"Rz": Długa lista pełnomocników rządu PiS. W ten sposób posłowie nie tracą mandatów i zyskują pieniądze

W tej chwili w rządzie funkcjonuje 31 pełnomocników, nierzadko w randze sekretarza stanu. Jak donosi "Rzeczpospolita", ma chodzić o sprawne funkcjonowanie rządu, ale jest też drugi aspekt, nieoficjalny - finansowy.

"Rzeczpospolita" opisuje nagły przyrost liczby pełnomocników rządu Zjednoczonej Prawicy. Według dziennika można już mówić o rekordzie: lista pełnomocników na stronach rządowych liczy 44 pozycji, ale według Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) obsadzonych jest 31 z tych stanowisk. Jak przypomina jednak dziennik, w 2016 roku pełnomocników było 13, a za rządów PO-PSL w 2014 roku - 18.

Zgodnie z ustawą o Radzie Ministrów na pełnomocnika rządu można powołać sekretarza lub podsekretarza stanu. Taka osoba ma zajmować się "określonymi sprawami, których przekazanie członkom Rady Ministrów nie jest celowe". Są więc pełnomocnicy ds. Polonii i Polaków za Granicą, odnawialnych źródeł energii czy już naprawdę szczegółowe: pełnomocnik ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

>>> Zandberg o głosowaniu opozycji na projekty rządu:

Zobacz wideo

"Rz" cytuje stanowisko CIR, że tylu pełnomocników wynika z zapotrzebowania rządu na właśnie konkretne przedsięwzięcia, nad którymi czuwać mają poszczególni wiceministrowie. Tymczasem, jak zaznacza dziennik, to oficjalna wersja. Nieoficjalna dotyczy natomiast pieniędzy, jakie można dzięki takiemu stanowisku otrzymać.

Sekretarzom i podsekretarzom stanu wynagrodzenie wylicza się na podstawie kwoty bazowej ujętej w corocznej ustawie budżetowej. W 2019 roku było to prawie 1790 zł. Dla sekretarza stanu mnożnik tej kwoty wynosi 4,9, czyli samego zasadniczego wynagrodzenia otrzymywał około 8770 zł, a dla podsekretarza - 4,4, co daje miesięcznie 7900 zł (brutto).

Sęk w tym, że w ministerstwie może być zaledwie jeden sekretarz stanu. Na to też jest sposób, bo jak pisze "Rzeczpospolita":

Powołanie pełnomocnika w randze sekretarza pozwala ominąć to ograniczenie. Dzięki temu wiceministrowi można zapłacić więcej. W dodatku zgodnie z konstytucją posłowie i senatorowie nie mogą być podsekretarzami stanu, a jedynie sekretarzami. Funkcjonowanie w jednym resorcie kilku sekretarzy stanu pozwala więc na ściągnięcie więcej niż jednego posła.

Posłowie-ministrowie-pełnomocnicy. W MAP jest trzech takich

Dzięki temu poseł, obejmujący stanowisko sekretarza stanu, zyskuje pensję na poziomie wiceministra, choć traci gażę poselską. Zachowuje za to dietę parlamentarną, blisko 30 tys. zł rocznie. No i co najważniejsze, przechodząc na stanowisko sekretarza stanu nie traci mandatu poselskiego. To wyjątek opisany w art. 103 Konstytucji:

Mandatu posła nie można łączyć z funkcją Prezesa Narodowego Banku Polskiego, (...)., ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej (jako podsekretarz stanu - red.). Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

Ten "manewr" dobrze widać w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie jedynym sekretarzem stanu bez "dodatku" jest Maciej Małecki.

Z kolei Artur Soboń jest pełnomocnikiem rządu ds. Instrumentów Finansowania Rozwoju Gospodarczego Państwa w randze sekretarza, podobnie kolejni: Janusz Kowalski, pełnomocnik ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa i Adam Gawęda, pełnomocnik ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Soboń, Kowalski i Gawęda to także posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej o:
Komentarze (52)
"Rzeczpospolita": Długa lista pełnomocników rządu PiS. W ten sposób posłowie nie tracą mandatów, a pieniądze
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 21 razy 19

  I jak się to ma do waszego marnego 500+
  Za tyle się sprzedaliście. Warto było ????

 • sekanx

  Oceniono 16 razy 16

  "Dojną ojczyznę ..." A. Duda.

 • Przemek Swat

  Oceniono 13 razy 13

  Zgodnie z mottem "rząd się wyżywi"
  Także znajomi mogą robić za ekspertów, których można namnożyć ile się da.
  Dojna zmiana in action.
  A Polacy zaciskają pasa, bo wszystko drożeje miesiąc w miesiąc.
  Śmieci, jedzenie wszystko.

 • kuba161048

  Oceniono 15 razy 13

  Ile jeszcze oni są w stanie wydoić to państwo i to bezkarnie .
  Suweren na to pozwala i się cieszy , że go doją .

 • kolor

  Oceniono 17 razy 13

  Koryto +++

 • remo29

  Oceniono 14 razy 12

  Ten system to jedna wielka pralnia do wyprowadzenia pieniędzy z budżetu. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie sądzi, że partia przywiozła ze wsi jakiegoś chłopka, co wcześniej zamiatał zaplecze na poczcie w Pierdzichowie i dała mu bańkę za chodzenie w garniaku! Chłopina dostaje na waciki (dla niego to i tak jest góra szmalu), reszta idzie na "fundacje", "instytuty" i inne partyjne nowotwory, które NIC nie robią, są tylko od rozdysponowania kasy w bezpieczne miejsca. Dziennikarze, idźcie po nitkach, a znajdziecie kłębki.

 • vignol

  Oceniono 14 razy 12

  A ciemny PISowy lud w TVPIS dalej to kupuje!!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 11 razy 11

  Jak budyń, który w ramach mandatu posła jeździł sobie prowadzić wykłady. Nie dla idei ofc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX