Topnieje poparcie dla PiS. W sondażu traci samodzielną większość. Zyskuje Konfederacja

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IBSP dla wp.pl PiS może liczyć na 38,43 proc. poparcia. 30,92 proc. respondentów zadeklarowało oddanie głosu na Koalicję Obywatelską. To kolejne badanie, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma samodzielnej większości.

Według sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonego na zlecenie wp.pl, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. PiS w badaniu uzyskało 38,43 proc. Kolejna w zestawieniu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,92 proc. Dalej plasują się się Lewica (13,43 proc.), Konfederacja (9,02 proc.) i PSL (7,89 proc.). Na inne partię głos oddałoby 0,31 proc. respondentów. 

Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość bez samodzielnej większości

Choć PiS zwycięża, wyniki sondażu na pewno nie budzą entuzjazmu w tej partii. Po przeliczeniu procentów na mandaty okazuje się, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wprowadziłoby do Sejmu 203 posłów (obecnie ma ich 235). Nie miałoby więc samodzielnej większości. 147 mandatów przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, 52 Lewicy, 33 Konfederacji, 24 PSL. W takim układzie najbardziej prawdopodobnym koalicjantem PiS byłaby Konfederacja, która w badaniu ma aż o 22 mandaty więcej niż obecnie.

>>> Szefowa kampanii szkodzi Andrzejowi Dudzie?

Zobacz wideo

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-20 lutego na próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

To już kolejny sondaż, w którym PiS nie ma samodzielnych rządów. 15 lutego informowaliśmy o badaniu Estymatora dla dorzeczy.pl, w którym PiS może liczyć na 220 mandatów

Więcej o: