Opozycja próbuje zmienić regulamin Senatu, komisje przerwały prace. "To uderzy w senatorów PO"

Opozycja szykowała zmiany w regulaminie, które miały utrudnić nagłe odwołanie marszałka Senatu w razie nieobecności niektórych senatorów. Na razie utknęły w komisjach, a wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski ostrzega: - To uderzy w senatorów Platformy Obywatelskiej, jestem przekonany, że prędzej czy później będą żałowali zmian, które proponują.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" opisała nowe plany w Senacie - opozycja przygotowuje zmiany w regulaminie izby wyższej, by trudniej było odwołać marszałka Senatu. Wszystko ze względu na chybotliwą większość, jaką ma blok opozycyjny w Senacie.

Czytaj więcej: Opozycja zabezpiecza Senat w razie absencji senatorów. Odwołanie marszałka według nowych zasad

W każdej chwili, jeśli zabraknie kilku posłów opozycji, PiS może np. przegłosować odwołanie marszałka Tomasza Grodzkiego. Dlatego opozycja chce m.in., by głosowanie nad odwołaniem marszałka Senatu mogło odbyć się siedem dni od złożenia wniosku w tej sprawie.

>>> Budka: Każdy z nas stoi murem za marszałkiem Grodzkim:

Zobacz wideo

PiS krytykuje pomysły opozycji. Zmiany w regulaminie utknęły w komisji

Te rozwiązania na wtorkowej konferencji prasowej w Senacie krytykowali wicemarszałek izby wyższej Stanisław Karczewski i senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

To głównie po to, by utrudnić odwołanie marszałka, próbuje się wprowadzić przepis mówiący o konstruktywnym odwołaniu. To uderzy w senatorów Platformy Obywatelskiej, jestem przekonany, że prędzej czy później będą żałowali zmian, które proponują

- mówił Karczewski.

Proponowane zmiany omawiali także senatorowie z Komisji: Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich i Ustawodawczej. Po ponad godzinnej debacie sprawa regulaminu utknęła w martwym punkcie w związku z zastrzeżeniami senatorów PiS.

Wówczas szefowie komisji zarządzili przerwę w posiedzeniu, by przygotować niezbędne ekspertyzy na ten temat. Komisje zbiorą się ponownie najprawdopodobniej 10 marca, by powrócić do zmiany regulaminu Senatu.

Więcej o:
Komentarze (96)
Opozycja chce zmian w regulaminie Senatu, poczeka do marca. Karczewski ostrzega: To uderzy w senatorów PO
Zaloguj się
 • yo1pek

  Oceniono 55 razy 49

  Jak się ma do czynienia z podłą zmianą to trzeba się zabezpieczyć. "Troska" karczewskiego jest najlepszą rekomendacją do tego typu działań.

 • krzysieks1

  Oceniono 43 razy 35

  Troskliwy Karczewski - pusty śmiech i nic więcej.

 • g.lem

  Oceniono 28 razy 24

  Przerwa na ekspertyzy? Żartujecie? Pis by to przepchnął w 3 minuty i załatwione. Nie patyczkowałby się z jakimiś ekspertyzami. Ekspertyzy i powrót do normalności, to możecie robić gdy wrócicie do rządzenia. Z bandytami należy walczyć ich środkami.

 • puuchatek

  Oceniono 24 razy 22

  "To uderzy w senatorów PO"

  Ach, jakiż Pan troskliwy…

  Panie Karczewski, fakt, że próbujecie to zablokować, najlepiej dowodzi, że NIE uderzy to w senatorów PO. Gdyby mogło to w nich uderzyć, pierwszy by Pan za tym głosował.

  Bez jaj.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 32 razy 22

  Sie "ekspert" odezwał. Zamiast myśleć ogólnie, przyszłościowo, to on jedno.
  "senator z PO to zło"
  TYLKO PIS. TYLKO PIS. TYLKO PIS.
  On już pewnie nawet nie wyobraża Polski ... bez pis. Nawet życia swojego też. Bez pis.
  A tu przyjdzie zwracać pieniążki za "dyżury"

 • state77

  Oceniono 23 razy 21

  Stasiu, może to będzie złe dla PO ale zdecydowanie dobre dla Polski, nie martw się.

 • ankhar

  Oceniono 29 razy 21

  Opozycja nie ma zwyczaju przegłosowywać czegokolwiek w nocy, jak bandyci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX