryteriów wskazano na 60 proc., a drugiego - na 40 proc. SOP nie dał zainteresowanym wykonawcom zbyt wiele czasu na skompletowanie dokumentów. Treść zamówienia została opublikowana 18 lutego, z kolei termin przyjmowania ofert upływa 27 lutego. 

Przypomnijmy, że w 2019 roku doszło do 63 kolizji z udziałem samochodów Służby Ochrony Państwa. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2018 r. W dziewięciu przypadkach w pojazdach były osoby ochraniane.

Więcej o: