Dodatkowe dwa miliardy na onkologię. Senacka komisja zdrowia poparła poprawkę Koalicji Obywatelskiej

Senacka Komisja Zdrowia poparła poprawkę do projektu budżetu na 2020 rok, która zakłada przekazanie 1,95 miliarda złotych na profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych. Poprawka przygotowana i złożona została przez senatorów Koalicji Obywatelskiej.

>>>  2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje >>

Zobacz wideo

W środę 19 lutego komisja zdrowia w Senacie poparła poprawkę, która zakłada przesunięcie 1,95 miliarda złotych z działu dotacje i subwencje na program polityki zdrowotnej. - Pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na onkologię, pieniądze, które Senat przyjął w formie odrzucenia dotacji na dofinansowanie telewizji publicznej i Senat chciał skierować na onkologię - zostało to przez Sejm odrzucone. Dlatego poszukaliśmy pieniędzy w budżecie - uzasadniała poprawkę przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej.

Komisja Zdrowia Senatu przyjęła poprawkę do budżetu o przesunięciu prawie dwóch miliardów złotych na onkologię

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że poprawka złożona przez Koalicję Obywatelską jest bezzasadna, ponieważ niewystarczająco uzasadnia, na co zostaną przekazane środki.

Uzasadnienie powinno określać, na co zostaną przeznaczone te środki. Jeżeli mówimy o Narodowej Strategii Onkologicznej, to tam wszystkie środki, pięć miliardów złotych, są przekazane na konkretne cele i wiemy, w jaki sposób te pięć miliardów złotych wesprze polską onkologię.

- mówił Cieszyński, cytowany przez portal tvn24.pl. Poprawka przegłosowana przez komisję zdrowia będzie teraz dyskutowana na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że w 2020 roku nakłady z budżetu państwa na onkologię wyniosą 11 miliardów złotych. Minister zapewnił, że onkologia jest jednym z priorytetów rządu. - Zapisaliśmy w strategii, którą przyjął rząd, że będziemy dążyć do refundacji 90 procent leków refundowanych w Europie - podkreślił polityk.

Później minister został zapytany, czy onkologia powinna stać się głównym tematem kampanii prezydenckiej. - Mam nadzieję, że nie, bo onkologia powinna stać się przedmiotem realnych działań. (...) Pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych. W związku z tym zawsze byłem i jestem przekonany, że lepiej współpracować w zakresie poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych, a nie przerzucać się hasłami - dodał Łukasz Szumowski.

Więcej o:
Komentarze (70)
Dodatkowe dwa miliardy na onkologię. Senacka komisja zdrowia poparła poprawkę Koalicji Obywatelskiej
Zaloguj się
 • seroo1

  Oceniono 28 razy 22

  "Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że poprawka złożona przez Koalicję Obywatelską jest bezzasadna, ponieważ niewystarczająco uzasadnia, na co zostaną przekazane środki"
  =========
  I mówi to minister zdrowia.
  To może, Januszu, zapytaj portiera w ministerstwie, skoro dla ministra dodatkowe pieniądze to problem nie do rozwiązania? Daję głowę, że ktoś z rodziny lub znajopmych portiera zetknął się z chorobą nowotworową i podpowie Ci, Januszu, jak spożytkować te pieniądze.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 18 razy 12

  A Sejm , PiSowska czesc , na to : Fuck You .

 • sverir

  Oceniono 13 razy 11

  Bogate mamy ministerstwo zdrowia - Senat chce im dać 2 mld, a ministerstwo mówi, że to nie ma sensu.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 11

  Senat to sobie może popierać jak kaczor postanowił inaczej czemu wyraz dała Lichocka co wszyscy widzieli .

 • spyderman2

  Oceniono 14 razy 8

  lichocka z obozu dudy wulgarnym gestem pogardy obraziła chorych na raka i ich rodziny, na nich pieniędzy nie ma ale na propagande nie brakuje

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 10 razy 6

  A moze zlikwidowac senat i ograniczyc liczbe poslow a pieniadze wydawane na to tej pory na przeznaczyc na onkologie? no i moze jeszcze pieniadze przeznaczane na kosciol przeznaczyc na onkologie ................. ten pomysl z kosciolem podoba mi sie najbardziej ........... ciekawe jak klechy beda tlumaczyly ze sa wazniejsi i bardziej potrzebujacy niz chorzy na raka :)

 • o_kulson_nac

  Oceniono 9 razy 5

  Panie Szumowski - co to znaczy 90% leków refundowanych w Europie zachodniej. Bo czuć tu straszną manipulę. 90% liczonych w kuracjach? 90% liczonych w kwotach euro? 90% na wagę? 90% liczone w nazwach leków? Pan powie jak Pan to liczył, bo może być to całkiem nieźle jak i zupełnie beznadziejnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX