Andrzej Duda do wyborców: Słyszę, że rosną ceny. No proszę państwa, rosną. Ale wiele tylko przejściowo

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda rozpoczął kampanię wyborczą, podczas której spotyka się z wyborcami w wielu miastach w Polsce. Podczas wizyty w Turku prezydent nawiązał między innymi do informacji o wzroście cen produktów i usług w naszym kraju uspokajając, że "wiele z nich rośnie tylko przejściowo".

>>  "PiS umie w konwencje". Andrzej Duda z przytupem rozpoczyna kampanię wyborczą >>

Zobacz wideo

W czwartek 20 lutego Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Turku w województwie wielkopolskim. Prezydent przyznał, że sam zauważa wzrost cen, jednak część z nich ma być związana z wydarzeniami, które dzieją się na świecie.

Andrzej Duda podczas spotkania w Turku: Słyszę i widzę w wielu miejscach, bo przecież też płacę rachunki w domu

- Słyszę i widzę w wielu miejscach, bo przecież też płacę rachunki w domu, w Krakowie za mieszkanie, w którym mieszka nasza córka, że rosną ceny. No proszę państwa, rosną. Ale chcę państwa uspokoić, wiele z nich rośnie tylko przejściowo - mówił Andrzej Duda w Turku. Według prezydenta wzrost cen związany jest m.in. z sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Chociażby przez takie wydarzenia, które są zupełnie od nas niezależne, a które dzieją się na świecie, jak choćby kryzys na Bliskim Wschodzie, który spowodował wzrost cen ropy naftowej. Pociągnął za sobą wzrost cen paliw, benzyny. (...) Ale ceny zaczęły już spadać, bo ten kryzys miał charakter przejściowy.

- mówił prezydent. Jak zauważa Interia, pod koniec ubiegłego roku Andrzej Duda tłumaczył wzrost cen podwyżką wynagrodzeń. - Przedsiębiorcy podnoszą ceny, dlatego, że im wzrastają koszty. Jak im wzrastają koszty, to oni starają się sobie to zrekompensować wzrostem cen. To są niestety normalne mechanizmy gospodarcze - mówił podczas spotkania w Nowym Mieście Lubawskim. 

Tymczasem z najnowszych (wstępnych) danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w styczniu wyniosła aż 4,4 proc. w skali roku. Był to najwyższy jej odczyt od 2011 r.

Andrzej Duda rozpoczął w czwartek objazd po kraju na pokładzie tzw. DudaBusa. W ramach kampanii przed wyborami prezydenckimi prezydent odwiedził już m.in. Łowicz i Turek. W ramach kampanii prezydent chce odbyć jak najwięcej bezpośrednich spotkań z mieszkańcami - będzie ich nawet po kilka w każdym tygodniu.