Jerzy Owsiak: Prezydent Andrzej Duda nie dba o zdrowie Polaków

- Bardzo bym chciał, żeby prezydent zawetował ustawę, ale nie wierzę, że to zrobi - powiedział prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o mediach państwowych, na mocy której media te mogą otrzymać prawie dwa miliardy złotych rekompensaty z budżetu państwa.

Prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak był gościem programu "Fakty po Faktach" telewizji TVN 24. Mówił w nim m.in. o nowelizacji ustawy przegłosowanej przez Sejm, która przewiduje przekazanie mediom państwowym prawie dwóch miliardów złotych rekompensaty za utracone wpływy z opłat abonamentowych. Opozycja apelowała, aby te pieniądze przeznaczyć na służbę zdrowia, a przede wszystkim na onkologię, jednak Zjednoczona Prawica podjęła inną decyzję. Nowelizację ustawy o mediach państwowych wciąż może zawetować prezydent Andrzej Duda.

Jerzy Owsiak pytany o to, czy chciałby spotkać się z prezydentem, żeby pomóc mu rozstrzygnąć dylemat, na co przeznaczyć dwa miliardy, odpowiedział, że "próbował kiedyś pisać do Andrzeja Dudy w sprawie geriatrii, kiedy jego podpis oznaczał, że geriatria wyskakuje z osobnej puli pieniędzy, którą by miała zagwarantowaną na swoje działania". Wówczas prezydent nie odpowiedział. 

- Prawdę mówiąc, pan prezydent nie odpowiedział na żadne z wcześniejszych obietnic związanych z naszym zdrowiem - powiedział Jerzy Owsiak, oceniając, że Andrzej Duda "nie dba o zdrowie Polaków". Przyznał, że chciałby, aby prezydent zawetował nowelizację ustawy o mediach państwowych, ale nie wierzy w to, że tak się stanie.

>>> 2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje

Zobacz wideo

Jerzy Owsiak: Proszę podać dokładnie, jaki jest plan wydania tych dwóch miliardów

Prowadzący "Fakty po Faktach" Grzegorz Kajdanowicz zapytał Jerzego Owsiaka, jakich argumentów użyłby, żeby przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, iż warto przeznaczyć dwa miliardy złotych na onkologię.

- Najpoważniejszy argument byłby taki, że powiedziałbym: "Panie prezydencie, w ciągu 27 lat Fundacja WOŚP wydała na sprzęt około miliard sto dwadzieścia sześć milionów złotych - powiedział Jerzy Owsiak.

Prezes WOŚP podkreślił, że za dwa miliardy złotych można zrobić bardzo dużo, np. budować szpitale czy unowocześnić "w sposób nieprawdopodobny" jakąś dziedzinę medycyny, np. onkologię, geriatrię czy kardiologię. Dodał, że zapytałby prezydenta Andrzeja Dudę, czy wie, na co zostaną przeznaczone te dwa miliardy złotych, jeśli rzeczywiście trafią do mediów publicznych.

- Proszę podać dokładnie, jaki jest plan wydania tych dwóch miliardów. A może jest jakiś proroczy plan, który będzie nam pokazywał programy o zdrowiu? (...) To, co robi fundacja taka jak nasza i podobne fundacje, to jest plan. Teraz już budujemy plan, co będziemy kupowali za pieniądze z tego finału. I ten plan jest niezwykle precyzyjny. Jeżeli kupimy czegoś więcej to dlatego, że wynegocjujemy lepsze ceny, ale dokładnie wiemy, gdzie ten sprzęt ma iść - powiedział Jerzy Owsiak.

Więcej o:
Komentarze (94)
Jerzy Owsiak: Prezydent Andrzej Duda nie dba o zdrowie Polaków
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 21 razy 13

  PAD jak sam o sobie mówi nie jest prezydentem wszystkich Polaków, więc dba o zdrowie wybranych Polaków np z Nowogrodzkiej.

 • jurek4491

  Oceniono 13 razy 9

  2 miliardy na partyjną PROPAGANDĘ - jest , dla chorych na raka - nie ma .
  Takie jest prawdziwe oblicze rządzącego BADZIEWA .
  Biedroń miał rację - za komunistów było lepiej niż jest teraz .

 • senior2244

  Oceniono 18 razy 8

  Dla Adriana od zdrowia Polaków ważniejsza jest szczujnia Kur/ewskiego i dlatego 2 miliardy idą do niego a nie do szpitali gdzie tak są przygotowani na koronowirusa że lekarze że nie mają masek ani specjalnych ubrań i ostrzegają że nie będą przychodzić do pracy w razie epidemii.

 • vignol

  Oceniono 16 razy 8

  Lepiej niech Kur_wizja pokazuje Zenka nonstop!

 • tomaszkulej

  Oceniono 4 razy 4

  A o co lub kogo dba prezydent Andrzej Duda (PiS) ???
  Tylko o swoich kumpli z PiS, a zwłaszcza prezesa tego stronnictwa politycznego. Jest kukiełką wprawianą w ruch i animowaną przez Jarosława Kaczyńskiego.

 • goha66

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Jurku, szanuję to co robi Pan dla Polski od przeszło ćwierćwiecza, co roku dorzucamy z rodziną do puszek WOŚP-owych tyle ile możemy i dlatego ośmielam się zaapelować: niech Pan trzyma się od brudów i wojen polityki jak najdalej. Proszę się nie wypowiadać by nie dawać wrogom powodu do stwierdzania, że "staje po stronie" tej czy innej politycznie. A jeśli chce Pan nadal zabierać głos w tematach politycznych decyzji o państwowych pieniądzach to proszę kandydować na prezydenta RP, a wtedy głos i mój i wielu członków mojej rodziny należy do Pana. Z wyrazami sympatii ...

 • pollako

  Oceniono 10 razy 4

  Tu nie chodzi tylko o walkę z rakiem, cała służba zdrowia się rozsypała tylko PIS się do tego nie przyznaje.
  Jak idziesz do lekarza prywatnie jesteś traktowany jak człowiek i pacjent...Jak idziesz do lekarza przez NFZ jesteś traktowany jak wróg bo udajesz chorobę po rozmowie z nieprzyjemnymi pielęgniarkami i medykiem masz dość choroby lepiej cierpieć i umierać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX