Członkowie sztabu Dudy instalują komunikatory na smartfonach. Eksperci: Dane mogą wpaść w ręce obcych służb

Członkowie sztabu wyborczego Andrzeja Dudy instalują na swoich smartfonach komunikatory takie jak m.in. Signal czy Whatsapp - podaje RMF FM. Według ekspertów, korzystanie z tego typu aplikacji może zwiększać ryzyko wycieku informacji na temat samego prezydenta i dostania się ich w niepowołane ręce.

Aplikacje do szyfrowanej komunikacji zainstalowali już na swoich smartfonach m.in. była szefowa rządu Beata Szydło, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski czy szefowa kampanii prezydenta Andrzeja Dudy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło - podaje RMF FM. Wszystko wskazuje na to, że politycy Zjednoczonej Prawicy właśnie tymi kanałami będą przesyłać sobie informacje dotyczące kampanijnych planów i działań.

- To złudzenie całkowitego bezpieczeństwa i prywatności może powodować, że niektóre osoby będą gotowe powiedzieć lub napisać coś więcej, bo będą przekonane że ten komunikator jest bezpieczniejszy niż wysłanie maila, czy SMS-a - mówi radiu RMF FM analityk cyberbezpieczeństwa Piotr Konieczny z portalu Niebiezpiecznik.pl.

Eksperci wskazują, że dane wymieniane za pośrednictwem komunikatorów dotyczące przebiegu kampanii i miejsc, w których pojawi się prezydent Andrzej Duda, teoretycznie mogą trafić np. w ręce obcych służb. W nieoficjalnych rozmowach funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa przyznają, że zagrożenie związane z korzystaniem z tych aplikacji rzeczywiście istnieje.

>>> Zobacz także: Adrian Zandberg o głosowaniu opozycji na projekty rządu

Zobacz wideo

Wybory prezydenckie 2020

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotychczas dziesięć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta - obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, europosła Wiosny Roberta Biedronia, dziennikarza Szymona Hołowni, posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, a także prezesa partii Odpowiedzialność Leszka Samborskiego, byłego europosła Stanisława Żółtka, przewodniczącego Ligi Obrony Suwerenności Wojciecha Podjackiego i byłego działacza Kukiz'15 Piotra Stanisława Bakuna.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja, a ewentualna druga - 24 maja.

Więcej o:
Komentarze (226)
Członkowie sztabu Dudy instalują komunikatory na smartfonach. Eksperci: Dane mogą wpaść w ręce obcych służb
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 79 razy 69

  Z sieci:

  "W noc poprzedzającą drugą turę wyborów mieszkaniec zawiadomił straż miejską, że trzy osoby (w tym kobieta z dwoma psami) kolportują ulotki ośmieszające kandydującego po raz pierwszy Remiszewskiego. W artykule czytamy: „Pan Krzysztof, świadek wydarzenia, zatrzymał te osoby do czasu przyjazdu straży miejskiej”.
  – Na horyzoncie błysnęły światła samochodu patrolu, z rękawa wypadło jednemu z mężczyzn kilka ulotek, podniosłem je, otworzyłem i w tym momencie nastąpiła histeria kobiety z psami – relacjonował dziennikarzowi pan Krzysztof. – Zaczęła się wydzierać na całą ulice, że to napad i, że ludzie Remiszewskiego ją napadli. Widząc zbliżający się patrol, dzwoniła po okolicznych posesjach w furii.
  W tym czasie chłopak chciał się oddalić, więc go przytrzymałem, bo patrol był coraz bliżej. Sytuacja stała się dynamiczna, w pewnym momencie kobieta rzuciła się na mnie i z całej siły ugryzła mnie w rękę, powyżej nadgarstka."

  "– Kiedy próbowałem zatrzymać jednego z mężczyzn rozdających ulotki do przyjazdu policji, kobieta ugryzła mnie w przedramię. Z ręki trysnęła krew, na miejsce przyjechała karetka, zostałem opatrzony – opowiada. – Zrobiłem obdukcję i złożyłem zawiadomienie o naruszeniu nietykalności, ale pani mecenas złożyła takie samo przeciwko mnie. Nie wiedziałem wtedy, że to znana pani adwokat i że zostanie kiedyś szefową kampanii prezydenta."

 • ttako

  Oceniono 48 razy 46

  "Zwiększa ryzyko wycieku informacji". No i czego sie dowiedzą ci niepowołani? Ze pan Duda jedzie na narty? Zę podpisze co Jarek kazał? No- ale tajemnice...

 • antropoid

  Oceniono 54 razy 46

  PRZECIEŻ cały PiS jest w łapach obcych służb. Ta partia to ich macki, co oblepiły Polskę jak cuchnący szlam.

 • czarna_zoska

  Oceniono 43 razy 41

  Akurat mi to wisi. Im predzej polegną tym lepiej dla przyszlosci moich dzieci.

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 27

  A niech cały świat dowie się że sztab Dudy to sztab nieudaczników .

 • zgred151

  Oceniono 25 razy 25

  Wszedzie wrog , wszyscy szpieguja cudownego pana Dude , Tylko po co ? Brednie jakie wygaduje wszyscy znaja a milosnicy PIS -u i tak beda w to wierzyc

 • pyffello114

  Oceniono 24 razy 24

  Odsyłając ustawę o 2mlrd dla TVP lub onkologii do Trybunału Konstytucyjnego pan
  prezydent da wyraz swojej głębokiej troski o to, aby chorzy na raka umierali zgodnie \
  z Konstytucją.

 • ivan_basso

  Oceniono 23 razy 23

  Duda wrzuc zdjecia z Piotrowiczem #ciumkanie nie wstydz sie, to komunistyczny perelowski prokurator i jednocześnie obrońca pedofilów

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 27 razy 23

  Na tym zdjęciu taki swojski, mocny burak prosto z ziemi wyrwany, nieokrzesany....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX