To działo się w Sejmie, zanim Lichocka "pokazała palec". Nitras: Ty sama jesteś przez przypadek [STENOGRAMY]

Posłanka Joanna Lichocka po pokazaniu obraźliwego gestu w Sejmie była broniona przez partyjnych kolegów - podnoszono, że była brutalnie wyzywana przez posłów PO. Sprawdziliśmy w stenogramach z tego posiedzenia Sejmu, jak przebiegało ono zza kulis. W stronę Lichockiej leciały okrzyki: "Ty sama jesteś przez przypadek", "Precz!", "Kłamczucho!" czy "Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu!".

Nie minął jeszcze tydzień do słynnego gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej, a tłumaczeń środkowego palca było kilka. Najpierw podano, że posłanka tylko "pocierała palcem pod okiem". Później była wersja, że środkowy palec nie oznaczał obraźliwego gestu, a dziennikarze i opozycja posłużyli się stopklatką z nagrania, by skompromitować posłankę. Później Lichocka przepraszała "urażonych" jej zachowaniem, a jej koledzy i koleżanki z partii stawali w obronie.

We wtorek Adam Bielan, europoseł PiS (formalnie w Porozumieniu Jarosława Gowina), powiedział w Polskim Radiu 24, że Lichocką poniosły nerwy, ale częściowo próbował ją usprawiedliwiać. Winę za to, że Lichocka straciła rezon zrzucił na posłów Platformy Obywatelskiej, mówiąc: - Gest był skierowany do posłów Platformy Obywatelskiej, posłów, którzy brutalnie ją wyzywali.

>>> Gest Lichockiej przykrył konwencję Dudy? Łapiński komentuje:

Zobacz wideo

To wydarzyło się w Sejmie 13 lutego. W tle okrzyki: "Ty sama jesteś przez przypadek"

Jak przebiegało posiedzenie Sejmu tego dnia można teraz łatwo sprawdzić - na stronach parlamentu udostępniono stenogramy z posiedzenia z 13 lutego. Są one dokładniejsze od nagrań wideo z Sejmu, ponieważ te skupiają się na rejestrowaniu mównicy i dźwięków z mikrofonów, tymczasem większość okrzyków pochodzi z ław poselskich i początkowo trudno je z gwaru wyłapać.

Gdy tylko Lichocka w roli sprawozdawcy komisji w sprawie pieniędzy dla mediów publicznych pojawiła się na sejmowej mównicy, zaczęto jej przeszkadzać.

Kluczowe w historii jest to, że PiS przegrało w komisji głosowanie ws. sprawozdawcy, a później "naprawiło" błąd i wyłoniło właśnie Lichocką w miejsce Joanny Scheuring-Wielgus z Lewicy. Opisywaliśmy to prawie tydzień temu na Gazeta.pl: Nagła zmiana, jednak Lichocka przedstawi ustawę o 2 mld dla TVP.

Lichocka wspomniała na mównicy, że "większość w tej komisji, trochę przez przypadek, uzyskała opozycja".

Wtedy z ław poselskich poseł PO (klub KO) Sławomir Nitras odkrzyknął: - Ty sama jesteś przez przypadek.

Posłowie do Lichockiej: "Precz!", "Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu!"

Lichocka kontynuowała, a z sali było słychać (nie odnotowano, kto) okrzyki: "Kobieto, co ty mówisz? Precz!"; "To jest sprawozdanie?"; "Kłamczucho!".

Kilka razy wtrącał się znowu Nitras, a bezpośrednio uwagę zwróciła mu prowadząca obrady marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Gdy prosiła go o spokój, usłyszała w odpowiedzi: - Nie, nie będę spokojny, pani marszałek.

Najwięcej okrzyków - znowu opisanych jako "głosy z sali" - było tuż po wystąpieniu Lichockiej. Wtedy krzyczano:

Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu!; Ale to nie twoja rola; Co ty gadasz, babo!

Następnie odnotowano jeszcze: "Część posłów uderza w pulpity i skanduje: Hańba! Hańba! Hańba".

Później posłowie opozycji oburzeni na gest Lichockiej alarmowali marszałkinię Witek, co się wydarzyło. "A widziała pani marszałek, co pani Lichocka zrobiła?", "Przeproś!", "To jest skandal!", "To jest przykład pogardy".

Znowu do gry wrócił Nitras, który rzucił, że Lichocka "pokazała środkowy palec", a posłanka PiS zapewniała, że "może to wytłumaczyć".

Tu stenogramy z opisywanego wydarzenia:

embed
embed
Więcej o:
Komentarze (362)
Tak przebiegało posiedzenie Sejmu, gdy Lichocka pokazała środkowy palec. Z sali okrzyki: "Ty sama jesteś przez przypadek"
Zaloguj się
 • wpac

  Oceniono 118 razy 108

  Nie sperdol tego opozycjo!
  Podkładają się od lat, nikt nie potrafi tego wykorzystać. O PCK też zapomnieli i o tornistrach Kempy.

 • krynolinka

  Oceniono 114 razy 92

  Czyli się sypnęła narracja o brutalnym ataku. Dostaniesz Joanna takiego kopa od Kaczyńskiego, że jeszcze w locie zdążysz schudnąć!

 • sector23

  Oceniono 80 razy 70

  Skoro ona (Lichocka) jest taka wraźliwa i ulega presji do tego stopnia, że zachowuje sie agresywnie i wulgarnie, to trzymajcie ja PiSiory w klatce z napisem " NIE DRAŻNIĆ PAWIANA" oraz "RZUCANIE BANANÓW I INNEGO POKARMU - SUROWO ZABRONIONE" .
  A nie zaraz do Sejmu wpuszczać!

 • c.t.k

  Oceniono 62 razy 54

  Kaczor nie panuje nad sytuacją. Jest aż tak poważnie chory, że chłopaki zerwali się ze smyczy?

 • owca888

  Oceniono 59 razy 53

  No i nie wiem, gdzie tu brutalny atak bidulę. Nie widzę.
  Bielan, pulpecie, który to raz wyszedłeś na głupka?

 • acototak

  Oceniono 42 razy 34

  Oczywiste, że media publiczne powinny istnieć i służyć Polakom,
  ... a nie bolszewickiej waadzy.

 • heureuse_beauty

  Oceniono 38 razy 32

  Kłamczucha i babo - to ma być ten brutalny atak?
  Heh, a co powiedzieć w takim razie o prezesie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX