Opozycja zabezpiecza Senat w razie absencji senatorów. Odwołanie marszałka według nowych zasad

Odwołanie marszałka Senatu ma przestać być tak proste, jak dotychczas - donosi "Rzeczpospolita". W ten sposób opozycja chce się zabezpieczyć przed ewentualnym wnioskiem PiS o odwołanie Tomasza Grodzkiego, gdy w izbie wyższej nie będzie senatorów spoza Zjednoczonej Prawicy.

Co rusz powraca temat chybotliwej większości, jaką uzyskała opozycja w Senacie. Największym klubem parlamentarnym pozostaje w izbie wyższej Prawo i Sprawiedliwość z 48 senatorami. Reszta to przedstawiciele klubu Koalicji Obywatelskiej (43), a także Lewicy (2), Koalicji Polskiej-PSL (3) oraz czterech senatorów niezależnych (Stanisław Gawłowski, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Lidia Staroń).

>>> Senator PiS tak zapowiadał realia w izbie wyższej: Większość w Senacie będzie płynna:

Zobacz wideo

Krucha większość oznacza, że opozycja musi pilnować każdego głosowania i dbać, by zawsze w Senacie byli wszyscy senatorowie. W innym wypadku - przy mobilizacji w PiS - może przegrywać głosowania. Ewentualne problemy z frekwencją mogą doprowadzać do nieoczekiwanych zwrotów akcji, jak np. tymczasowego odwołania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, jeśli odpowiednio szybko zareaguje PiS.

Nowe reguły w Senacie. Nie będzie już można szybko odwołać marszałka

Uwagę na to zwraca "Rzeczpospolita", a dziennik donosi, że opozycja znalazła remedium na tę sytuację, ponieważ ruszyły prace nad zmianą regulaminu Senatu. Nowelizacja dokumentu przeszła już I czytanie w komisjach i zakłada, że głosowanie nad odwołaniem marszałka izby wyższej będzie mogło odbyć się siedem dni od terminu złożenia takiego wniosku.

Obecnie takich obostrzeń nie ma, a mając siedem dni w zapasie, opozycja będzie mogła zabezpieczyć się przed ewentualną próbą odwołania.

Inne zabezpieczenie, które opisuje "Rzeczpospolita", dotyczy samej treści wniosku. Trzeba będzie w nim zawrzeć nazwisko kandydata na nowego marszałka, a jeżeli taki wniosek przepadnie w głosowaniu, to pojawia się nowa reguła: kolejny będzie można złożyć dopiero po upływie trzech miesięcy.

Więcej o: