Sondaż. Prawie 62 proc. Polaków chce, by Duda odrzucił rekompensatę dla mediów publicznych

Sejm przegłosował ustawę, zgodnie z którą 1,95 mld złotych rekompensaty abonamentowej ma trafić do mediów publicznych. Jak się okazuje, aż 61,9 procent badanych nie chce, żeby Andrzej Duda podpisał nowelizację tej ustawy.

>>  2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje >>

Zobacz wideo

W najnowszym sondażu Inited Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 47,2 procent ankietowanych chce prezydenckiego weta w sprawie ustawy, na mocy której TVP i Polskie Radio otrzymają 1,95 mld zł w ramach rekompensaty z utraconych wpływów abonamentowych. 14,7 proc. opowiada się z kolei za tym, by niepodpisana ustawa trafiła do TK. Przeciwnikami ustawy jest więc prawie 62 proc. ankietowanych.

62 procent badanych chce, by Andrzej Duda odrzucił 2 mld zł rekompensaty dla mediów publicznych

Inaczej głosy układają się wśród wyborców deklarujących poparcie dla Andrzeja Dudy. Tutaj 28 proc. uważa, że prezydent powinien odmówić podpisania ustawy, a 29 proc. nie ma zdania na ten temat. Tylko 6 proc. zasugerowało podpisanie i odesłanie ustawy do TK. Za podpisaniem ustawy opowiada się z kolei około 37 proc. wyborców Andrzeja Dudy.

W niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski był gościem Polsat News. Podczas rozmowy zapewniał, że Andrzej Duda podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o dofinansowaniu TVP i Polskiego Radia w ustawowym terminie.

TVP i Polskie Radio mają otrzymać 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu. Projekt w tej sprawie złożyli posłowie PiS - później ustawa została przyjęta przez Sejm mimo propozycji marszałka Senatu i opozycji, by kwotę tę przeznaczyć na leczenie onkologiczne. 

Więcej o: