Turczynowicz-Kieryłło i chęć "cenzurowania mediów". To ona próbowała blokować teksty o Glapińskim

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, adwokatka, nieoczekiwanie została szefową kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Mecenas nie jest jednak postacią anonimową, także w polityce - w ostatnich wyborach startowała z list PiS do Senatu.

Jak dotąd najwięcej szumu zrobiła nie tyle nominacja Jolany Turczynowicz-Kieryłło na szefową kampanii prezydenta, co jej wypowiedź z TVP jeszcze tego samego dnia, gdy ogłaszano skład sztabu Andrzeja Dudy. Wszystko dlatego, że adwokatka mówiła:

Dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa.

Po fali krytyki, Turczynowicz-Kieryłło broniła się, że jej słów nie można odczytywać jako próby cenzurowania kogokolwiek.

>>> "PiS umie w konwencje". Duda z przytupem rozpoczyna kampanię wyborczą:

Zobacz wideo

Turczynowicz-Kieryłło i wnioski o usuwanie artykułów w mediach

Ta wypowiedź stała się jednak przyczynkiem do tego, że dziennikarze przypomnieli sobie, skąd "znają" adwokatkę. "Gazeta Wyborcza" wspomniała, że gdy wybuchła afera KNF to właśnie Turczynowicz-Kieryłło była z prezesem NBP Adamem Glapińskim w prokuraturze, mimo tego, że bank centralny ma swoich prawników.

Na tym nie koniec, ponieważ to kancelaria szefowej kampanii Dudy, czyli "De Virion, J. Turczynowicz-Kieryłło i Wspólnicy", wysyłała pisma do "GW" i "Newsweeka" o usunięcie artykułów o związkach NBP z aferą KNF. "Próba cenzurowania mediów się nie powiodła - sąd oddalił wnioski" - podsumowuje "Wyborcza". Później wyszło na jaw, że za te wnioski NBP zapłacił 26 tys. zł.

Kariera polityczna szefowej kampanii Dudy

Jolana Turczynowicz-Kieryłło kilka razy miała już też epizody w polityce. Najpierw lokalnej, na przełomie XX i XXI w. jako bydgoska radna (była wówczas związana z AWS), później z jej list próbowała sił w wyborach do Sejmu w 2001 roku - bezskutecznie.

Starania o parlament Turczynowicz-Kieryłło powtórzyła w 2019 roku, startując z list Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu pilskim. Pokonał ją tam Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej (77 tys. głosów do 69 tys.). Poparcia udzielał jej m.in. wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, a w mediach jest przedstawiana właśnie jako "człowiek Gowina".

Czytaj więcej: Szefowa kampanii Dudy tłumaczy się ze słów o wolności słowa. "Nie ma zgody na hejt. To nie jest cenzura!"

Sprawy Olewnika i Handzlika

Turczynowicz-Kieryłło w trakcie kariery adwokackiej - pochodzi zresztą z rodziny o prawniczych tradycjach - miała okazję wykazywać się w głośnych na całą Polskę sprawach. Reprezentowała Mariusza Handzlika (prezydenckiego ministra w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego) w sprawie lustracyjnej. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał ostatecznie, że nie był on agentem SB, a w rzeczywistości jest pokrzywdzonym w sprawie.

Inna wygrana sprawa szefowej kampanii Dudy to proces dotyczący zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Turczynowicz-Kieryłło reprezentowała wtedy policjantów oskarżanych o porwanie Olewnika, wygrywając sprawy nie tylko przed polskim sądem, ale również przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Głośnym echem odbiła się też inna sytuacja związana ze sprawą Olewnika. W 2009 roku z mieszkania Turczynowicz-Kieryłło zniknęły trzy komputery, dwa aparaty i teczki z dokumentami.

Więcej o:
Komentarze (70)
Kim jest Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, szefowa kampanii Andrzeja Dudy? Adwokatka, niedoszła senatorka z łatką "uciszającej media"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 39 razy 31

  Wygląda, że od pospolitych forumowych pisowskich trolli, różni się stawką godzinową.

 • hipokryzja

  Oceniono 27 razy 23

  Zniknęły takie ważne dokumenty z mieszkania adwokat? Same? Nikt nie drążył tematu?

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 17

  Gowin jak już kogoś bronisz to przynajmniej pisz poprawnie - "niewpisujących".
  Brak kręgosłupa nie usprawiedliwia błędów ortograficznych.
  Pani mecenas może i jest dobrym prawnikiem, ale właśnie stała się politykiem. Krytykować można każdego.

 • menanocetus łagodny

  Oceniono 19 razy 15

  Medalistka olimpiad szachowych. Ha ha dobrze wie jak rozgrywać swoją karierę, na kogo postawić, komu zbić konia

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 14

  Obrzydliwa zamotdysrka lasa na kasę. Odrażająca baba

 • optymistaa43

  Oceniono 12 razy 12

  Jednym slowem prawniczka broniaca warcholow majaca PiSowskie aspiracje polityczne.Jest z obozu warcholow politycznych PiS wiec czym jest,proste ,to warchol.
  WARCHOL,
  w tym wypadku, promujaca warchola lamiacego Konstytucje sama stala sie warcholem.

 • silnamor

  Oceniono 15 razy 11

  - I TEN CZŁOWIEK, WOŁA O WOLNOŚĆ SŁOWA. TYPOWE DLA SZAMBA., ROK TEMU PRÓBOWAŁA KNEBLOWAĆ, - WOLNOŚĆ SŁOWA, W MEDIACH, BY LUDZIE NICZEGO NIE DOWIEDZIELI SIĘ O SZWINDLACH "DOBREJ ZMIANY"... super-ekipa, brawo!

 • 00adamek

  Oceniono 13 razy 11

  Panie Ministrze, nie chodzi o sztab Kidawy-Błońskiej, tylko o głupoty, który wypowiada Pana podopieczna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX