Opozycja zabezpiecza Senat w razie absencji senatorów. Odwołanie marszałka według nowych zasad

Odwołanie marszałka Senatu ma przestać być tak proste, jak dotychczas - donosi "Rzeczpospolita". W ten sposób opozycja chce się zabezpieczyć przed ewentualnym wnioskiem PiS o odwołanie Tomasza Grodzkiego, gdy w izbie wyższej nie będzie senatorów spoza Zjednoczonej Prawicy.

Co rusz powraca temat chybotliwej większości, jaką uzyskała opozycja w Senacie. Największym klubem parlamentarnym pozostaje w izbie wyższej Prawo i Sprawiedliwość z 48 senatorami. Reszta to przedstawiciele klubu Koalicji Obywatelskiej (43), a także Lewicy (2), Koalicji Polskiej-PSL (3) oraz czterech senatorów niezależnych (Stanisław Gawłowski, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Lidia Staroń).

>>> Senator PiS tak zapowiadał realia w izbie wyższej: Większość w Senacie będzie płynna:

Zobacz wideo

Krucha większość oznacza, że opozycja musi pilnować każdego głosowania i dbać, by zawsze w Senacie byli wszyscy senatorowie. W innym wypadku - przy mobilizacji w PiS - może przegrywać głosowania. Ewentualne problemy z frekwencją mogą doprowadzać do nieoczekiwanych zwrotów akcji, jak np. tymczasowego odwołania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, jeśli odpowiednio szybko zareaguje PiS.

Nowe reguły w Senacie. Nie będzie już można szybko odwołać marszałka

Uwagę na to zwraca "Rzeczpospolita", a dziennik donosi, że opozycja znalazła remedium na tę sytuację, ponieważ ruszyły prace nad zmianą regulaminu Senatu. Nowelizacja dokumentu przeszła już I czytanie w komisjach i zakłada, że głosowanie nad odwołaniem marszałka izby wyższej będzie mogło odbyć się siedem dni od terminu złożenia takiego wniosku.

Obecnie takich obostrzeń nie ma, a mając siedem dni w zapasie, opozycja będzie mogła zabezpieczyć się przed ewentualną próbą odwołania.

Inne zabezpieczenie, które opisuje "Rzeczpospolita", dotyczy samej treści wniosku. Trzeba będzie w nim zawrzeć nazwisko kandydata na nowego marszałka, a jeżeli taki wniosek przepadnie w głosowaniu, to pojawia się nowa reguła: kolejny będzie można złożyć dopiero po upływie trzech miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (220)
Opozycja zabezpiecza Senat. Odwołanie marszałka Senatu na nowych zasadach
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 82 razy 66

  Miłe urozmaicenie po 4 latach rządów pisu, że nie gmera się przy większości, nie przeprowadza się nocnych głosowań z uchwałami pisanymi na kolanie, tak że trzeba je sto razy poprawiać, tylko ustala się siedem dni żeby w cywilizowany sposób zagłosować nad konkretnym kandydatem.

 • threemen

  Oceniono 55 razy 45

  I bardzo dobrze. Trzeba się zabezpieczyć, gdy przeciwnik gryzie (dosłownie).

 • chi-neng

  Oceniono 48 razy 38

  OPOZYCJA miała już tyle dowodów z tak tragicznymi skutkami/konsekwencjami, na swoja ABSENCJĘ, bądź MYLNYCH głosowań, prowadzących do utraty zaufania własnego elektoratu, że powinno wystarczyć za nauczkę.
  Nie mniej, każde zabezpieczenie się w tym przypadku, jest bardzo cenne i rozsądne.

 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 30

  Stasiu Karczewski..Ach, teraz sobie myśli. A mogłem tę willę na Parkowej wziąć na własność.

 • cmochall

  Oceniono 33 razy 29

  Wreszcie Opozycja zaczyna myslec a nie tylko zaskoczona sytuacja otwierac usta.

 • siwywaldi

  Oceniono 35 razy 27

  I słusznie, bo kryształom kryształów, to należy ufać MNIEJ, niż wściekłemu psu i narowistej kobyle... :-)

 • barakuda62

  Oceniono 21 razy 19

  Bardzo mądre i rozważne posunięcie- BRAWO!
  trzeba dmuchać na zimne bo kicho nie śpi.

 • hikuj13

  Oceniono 27 razy 17

  boję się żeby pani Staroń się nie skałużyła
  np za funkcję vice marszałka senatu

  vide śląskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX