Mosbacher o sprawie praworządności w Polsce: Silnie upolityczniona. UE używa tej kwestii do swoich celów

- Osobiście uważam, że sprawa praworządności w Polsce jest silnie upolityczniona - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Georgette Mosbacher, ambasadorka USA w Polsce. Zapewnia też, że jedną z jej ról jest dbanie o to, by amerykańskie firmy nad Wisłą miały jak najlepszy klimat do funkcjonowania.

W rozmowie z "Super Expressem" ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher stwierdziła, że nad Wisłą nie ma problemów z demokracją i "nie słyszała od żadnej firmy, że boi się o stan praworządności". Dodała, że gdyby rzeczywiście amerykańskie firmy bały się o praworządność, to po prostu nie inwestowałyby w Polsce, a tak nie jest.

Osobiście uważam, że sprawa praworządności w Polsce jest silnie upolityczniona i Unia Europejska nie stroni od używania tej kwestii do osiągnięcia swoich celów

- oznajmiła Mosbacher. W ocenie ambasadorki kraje zachodnioeuropejskie "niekoniecznie czują się komfortowo" z tym że Polska dobrze radzi sobie gospodarczo i jest "dużym graczem na arenie międzynarodowej".

>>> Słynny list ambasador Mosbacher:

Zobacz wideo

Mosbacher: Moja praca to zapewnienie, by firmy z USA mogły działać w najlepszym klimacie

Dziennikarz "SE" w wywiadzie napomknął o głośnych interwencjach Mosbacher, gdy ta wpływała na polską legislację w sprawie Ubera. Ambasadorka USA w Polsce swoje listy i reakcje opisała następująco:

Chcemy bowiem, żeby amerykańskie firmy mogły działać w najlepszym możliwym klimacie dla biznesu. Jego zapewnienie to moja praca.

W rozmowie pojawił się także wątek niechęci do opodatkowywania internetowych gigantów z Doliny Krzemowej, czyli Google'a czy Facebooka. Unia Europejska podjęła starania, by płaciły podatki nie w USA, a tam, gdzie działają.

Według Mosbacher opodatkowanie takich firm byłoby niesprawiedliwe, choć ona rozumie zasadność takiego rozwiązania, jednak pod pewnymi warunkami. Niewykluczone, że powinno być to opodatkowanie wzajemne: - Oczywiście, wskazałabym, że jeśli UE chciałaby opodatkować nasze firmy, my opodatkowalibyśmy firmy europejskie. Na tym polegają negocjacje.

Więcej o:
Komentarze (111)
Georgette Mosbacher: Sprawa praworządności w Polsce jest silnie upolityczniona
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 45 razy 33

  Ona "dba" o firmy z USA , robi wszystko żeby broń Boże nie płaciły podatków w Polsce .

 • supertiumacz

  Oceniono 29 razy 21

  Ależ podlizuje się PiS-owi. Byleby tylko kasa się zgadzała.
  Kiedyś lepsze mniemanie o niej miałem. Dzisiaj obrzydzenie bierze.

  Aż pierwszy raz jestem za wprowadzeniem podatku, w tym wypadku cukrowego, a na Pepsi i Colę nawet dwa razy wyższego.

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 16

  Ona "dba" o firmy z USA przy akceptacji naszego nierządu , amerykanie nie płacą w Polsce podatków i tyle .

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 23 razy 15

  Wysłanniczka Trumpa przekazuje jego zdanie.
  "Pis, rozwalajcie dalej UE bo z nią trzeba konkurować. Jak już bęðzie pol-wy*dol to damy Wam 1 mld USD a Wy nam oddacie wszystko inne ...."

 • ktos2014

  Oceniono 19 razy 13

  pani ambasador nie od dziś wiadomo że P)olska zrobi wszystko co każe jej Ameryka teraz dla prezydenta Trumpa jesteśmy świetni bo super interesy z nami robi ( np. gaz, droższy jakoś inne kraje go nie kupują) łykamy wszystko , a UE dla Trumpa jest wrogiem więc o czym my mówimy ?

 • anika31

  Oceniono 20 razy 12

  Pani Mosbacher jest genialnym sprzedawcą, właściwie czy ktoś policzył ile rząd PiS wydał w USA pieniędzy lub na jakie kwoty w sumie podpisała kontrakty? Ciekawe do którego roku będziemy to spłacać, jak wygląda umowa na serwisowanie F35 , baz itd. Ludzcy Panowie, nieźle bawią się na nasz koszt i olejnego pokolenia.

 • bronskow

  Oceniono 11 razy 11

  USA bardzo "pomogły" W.Brytanii wyjść z Unii.To samo robią z Polską.Zależy im na osłabieniu Europy w każdej dziedzinie.

 • lewacki

  Oceniono 19 razy 11

  Ma kobieta tupet. Ciekawe jaki interes ma Unia w użeraniu się z autorytarną władzą, która za wszelką cenę chce skierować rozwój Polski na wschód, gdzie jak wiadomo "musi być jakaś cywilizacja", zamiast trzymać się demokratycznych zasad unijnych. Jedyny pożytek z tego amerykańskiego wsparcia jest taki, że nasi władcy ze strachu nie "spolonizują" TVN, który ma kapitał amerykański.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 24 razy 10

  "Chcemy bowiem, żeby amerykańskie firmy mogły działać w najlepszym możliwym klimacie dla biznesu ..." No i klimat jest !!!! Super klimat !!!!
  Skroplony gaz amerykański, malutko go ale za to BARDZO DROGI !!!!!!!!!!
  Samoloty, F coś tam.
  Wątpliwej jakości, bez przetargu, szkoleń i zaplecza, również BARDZO DROGIE !!!!
  ITD, ITP ......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX