Władysław Kosiniak-Kamysz złożył 250 tys. podpisów w PKW. Jest pierwszym oficjalnym kandydatem w wyborach

Władysław Kosiniak-Kamysz złożył w Państwowej Komisji Wyborczej 250 tysięcy podpisów. Prezes PSL jest pierwszym kandydatem, któremu udało się złożyć wymaganą liczbę podpisów i jest już oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich 2020.

>> Kamiński o szansach Kosiniaka-Kamysza na prezydenturę >>

Zobacz wideo

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego poinformował o sukcesie za pośrednictwem swojego Twittera. Polityk złożył dokumenty z podpisami 250 tysięcy osób, dzięki czemu stał się pierwszym oficjalnym kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Władysław Kosiniak-Kamysz pierwszym oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich 2020

"Mamy to. 250 000 podpisów złożone w Państwowej Komisji Wyborczej. Za każdy z nich z całego serca Wam dziękuję. Jedziemy dalej, dziś widzimy się na Śląsku. Do zobaczenia" - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podziękowania dla wyborców złożyła także szefowa sztabu polityka Magdalena Sobkowiak. "Niecałe 2 tygodnie i 250 000 podpisów. Władysław Kosiniak-Kamysz ma najlepszą drużynę. Dziękuję" - napisała na Twitterze.

Procedura zgłaszania kandydatów w wyborach prezydenckich ustalona została w ustawie o wyborze Prezydenta RP. Zgodnie z art. 40 kandydat musi zgłosić co najmniej 100 tysięcy głosów obywateli, którzy mają prawa wyborcze. Jeśli komitet złoży więcej podpisów, to PKW nie sprawdza poprawności wszystkich. Kandydaci muszą zostać zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed wyborami. Termin ten upływa 26 marca o północy.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli w pierwszej turze żaden kandydat nie zdobędzie bezwzględnej większości głosów, to do drugiej tury dostaną się dwaj kandydaci, z największym poparciem. Głosowanie w drugiej turze wypada 24 maja. W wyborach prezydenckich 2020 udział wezmą:

  • kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda
  • kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska
  • niezależny kandydat Szymon Hołownia
  • kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
  • kandydat Lewicy Robert Biedroń
  • kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak
Więcej o: