Marian Banaś po spotkaniu z Elżbietą Witek podtrzymuje stanowisko. "Składamy zażalenie do sądu"

Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie po spotkaniu Mariana Banasia z marszałek Sejmu Elżbietą Witek informuje, że prezes NIK podtrzymuje stanowisko dot. działań CBA w siedzibie Izby. "W tej sprawie składamy zażalenie do sądu, ale cały czas analizujemy sytuację i rozważamy podjęcie dalszych kroków prawnych" - informuje NIK.

Zbigniew Matwiej, kierownik wydziału prasowego Najwyższego Izby Kontroli, przekazał Gazeta.pl krótki komunikat po spotkaniu w Sejmie.

Marian Banaś po przeszukaniu przez CBA: Składamy zażalenie do sądu

"Prezes NIK podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie przeprowadzenia przeszukania w siedzibie NIK bez wcześniejszego uchylenia immunitetu. Nasze stanowisko opiera się na opinii zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych. W tej sprawie składamy zażalenie do sądu, ale cały czas analizujemy sytuację i rozważamy podjęcie dalszych kroków prawnych" - czytamy.

W piątek w Sejmie odbyło się spotkanie marszałek Elżbiety Witek z prezesem NIK Marianem Banasiem oraz trzema wiceprezesami Izby. Miało ono związek z przeszukaniem mieszkań i gabinetu Mariana Banasia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zdaniem Mariana Banasia te czynności były bezprawne. Odmienne stanowisko zaprezentowała prokuratura regionalna w Białymstoku, która prowadzi śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych prezesa NIK. Elżbieta Witek na konferencji po spotkaniu powiedziała, że w trakcie działań CBA nie naruszono immunitetu prezesa NIK. Dodała, że przeanalizowała wszystkie dokumenty związane ze sprawą pod kątem tego, jakie działania może podjąć marszałek Sejmu. - Marszałek Sejmu może interweniować tylko wówczas, kiedy naruszona jest nietykalność osobista posła, albo prezesa NIK, bo to jest ten sam immunitet formalny, albo wtedy, gdy dochodzi do zatrzymania, bądź aresztowania. Taka sytuacja nie miała miejsca, w związku z tym nie mogłam interweniować w żaden sposób jako marszałek Sejmu - wyjaśniła Witek.

>>> Adrian Zandberg: Służby z panem Banasiem licytują się na to, kto jest twardszy

Zobacz wideo

Marszałek Sejmu również powołuje się na opinię Biura Analiz Sejmowych. - Poprosiłam o opinię BAS, ta opinia jest podpisana z datą dzisiejszą, która wskazuje na to, że nie została naruszona Konstytucja, czyli że immunitet formalny nie chroni miejsc, pomieszczeń tylko osobę fizyczną. Taką opinią BAS dysponuję - powiedziała. 

Więcej o:
Komentarze (142)
Marian Banaś po spotkaniu z Elżbietą Witek podtrzymuje stanowisko. "Składamy zażalenie do sądu"
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 43 razy 35

  Marian, nie na to czekamy. Jesteś złodziej i bandziorek, ale kwity wyciągnij na towarzyszy, to w wolnej Polsce odliczymy ci od wyroku.

 • edogorski

  Oceniono 25 razy 25

  widzę to tak, 2023 w tydzień po zmianie władzy wysyłamy CBA do mieszkania posła Kaczyńskiego szukać 50 tyś złotych łapówki które w dziwny sposób zaginęły. Przeszukujemy mieszkanie Marty Kaczyńskiej, szafki w szkole jej córek, jej mężów wszystkich, kuzyna posła Kaczyńskiego, pani Basi, i ochroniarzy, kucharzy, lekarzy. Gwarantuje że coś znajdą.

 • chateau.respawned

  Oceniono 28 razy 24

  Zapomnijmy na chwilę, że chodzi o Banasia.
  Chodzi o NIK, chodzi o istotę immunitetu.

  Jeśli osoba ma immunitet to znaczy, że wolno przeszukiwać biura tej osoby oraz jej mieszkanie?
  Czy biura NIK mogą być przeszukiwane przez pracowników kontrolowanej przez NIK instytucji?
  Czy prawo jeszcze coś znaczy?

 • jurek4491

  Oceniono 29 razy 23

  Banaś nie pękaj - wyciągaj papiery na PiS i przekazuj do mediów ( braci Karnowskich nie należy wliczać do grona dziennikarzy ) .

 • martha.wise

  Oceniono 17 razy 17

  Tak właśnie rodziło się państwo mafijne Putina.
  Drodzy wyborcy PIS, to wy dostaniecie po nerkach,
  To Wam się skróci życie,
  To Wasze dzieci nigdy nie wyjdą poza Waszą pozycję społeczną.
  To Wy będziecie patrzeć jak Waszym dzieciom odmawiają leczenia.
  To Wasi rodzice będą żyli w skrajnej nędzy na nędznej emeryturze.

  "Etyta" PIS Was będzie j--a (tu czasownik niecenzuralny, ale jedyny pasujący) każdego dnia.

  Miłego dnia.

 • niktwazny126

  Oceniono 17 razy 17

  No pancerny. Nie wiadomo, co ugra, ale że krwi prezesowi napsuje, to pewne. Prezes zapewne przesłuchuje całe sztaby ważnych na okoliczność walki z Banasiem. Kryształowym, za to ręczył senator Karczewski.

 • ps11111ps

  Oceniono 16 razy 16

  Tak Marian składaj zażalenie do sądu. Prokurator generalny Ziobro w swojej niezależności na pewno się nad nim pochyli....

  A ty zlecisz kontrolę NIKu w Prokuraturze sprawdzając czy pochylił się odpowienio nisko, kto w momencie pochylenia za nim stał i czy Pana Prokuratura po tym wszystkim aby Du*a nie bolała

 • partiota4

  Oceniono 14 razy 14

  Ja pierniczę, ale fajnie. Nareszcie pisowscy szmaciarze skoczyli sobie do gardeł. Życzę długiej i owocnej walki.

 • zerozer52

  Oceniono 16 razy 14

  Wal Pan w PiS dzielców ile tylko Pan może.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX