Topnieje poparcie dla PiS. W sondażu traci samodzielną większość. Zyskuje Konfederacja

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IBSP dla wp.pl PiS może liczyć na 38,43 proc. poparcia. 30,92 proc. respondentów zadeklarowało oddanie głosu na Koalicję Obywatelską. To kolejne badanie, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma samodzielnej większości.

Według sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonego na zlecenie wp.pl, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. PiS w badaniu uzyskało 38,43 proc. Kolejna w zestawieniu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,92 proc. Dalej plasują się się Lewica (13,43 proc.), Konfederacja (9,02 proc.) i PSL (7,89 proc.). Na inne partię głos oddałoby 0,31 proc. respondentów. 

Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość bez samodzielnej większości

Choć PiS zwycięża, wyniki sondażu na pewno nie budzą entuzjazmu w tej partii. Po przeliczeniu procentów na mandaty okazuje się, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wprowadziłoby do Sejmu 203 posłów (obecnie ma ich 235). Nie miałoby więc samodzielnej większości. 147 mandatów przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, 52 Lewicy, 33 Konfederacji, 24 PSL. W takim układzie najbardziej prawdopodobnym koalicjantem PiS byłaby Konfederacja, która w badaniu ma aż o 22 mandaty więcej niż obecnie.

>>> Szefowa kampanii szkodzi Andrzejowi Dudzie?

Zobacz wideo

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-20 lutego na próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

To już kolejny sondaż, w którym PiS nie ma samodzielnych rządów. 15 lutego informowaliśmy o badaniu Estymatora dla dorzeczy.pl, w którym PiS może liczyć na 220 mandatów

Więcej o:
Komentarze (557)
Topnieje poparcie dla PiS. W sondażu traci samodzielną większość. Zyskuje Konfederacja
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 88 razy 76

  Może i notowania mają słabsze, ale przedwyboracza karuzela rozdawnictwa dopiero się rozkęca, a ciemny lud lubi dostawać coś za nic, szczególnie jeśli to jest gotówa.

 • puuchatek

  Oceniono 85 razy 61

  …co niestety oznacza, że ciągle PiS + Konfederacja > KO + Lewica + PSL

  Bo niestety nie mam najmniejszej wątpliwości, że w razie takich wyników wyborów Konfederacja szybciutko zapomniałaby o wszystkich zarzutach wobec PiS i w zamian za ciepłe ministerialne i inne rządowe posadki grzecznie weszłaby w koalicję.

 • cozano

  Oceniono 55 razy 49

  Chyba dociera powoli do suwerena jaki mają do niego stosunek "elity" pisowskie, wyrażone spontanicznym gestem naszej fucklady Lichockiej.

 • franclajn

  Oceniono 57 razy 47

  Inflacja czyni cuda. Z kiełbasy za 24 PLN za kg mamy kiełbasę, ale za to w cenie 38 PLN za kilogram. Piwo supermocnemocne, ulubiony mózgotrzep pisslamskich smakoszy, też zdrożało z 2,20 PLN do 3, 90 PLN. A ceny w wiejskich, małych sklepikach są jeszcze wyższe niż te z dyskontu. Prawda o inflacji dociera do najbardziej zakutych łbów. Jest to proces złożony, powolny, ale postępuje. Oni czują, że ich zrobiono w konia. Zaczynają rozumieć, że z pińćsetplusa zrobiło się 300 PLN. Jak który umie dodawać i odejmować, to kilka dni pomyśli i powie kumplowi, że 300 to jest chyba mniej niż 500. Będą tym faktem oburzeni. Tak rozpoczynały się i będą się zawsze rozpoczynać wszystkie rewolucje. Od cen w sklepach.

 • zsm-5

  Oceniono 53 razy 47

  Nie ma takiej opcji, żeby suweren zaczął mądrzeć. Bez solidnego kopa w tyłek rozumu nie odzyska. Jakaś kara za ciężkie upośledzenie umysłowe być musi.

 • jxl82

  Oceniono 42 razy 36

  Purpurowa twarz Kaczyńskiego wskazuje , że raczej nie zapija smutków wodą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX