Wybory prezydenckie 2020. Aleksandra Dulkiewicz podpisała listę poparcia dla Szymona Hołowni

Aleksandra Dulkiewicz podpisała listę poparcia dla kandydatury Szymona Hołowni na prezydenta. - Dzięki za spotkanie w Twoim pięknym Gdańsku i za podpisanie listy poparcia - napisał były dziennikarz.

W sobotę Szymon Hołownia zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie z Aleksandrą Dulkiewicz. Kandydat na prezydenta podziękował wpisem prezydentce Gdańska za podpisanie jego listy poparcia.

Aleksandra Dulkiewicz, dzięki za spotkanie w Twoim pięknym Gdańsku i za podpisanie listy poparcia

- napisał na portalu społecznościowym Szymon Hołownia.

"Droga Janko, witamy na pokładzie!"

Wcześniej swoje poparcie dla kandydatury Szymona Hołowni wyraziła Janina Ochojska, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Uważam, że ludzie działający w organizacjach pozarządowych powinni angażować się w politykę. Szymon Hołownia jest takim człowiekiem

- powiedziała działaczka humanitarna. - Droga Janko, witamy na pokładzie! - odpowiedział Ochojskiej kandydat na prezydenta. 

Wybory prezydenckie 2020. Potrzeba 100 tysięcy podpisów

Procedura zgłaszania kandydatów w wyborach prezydenckich ustalona została w ustawie o wyborze Prezydenta RP. Zgodnie z art. 40 kandydata musi zgłosić co najmniej 100 tysięcy głosów obywateli, którzy mają prawa wyborcze. Jeśli komitet złoży więcej podpisów, to PKW nie sprawdza poprawności wszystkich. Kandydaci muszą zostać zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed wyborami. Termin ten upływa 26 marca o północy. 

Pierwszym kandydatem na prezydenta, który zdobył wspomnianą wyżej liczbę podpisów został Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL i kandydat Koalicji Polskiej złożył w piątek w Państwowej Komisji Wyborczej 250 tysięcy podpisów

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli w pierwszej turze żaden kandydat nie zdobędzie bezwzględnej większości głosów, to do drugiej tury dostaną się dwaj kandydaci, z największym poparciem. Głosowanie w drugiej turze wypada 24 maja. 

>>> Chwedoruk ocenia szanse Hołowni i Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: