Rozrosło się Centrum Informacyjne Rządu, mniej etatów w komórce spraw obywatelskich. Są dane KPRM

Zatrudnienie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może się w tym roku zwiększyć - tak wynika z danych ujawnionych przez podsekretarza stanu Jarosława Wenderlicha. W ubiegłym roku najbardziej rozrosły się Departament Studiów Strategicznych i Centrum Informacyjne Rządu. Liczbę etatów zmniejszono m.in. w Departamencie Pomocy Humanitarnej i Departamencie Spraw Obywatelskich.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ujawniła dane dotyczące zwiększenia zatrudnienia w poszczególnych departamentach w ubiegłym roku.

Jak wynika z informacji udostępnionych posłowi KO Krzysztofowi Piątkowskiemu przez podsekretarza stanu w KPRM Jarosława Wenderlicha, najbardziej rozrósł się Departament Studiów Strategicznych - o 10,5 etatu.  Departament ten zajmuje się m.in. "sporządzaniem analiz i prognoz na podstawie badań społecznych", a także "współpracą z placówkami badawczymi i ekspertami".

O 7,5 etatów wzrosło zatrudnienie w Centrum Informacyjnym Rządu (pełniące rolę biura prasowego), o pięć w Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego, o cztery w Departamencie Analiz Przygotowań Obronnych Administracji oraz o trzy w Departamencie Spraw Parlamentarnych.

>>> Zobacz także: Adrian Zandberg o głosowaniu opozycji na projekty rządu

Zobacz wideo

Do wzrostu o 2,5 etatu doszło w Biurze Dyrektora Generalnego, a o dwa w Biurze Budżetowo-Finansowym i Departamencie Koordynacji Projektów Międzynarodowych. O jeden etat zwiększono zatrudnienie w Departamencie Spraw Zagranicznych, o 0,625 etatu w Departamencie Oceny Skutków Regulacji i o 0,5 etatu - w Departamencie Analiz.

Jednocześnie zmniejszono liczbę etatów w Biurze Prezesa Rady Ministrów, Departamencie Koordynacji Procesu Legislacyjnego, Departamencie Pomocy Humanitarnej, Departamencie Spraw Obywatelskich,  Rządowym Biurze Monitorowania Projektów i Departamencie Służby Cywilnej. Jarosław Wenderlich nie ujawnił jednak dokładniej liczby uszczuplonych etatów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że niektóre departamenty znów mogą się rozrosnąć. "W 2020 r. stan zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może ulec zmianie ze względu na przejęcie przez KPRM nowych zadań"  - zapowiada Jarosław Wenderlich.

Budżet KPRM na 2020 zł

W tym roku budżet KPRM ma wynieść ok. 360 mln zł. Jeszcze w 2015 r. było to ok. 146 mln zł. Skąd te różnice? - Od 2015 roku budżet Kancelarii rzeczywiście wzrósł znacząco - przyznał na początku lutego w Radiu ZET szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak tłumaczył, w budżecie Kancelarii znajduje się obecnie m.in. 70 mln zł przeznaczonych na działalność Narodowego Instytutu Wolności, KPRM musiała również przejąć obowiązki pozostałe po likwidacji Ministerstwa Skarbu.

- W związku z tym jeżeli jakiemuś podmiotowi, jednostce, przekazuje się zadania, to wraz z tymi zadaniami przekazywane są środki, i to jest wyjaśnienie tej tajemnicy - podsumował Dworczyk.