Kierowcy SOP przejdą szkolenie. Formacja szuka ośrodka doskonalenia techniki jazdy

Służba Ochrony Państwa chce wynająć infastrukturę ośrodka doskonalenia techniki jazdy, aby szkolić swoich kierowców. Ćwiczenia mają odbywać się w kilku turach do końca roku. Czy szkolenia dla kierowców SOP sprawią, że kolizji z ich udziałem będzie mniej?

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej SOP opublikowano zamówienie publiczne dotyczące "wynajmu elementów infrastruktury ośrodka doskonalenia techniki jazdy wraz z zapewnieniem zakwaterowania i wyżywienia uczestnikom kursu". Służba Ochrony Państwa szuka ośrodka, na terenie którego będzie mógł prowadzić szkolenia od końca marca aż do końca 2020 roku. Z treści zamówienia wynika, że na terenie obiektu szkoleniowego w czasie korzystania z niego przez SOP nie mogą odbywać się inne ćwiczenia, a zajęcia dydaktyczne realizowane przez służby nie mogą być w żaden sposób rejestrowane.

>>> Czy w Nowej Lewicy jest miejsce dla byłych działaczy PZPR? "Różnorodność jest siłą Lewicy"

Zobacz wideo

SOP szuka ośrodka nauki jazdy. Przeznaczy na to nie więcej niż 144 tys. euro

Ośrodek doskonalenia techniki jazdy, którego szuka SOP musi posiadać kilka elementów infrastruktury, w tym:

 • tor ziemny o powierzchni co najmniej 3 hektarów przystosowany do jazdy samochodem terenowym,
 • plac manewrowy o długości nie mniejszej niż 1300 m i 20 m szerokości,
 • budynek garażowy zamykany i zabezpieczony przed dostępem osób trzecich,
 • zamykane pomieszczenie techniczne.

Oprócz tego wykonawca musi zapewnić zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie co najmniej 18. pracownikom SOP. Usługa hotelarsko-gastronomiczna musi być zrealizowana w obiekcie zlokalizowanym w odległości nie większej niż 30 km od ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Na ten cel SOP chce przeznaczyć poniżej 144 tys. euro.

Wybierając ofertę, SOP zwróci uwagę na dwa czynniki: cenę oraz odległość obiektu szkoleniowego od siedziby Służby Ochrony Państwa. Wagę pierwszego z kryteriów wskazano na 60 proc., a drugiego - na 40 proc. SOP nie dał zainteresowanym wykonawcom zbyt wiele czasu na skompletowanie dokumentów. Treść zamówienia została opublikowana 18 lutego, z kolei termin przyjmowania ofert upływa 27 lutego. 

Przypomnijmy, że w 2019 roku doszło do 63 kolizji z udziałem samochodów Służby Ochrony Państwa. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2018 r. W dziewięciu przypadkach w pojazdach były osoby ochraniane.

Więcej o:
Komentarze (90)
Kierowcy SOP przejdą szkolenie z prowadzenia pojazdów. Formacja szuka ośrodka doskonalenia techniki jazdy
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 32 razy 26

  BOR nie miał z tym problemu, ale BOR nie zatrudniał kurierów i rozwozicieli pizzy.

 • pan.szklanka

  Oceniono 24 razy 22

  Poziom bezpieczeństwa można podnieść w prosty sposób. Niech jeżdżą, jak reszta, z "L-kami" na dachach.

 • walkirrr

  Oceniono 21 razy 19

  ostatnio aresztowano jakiegos pracownika SOP. Okazało sie ze jest członkiem grupy przestępczej zajmujacej sie miedzy innymi kradzieżami samochodów he he he nowe elity pisowskie

 • acototak

  Oceniono 20 razy 18

  A SOP już naprawiła Audi, które rozbiła w Oświęcimiu, czy dalej rdzewieje na placu?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 16 razy 16

  Co, skończyła się kasa na remonty i kupowanie nowych za kasowane?

 • homo_lupus

  Oceniono 15 razy 15

  źle sformułowane warunki zamówienia. Powinno to iść tak:
  1. szkolenie powinno umożliwiać uzyskanie prawa do udziału w ruchu na drogach publicznych na poziomie co najmniej karty rowerowej;
  2. zamawiający zastrzega sobie możliwość wielokrotnego zdawania egzaminu określonego w pkt. 1;
  3. plac manewrowy służący szkoleniu powinien być pozbawiony jakichkolwiek przeszkód grożących kolizją,
  4. w celu minimalizacji ryzyka kolizji rozmiary placu manewrowego powinny być tak duże, aby w samochodzie uczestnika szkolenia skończyło się paliwo zanim dojedzie on do krawędzi placu.

 • turkucio

  Oceniono 14 razy 14

  Miałem niedawno kontakt z SOPem... mijając ich samochody zaparkowane na chodnikach i wiedząc o ich wyczynach, wiedziałem że muszę zachować maksymalną ostrożność - tylko dzięki temu uniknąłem stłuczki, gdy jakiś szczyl z SOPu wymusił na mniej pierwszeństwo (bez sygnałów), tak na oko, oni ich chyba teraz prosto z zawodówki teraz biorą.

 • 20portal

  Oceniono 11 razy 11

  Pewnie są przyjmowani do pracy po znajomości (reguła PiS) i nie muszą mieć nawet prawa jazdy (Fu_Jarek nie ma). Wystarczy legitymacja PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX