Były dyrektor POLIN o konflikcie z resortem kultury. Powodem miały być miliony euro z grantu

Prof. Dariusz Stola, były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, twierdzi w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym", że Ministerstwo Kultury w 2018 r. chciało przekazania części grantu przyznanego POLIN na powstające Muzeum Getta Warszawskiego. Według Stoli, mogło chodzić o kwotę nawet 5 milionów euro.

Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w latach 2014-2019, od maja zeszłego roku, po wygranym konkursie, nie został powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego na stanowisko szefa tej instytucji.

Minister tłumaczył przed kilkoma miesiącami w Radiu ZET, że jego zdaniem prof. Dariusz Stola prowadził w muzeum "bardzo agresywną politykę". Glińskiemu nie spodobało się m.in. to, że prof. Stola miał odmówić organizacji konferencji naukowej poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i "jego myśli politycznej" dotyczącej relacji polsko-żydowskich.

Prof. Dariusz Stola w opublikowanym w lutym oświadczeniu stwierdził, że jest gotów zrzec się praw konkursowych do stanowiska dyrektora Muzeum POLIN "pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji". W połowie miesiąca okazało się, że dyrektorem ostatecznie zostanie Zygmunt Stępiński (obecnie p.o. dyrektora). Jego kandydatura miała być uzgodniona ze współorganizatorami Muzeum POLIN, prezydentem Warszawy i Przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

>>> Zobacz także: Szefowa kampanii szkodzi Andrzejowi Dudzie?

Zobacz wideo

Dariusz Stola o spotkaniu w Ministerstwie Kultury

Prof. Dariusz Stola w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" (pełna wersja ukaże się w środę) mówił o kulisach pracy w instytucji i kontaktach z resortem Piotra Glińskiego. Jak stwierdził prof. Stola, w styczniu 2018 r. resort kultury miał wysunąć oczekiwanie, by część z 10 mln euro przyznanych Muzeum Polin w ramach tzw. grantu norweskiego została przekazana na powstające Muzeum Getta Warszawskiego. Z takim wnioskiem miały zwrócić się do Stoli podczas spotkania dwie urzędniczki ministerstwa. Miało chodzić o kwotę od 3 do 5 milionów euro.

- Idę z koleżanką, na wstępie dziękuję, mówię, że się cieszę z tego spotkania, bo to już najwyższy czas brać się do roboty. I słyszę, że nie: że musimy o tym poważnie porozmawiać, bo to niesprawiedliwe, żeby tylko muzeum dostało te pieniądze - relacjonuje prof. Stola w rozmowie z "TP".

- Przecież gdybym się zgodził, byłoby to z mojej strony działanie na szkodę muzeum Polin. Żaden prywatny darczyńca nie dałby nawet pięciu centów komuś, kto lekką ręką pozbywa się pięciu milionów euro - komentuje Dariusz Stola.

Ministerstwo Kultury reaguje na wywiad z prof. Dariuszem Stolą

W środę Ministerstwo Kultury wydało oświadczenie, w którym czytamy, że Muzeum Polin "w sposób absolutnie uzurpatorski postawiło się w roli wyłącznego beneficjenta" grantu "Ochrona Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego".

MKiDN wielokrotnie zwracało się do dyrektora Stoli, aby był skłonny uwzględnić w ramach grantu potrzeby innych instytucji (poza Polin) zajmujących się tym dziedzictwem, w tym Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Getta Warszawskiego czy instytucji zajmujących się cmentarzami żydowskimi w Polsce.

- wskazuje resort.

