Szumowski po odprawie z premierem ws. koronawirusa: Prędzej czy później pojawi się w Polsce

- Chcemy być przygotowani nawet nadmiarowo, można powiedzieć, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób - zapewnił w poniedziałek na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że w tej chwili wirusa w Polsce nie ma, "ale na pewno prędzej czy później ten wirus się pojawi".

- Podkreślamy to, że mamy gotowe laboratoria diagnostyczne, badające materiał od strony występowania koronawirusa - mówił premier Mateusz Morawiecki po popołudniowej odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Szef rządu wcześniej rozmawiał także na temat koronawirusa m.in. z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

Dwa laboratoria diagnostyczne funkcjonują, sześć kolejnych jest uruchamianych. - Chcemy być przygotowani nawet nadmiarowo, można powiedzieć, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób - dodał premier.

Mateusz Morawiecki wskazał, że "dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowano komunikaty SMS-owe, w ramach których przekazany zostanie zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że koronawirus wystąpił i czego należy się wystrzegać". Szef rządu podkreślił, że służby medyczne i służby w urzędach wojewódzkich są wyposażone w wiedzę i odpowiednie procedury.

Koronawirus. Łukasz Szumowski: Obecnie koronawirusa w Polsce nie ma

- Na dzień dzisiejszy wirusa w Polsce nie ma, ale na pewno prędzej czy później ten wirus w Polsce się pojawi - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Wszystkie służby medyczne są w gotowości. Mamy wdrożone procedury, które dotyczyły osób wracających z Chin, wiemy, że potrzebne są te same procedury dla osób, które były w północnych Włoszech - dodał szef resortu. Wskazał, że żaden ekspert nie poleca profilaktycznego noszenia maseczek.

Łukasz Szumowski zaapelował też o to, by "nie wykorzystywać zdrowia Polaków do bieżącej polityki". - Potrzebne są spokojne, merytoryczne działania - skomentował. 

Zobacz także: Jakie procedury dotyczące wirusów w samolotach? 

Zobacz wideo

Koronawirus. Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

W związku z szerzeniem się koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do dziewięciu krajów: Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu oraz północnych Włoch. W tym ostatnim kraju liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła w ostatnim czasie do 224, a siedem osób zmarło.

- Powrót z tych krajów plus objawy, czyli gorączka, ból głowy i kaszel mogą być podejrzane. Sam fakt, że ktoś ma gorączkę i pozostałe objawy, a nie był w Azji ani w północnych Włoszech, nie może być podejrzany o zachorowanie na koronawirusa - mówił w poniedziałek w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik GIS Jan Bondar.

- Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, więc podobnie jak w przypadku wirusa grypy, bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny - dodał Jan Bondar. C

W Chinach zarażonych koronawirusem jest ponad 77 000 osób, do prawie 2600 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Epidemia rozszerzyła się już na 25 krajów świata. W Europie najwięcej przypadków zakażenia odnotowano we Włoszech, Niemczech, Francji i Finlandii. W Polsce na razie nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Czytaj też:

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem >>>

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

Więcej o:
Komentarze (173)
Szumowski po odprawie z premierem ws. koronawirusa: Prędzej czy później pojawi się w Polsce
Zaloguj się
 • gokle

  Oceniono 27 razy 21

  Nie wiem ile ten kraj wytrzyma, najpierw kolano wirus potem wirus palca środkowego a teraz koronawirus.

 • gokle

  Oceniono 21 razy 17

  Czy ktoś mi może powiedzieć jak kraj bez służby zdrowia może być przygotowany na walkę z koroną wirusem?

 • tigr

  Oceniono 21 razy 17

  To nie wirus, a kara boska... okadźcie domy i urzędy, różańcowa pielgrzymka na granice i koniecznie 3cia lekcja religii do szkół, może być zamiast biologii.

 • jan.zaprawa

  Oceniono 22 razy 16

  Śmieszne aby dostać się do lekarza ze zwykłym przeziębieniem czeka się u nas w przychodni 3 dni. To pewnie jak pojawi się koronawirus to będzie szybciej. :)

 • takaprawda3000

  Oceniono 22 razy 16

  W tej chwili w Polsce jest epidiemia konusowirusa z ŻOLIBORZA.

 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 15

  Zdaje się, że pan koronawirus, znacząco wpłynie na przebieg wyborów prezydenckich i może nawet stać się, w skrajnym przypadku, powodem przeniesienia tychże. W zależności od notowań dudawirusa.

 • junk92508

  Oceniono 19 razy 15

  Bóg ostrzega przed PiS...

  przed wyborami do Sejmu dał ostrzeżenie - piorun w Giewont...

  ludzie nie posłuchali... więc teraz będzie coś poważniejszego...

 • rabbitt

  Oceniono 14 razy 14

  Co tam koronawirus,przy zarazie piSSowskiej to mały pikuś !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX