Joanna Scheuring-Wielgus zwróciła się do NIK o sprawdzenie PFN. Banaś nie wyklucza kontroli

NIK wszechstronnie przeanalizuje możliwość podjęcia kontroli w Polskiej Fundacji Narodowej - wynika z pisma, jakie otrzymała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus od szefa NIK Mariana Banasia. Posłanka klubu Lewicy wniosła o sprawdzenie PFN, która rozporządza pieniędzmi ze spółek Skarbu Państwa

Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy przekazała w mediach społecznościowych, że niewykluczone jest, iż Polska Fundacja Narodowa zostanie sprawdzona przez Najwyższą Izbę Kontroli. Posłanka zwróciła się wcześniej z wnioskiem do NIK, by w związku z licznymi skandalami wybuchającymi wokół PFN, zbadać "na jakich zasadach działa".

Banaś: NIK przeanalizuje możliwość podjęcia kontroli w PFN

Zwłaszcza, że PFN ma spory budżet roczny - w 2018 roku wydała 111 mln zł. Jak wynika z udostępnionego przez Scheuring-Wielgus pisma, zwracała przede wszystkim w nim uwagę na współpracę PFN z White House Writers Group i procedury naboru w fundacji.

Obecnie ze względu na obciążenie bieżącymi obowiązkami związanymi z realizacją kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r., podjęcie dodatkowej kontroli nie jest możliwe. Jednocześnie, po zakończeniu kontroli budżetowej, NIK wszechstronnie przeanalizuje możliwość podjęcia wnioskowanych przez Panią badań kontrolnych. O ostatecznej decyzji w sprawie zostanie Pani Poseł powiadomiona w odrębnej korespondencji

- czytamy w odpowiedzi, którą podpisał prezes NIK Marian Banaś.

>>> Rzecznik Dudy: Kancelaria nie może być łączona z PFN:

Zobacz wideo

Wszystko dzieje się w momencie, gdy powrócił temat samego Banasia - w tym tygodniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do jego gabinetu i wielu innych miejsc (m.in. jego mieszkania czy mieszkania jego syna) w związku ze śledztwem dotyczącym majątku szefa NIK.

Polska Fundacja Narodowa - wątpliwości wokół działalności

PFN od momentu powstania (w 2016 roku) z inicjatywy ówczesnego rządu Beaty Szydło, nie ma najlepszej prasy. Polskiej Fundacji Narodowej zdarzyło się sfinansować kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy" - promującą reformy PiS w wymiarze sprawiedliwości. Sęk w tym, że PFN została powołana głównie do walki o dobry wizerunek Polski poza granicami kraju.

Z kolei w 2019 roku Onet opisywał, że dwa spoty, których produkcję zleciła PFN amerykańskiej firmie White House Writers Group, mogły kosztować do 10 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (85)
Marian Banaś odpowiedział Joannie Scheuring-Wielgus na prośbę o kontrolę w PFN: Przeanalizujemy
Zaloguj się
 • myszoptak

  Oceniono 55 razy 51

  Bardzo dobrze.
  PFN to jest akcja na wykradanie milionów dla wąskiej grupy PiSowskich złodzei.

 • justas32

  Oceniono 47 razy 45

  Marian - skontroluj Nowogrodzką. Ty wiesz o jakie pieniądze tam chodzi ...

 • wpac

  Oceniono 33 razy 33

  Czyli jak przestaną mnie szarpać, to zaniecham kontroli. Jak będą się czepiać, wyślę kontrolerów. Szwindel jest ewidentny, więc lepiej dajcie spokój mnie i mojej rodzinie.

 • Hannes Quartz

  Oceniono 31 razy 31

  No to teraz Banasiowi będą chcieli popsuć hamulce w samochodzie....

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 29

  Od początku było wiadomo że PFN to przekręt. Miała za pieniądze Polaków realizować interesy pisowskie i kaczą propagandę.
  I jak to zwykle bywa pod szczytnymi hasłami patriotyzmu i odwoływaniu się do dumy narodowej.
  Czym więcej tego patriotycznego wzdęcia w wykonaniu kaczych synów tym bardziej sprawa jest podejrzana.

 • kosmyk

  Oceniono 25 razy 25

  Tyle złodziejstwa PiS zorganizował dla swoich działaczy,że NIK ma pełne ręce roboty na 6 lat.

 • bronze

  Oceniono 25 razy 23

  Banas powinien byc na tym stanowisku i dokładnie przetrzepac pis az do jego upadku, nie zrobił tego były szef niku kwiatkowski, bo był tchórzem szantazowany przez pis , ze go zamkną

 • kocurxtr

  Oceniono 23 razy 21

  Banaś pokaz kwity na Kaczyńskiego Maciorę zero i Kamińskiego
  i filmy z burdelu !!!
  będzie wesoło

  inaczej Witek Cię anuluje i powtórzą wybory na szefa NIKu !

  ale się pięknie PiS.dy żrą :))))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX