>>> 2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje >>
W środę 19 lutego komisja zdrowia w Senacie poparła poprawkę, która zakłada przesunięcie 1,95 miliarda złotych z działu dotacje i subwencje na program polityki zdrowotnej. - Pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na onkologię, pieniądze, które Senat przyjął w formie odrzucenia dotacji na dofinansowanie telewizji publicznej i Senat chciał skierować na onkologię - zostało to przez Sejm odrzucone. Dlatego poszukaliśmy pieniędzy w budżecie - uzasadniała poprawkę przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że poprawka złożona przez Koalicję Obywatelską jest bezzasadna, ponieważ niewystarczająco uzasadnia, na co zostaną przekazane środki.
Uzasadnienie powinno określać, na co zostaną przeznaczone te środki. Jeżeli mówimy o Narodowej Strategii Onkologicznej, to tam wszystkie środki, pięć miliardów złotych, są przekazane na konkretne cele i wiemy, w jaki sposób te pięć miliardów złotych wesprze polską onkologię.
- mówił Cieszyński, cytowany przez portal tvn24.pl. Poprawka przegłosowana przez komisję zdrowia będzie teraz dyskutowana na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.
Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że w 2020 roku nakłady z budżetu państwa na onkologię wyniosą 11 miliardów złotych. Minister zapewnił, że onkologia jest jednym z priorytetów rządu. - Zapisaliśmy w strategii, którą przyjął rząd, że będziemy dążyć do refundacji 90 procent leków refundowanych w Europie - podkreślił polityk.
Później minister został zapytany, czy onkologia powinna stać się głównym tematem kampanii prezydenckiej. - Mam nadzieję, że nie, bo onkologia powinna stać się przedmiotem realnych działań. (...) Pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych. W związku z tym zawsze byłem i jestem przekonany, że lepiej współpracować w zakresie poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych, a nie przerzucać się hasłami - dodał Łukasz Szumowski.