"Czy rację ma dyrektor Stola, który uważał, że sumą 42 mln zł ze środków norweskich na wspieranie żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce (będących rekompensatą rządu norweskiego za wolny dostęp firm norweskich do polskiego rynku) powinna dysponować tylko jedna instytucja, czy też MKiDN, które ocenia, że środki przeznaczone na ochronę dziedzictwa żydowskiego w Polsce powinny być podzielone pomiędzy 3 różne instytucje zajmujące się podobną problematyką z Polin w roli lidera projektu, z których zaniedbane cmentarze czy Muzeum Getta Warszawskiego były, w owym czasie, w największej potrzebie – to już musi ocenić opinia publiczna" - dodaje ministerstwo.

Ministerstwo podkreśla, że "przekazanie całej sumy dla jednego podmiotu (Polin) było decyzją państwa darczyńcy (w praktyce Norwegii), wbrew stanowisku MKiDN". Prof. Dariusz Stola miał ostatecznie zgodzić się na przekazanie 1 miliona euro Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu, ale odmówił przydzielenia funduszy  Muzeum Getta Warszawskiego.

Muzeum POLIN. Prof. Dariusz Stola

Prof. Dariusz Stola to historyk, badacz stosunków polsko-żydowskich, zagłady Żydów, reżimu komunistycznego w Polsce i migracji międzynarodowych w XX w. Dyrektorem Muzeum Polin został 1 marca 2014 r. na pięcioletnią kadencję z możliwością przedłużenia na następną.

Pod jego kierownictwem muzeum w 2016 r. otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year) i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra, najważniejszy na Starym Kontynencie laur za wybitne osiągnięcia w ochronie, badaniach i propagowaniu dziedzictwa kulturowego.

Więcej o:
Komentarze (108)
Były dyrektor POLIN o konflikcie z resortem kultury. Powodem miały być miliony euro z grantu
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 59 razy 49

  Gliński, nikt porządny już ci nie poda ręki. Polin jest wspaniałym muzeum, ale piss.dzielcy nie byliby sobą, gdyby czegoś nie zniszczyli.
  Nie wybaczymy ci numeru ze wspaniałym Muzeum II Wojny Światowej i z przekrętem z Damą z łasiczką. Jeszcze bekniesz za to. Jaką dostałeś prowizję?
  Jesteś zerem. ZEREM.

 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 46

  Chytrus z pana Piotrusia. Pół miliarda przeputał na Damę, teraz położył łapę na fundusze norweskie. Panie, Piotruś, nie męczy pana bycie idiotą?

 • czekam_nad_rzeka

  Oceniono 36 razy 34

  Miejmy nadzieję, że to szybko wróci do tableta z którego wypełzło.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 27 razy 25

  Konferencja naukowa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu i "jego myśli politycznej" dotyczącej relacji polsko-żydowskich ?????
  A jakaż to była ta myśl? Nawet jeśli miał jakąś myśl to, patrząc na stan relacji polsko-żydowskich, chyba nie najlepiej ją wyłuszczył. Bo chyba że to była właśnie ta myśl. Tyle że w takim przypadku organizowanie konferencji jest bezcelowe. Pluć i jątrzyć można bez konferencji.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 19 razy 19

  "We wtorek wieczorem zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury z prośbą o komentarz.
  Czekamy na odpowiedź."
  Nie musicie czekać. Ja wam odpowiem.
  "Propozycja dwóch urzędniczek Ministerstwa Kultury została źle zrozumiana a nawet celowo przekręcona dla celów propagandowych. Ich słowa zostały zmanipulowane i wyjęte z kontekstu co z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na celową prowokację ze strony opozycji w celu dezinformowania społeczeństwa i podkopywania zaufania do partii rządzącej."

 • sector23

  Oceniono 19 razy 17

  Gangi VI RP, odcinek zatytułowany: "Tabletowy Piotruś szarpie chrust Braciom Starszym"

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 21 razy 17

  Czyli Gliński domagał się od Stoli podjęcia działań niezgodnych z prawem? No to kurna Gliński będzie za to siedział. Będzie siedział jak mordę strzelił. Ale jaja...

 • andrzej.duxa

  Oceniono 19 razy 17

  patologia pisuarczykow poraża....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX