Rozrosło się Centrum Informacyjne Rządu, mniej etatów w komórce spraw obywatelskich. Są dane KPRM

Zatrudnienie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może się w tym roku zwiększyć - tak wynika z danych ujawnionych przez podsekretarza stanu Jarosława Wenderlicha. W ubiegłym roku najbardziej rozrosły się Departament Studiów Strategicznych i Centrum Informacyjne Rządu. Liczbę etatów zmniejszono m.in. w Departamencie Pomocy Humanitarnej i Departamencie Spraw Obywatelskich.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ujawniła dane dotyczące zwiększenia zatrudnienia w poszczególnych departamentach w ubiegłym roku.

Jak wynika z informacji udostępnionych posłowi KO Krzysztofowi Piątkowskiemu przez podsekretarza stanu w KPRM Jarosława Wenderlicha, najbardziej rozrósł się Departament Studiów Strategicznych - o 10,5 etatu.  Departament ten zajmuje się m.in. "sporządzaniem analiz i prognoz na podstawie badań społecznych", a także "współpracą z placówkami badawczymi i ekspertami".

O 7,5 etatów wzrosło zatrudnienie w Centrum Informacyjnym Rządu (pełniące rolę biura prasowego), o pięć w Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego, o cztery w Departamencie Analiz Przygotowań Obronnych Administracji oraz o trzy w Departamencie Spraw Parlamentarnych.

>>> Zobacz także: Adrian Zandberg o głosowaniu opozycji na projekty rządu

Zobacz wideo

Do wzrostu o 2,5 etatu doszło w Biurze Dyrektora Generalnego, a o dwa w Biurze Budżetowo-Finansowym i Departamencie Koordynacji Projektów Międzynarodowych. O jeden etat zwiększono zatrudnienie w Departamencie Spraw Zagranicznych, o 0,625 etatu w Departamencie Oceny Skutków Regulacji i o 0,5 etatu - w Departamencie Analiz.

Jednocześnie zmniejszono liczbę etatów w Biurze Prezesa Rady Ministrów, Departamencie Koordynacji Procesu Legislacyjnego, Departamencie Pomocy Humanitarnej, Departamencie Spraw Obywatelskich,  Rządowym Biurze Monitorowania Projektów i Departamencie Służby Cywilnej. Jarosław Wenderlich nie ujawnił jednak dokładniej liczby uszczuplonych etatów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że niektóre departamenty znów mogą się rozrosnąć. "W 2020 r. stan zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może ulec zmianie ze względu na przejęcie przez KPRM nowych zadań"  - zapowiada Jarosław Wenderlich.

Budżet KPRM na 2020 zł

W tym roku budżet KPRM ma wynieść ok. 360 mln zł. Jeszcze w 2015 r. było to ok. 146 mln zł. Skąd te różnice? - Od 2015 roku budżet Kancelarii rzeczywiście wzrósł znacząco - przyznał na początku lutego w Radiu ZET szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak tłumaczył, w budżecie Kancelarii znajduje się obecnie m.in. 70 mln zł przeznaczonych na działalność Narodowego Instytutu Wolności, KPRM musiała również przejąć obowiązki pozostałe po likwidacji Ministerstwa Skarbu.

- W związku z tym jeżeli jakiemuś podmiotowi, jednostce, przekazuje się zadania, to wraz z tymi zadaniami przekazywane są środki, i to jest wyjaśnienie tej tajemnicy - podsumował Dworczyk.

Więcej o:
Komentarze (65)
Rozrosło się Centrum Informacyjne Rządu, mniej etatów w komórce spraw obywatelskich. Są dane KPRM
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 22 razy 20

  "W związku z tym jeżeli jakiemuś podmiotowi, jednostce, przekazuje się zadania, to wraz z tymi zadaniami przekazywane są środki, i to jest wyjaśnienie tej tajemnicy"

  dworczyk, lebiego umysłowa, zaserwuj swoją złotą np. samorządom, na barki których przerzucane są koszty deformy edukacji. Bo dla nich tajemnicą jest, skąd wziąć pieniądze na chore pomysły bolszewii, która co prawda płodna w absurdy jest nadzwyczaj, ale do ich finansowania zupełnie niespieszna.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 20 razy 18

  "70 mln zł przeznaczonych na działalność Narodowego Instytutu Wolności." ???
  To taka inna Polska Fundacja Narodowa?

 • antropoid

  Oceniono 17 razy 15

  Jak byli w opozycji darli pyski o rozdętej administracji i marnotrawieniu publicznej kasy.

  Sami potworzyli sryliard stanowisk dla zatrudnienia pociotków i posłusznych ciur kaczyzmu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 15

  Tak dla porównania, taka bidna Szwajcaria ma 7 ministrów, z których każdy rotacyjnie przez jeden rok pełni funkcję premiera/prezydenta państwa...
  To tak dla zastanowienia dlaczego to Polacy brali kredyty we Frankach a nie Helweci w złotych

 • zd46

  Oceniono 11 razy 11

  Idę spać jest, po północy, gdy ministrów jest "250". Budzę się o 06:30 a w PiS rządzie jest już "300" ministrów (360 milionów na 2020). Skąd przyjechało tylu "WERBUSÓW"? Kiedyś "werbusami" nazywano robotników i pracowników przywożonych z prowincji do pracy w powstających zakładach i to po "łowach" sobotnio niedzielnych, także pod kościołami”:
  1 Sejm posłów 460,
  2 Senat senatorów 100,
  3 biskupów 135, na grzbietach wszystkich Polaków
  4 ministrów ponad 120
  5 wiceministrów 78 wiceministrów,
  6 403 osoby u prezydenta (2018 rok-Internet) w przeliczeniu na pełne etaty,
  7 tylko bóg raczy wiedzieć ilu jeszcze po urzędach centralnych
  A nad wszystkimi: JEDEN-car i bożek, uzurpator, dzierżymorda, kat i piłat, stu oki gnom, wyrocznia i "dyfamator" i miłościwie nam panujący, który się nie napracował ale emeryturę wysoką wypracował. Teraz żyje z diet, emerytury, ze Srebrnej, z obiadków w garkuchni Julki i na zaproszonym poczęstunku.
  Wcześniej, u innych, w tym "PEŁO", też było dużo,ale u PiS miało być: mniej, oszczędniej, bardziej przejrzysto a jest WYJĄTKOWO BOGATO I TŁUSTO.

 • remo29

  Oceniono 13 razy 11

  Żrą coraz łapczywiej, idą chude lata.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 13 razy 11

  Mają rozmach sku--syny. Ilu Polaków musi pracować na tą pisbolszewicką bandę, która nie liczy się z groszem?

 • wojtant

  Oceniono 13 razy 11

  Propaganda na pierwszym miejscu! Najważniejsze zadania przed rządem szoguna Żoliborza to nadali nieustannie otumaniać Polaków.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 12 razy 10

  "KPRM musiała również przejąć obowiązki pozostałe po likwidacji Ministerstwa Skarbu"

  durniu, teraz macie min. aktywow panstwowych, wiec powiniscie w tym roku budzet KPRM uszczuplić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX