To działo się w Sejmie, zanim Lichocka "pokazała palec". Nitras: Ty sama jesteś przez przypadek [STENOGRAMY]

Posłanka Joanna Lichocka po pokazaniu obraźliwego gestu w Sejmie była broniona przez partyjnych kolegów - podnoszono, że była brutalnie wyzywana przez posłów PO. Sprawdziliśmy w stenogramach z tego posiedzenia Sejmu, jak przebiegało ono zza kulis. W stronę Lichockiej leciały okrzyki: "Ty sama jesteś przez przypadek", "Precz!", "Kłamczucho!" czy "Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu!".

Nie minął jeszcze tydzień do słynnego gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej, a tłumaczeń środkowego palca było kilka. Najpierw podano, że posłanka tylko "pocierała palcem pod okiem". Później była wersja, że środkowy palec nie oznaczał obraźliwego gestu, a dziennikarze i opozycja posłużyli się stopklatką z nagrania, by skompromitować posłankę. Później Lichocka przepraszała "urażonych" jej zachowaniem, a jej koledzy i koleżanki z partii stawali w obronie.

We wtorek Adam Bielan, europoseł PiS (formalnie w Porozumieniu Jarosława Gowina), powiedział w Polskim Radiu 24, że Lichocką poniosły nerwy, ale częściowo próbował ją usprawiedliwiać. Winę za to, że Lichocka straciła rezon zrzucił na posłów Platformy Obywatelskiej, mówiąc: - Gest był skierowany do posłów Platformy Obywatelskiej, posłów, którzy brutalnie ją wyzywali.

>>> Gest Lichockiej przykrył konwencję Dudy? Łapiński komentuje:

Zobacz wideo

To wydarzyło się w Sejmie 13 lutego. W tle okrzyki: "Ty sama jesteś przez przypadek"

Jak przebiegało posiedzenie Sejmu tego dnia można teraz łatwo sprawdzić - na stronach parlamentu udostępniono stenogramy z posiedzenia z 13 lutego. Są one dokładniejsze od nagrań wideo z Sejmu, ponieważ te skupiają się na rejestrowaniu mównicy i dźwięków z mikrofonów, tymczasem większość okrzyków pochodzi z ław poselskich i początkowo trudno je z gwaru wyłapać.

Gdy tylko Lichocka w roli sprawozdawcy komisji w sprawie pieniędzy dla mediów publicznych pojawiła się na sejmowej mównicy, zaczęto jej przeszkadzać.

Kluczowe w historii jest to, że PiS przegrało w komisji głosowanie ws. sprawozdawcy, a później "naprawiło" błąd i wyłoniło właśnie Lichocką w miejsce Joanny Scheuring-Wielgus z Lewicy. Opisywaliśmy to prawie tydzień temu na Gazeta.pl: Nagła zmiana, jednak Lichocka przedstawi ustawę o 2 mld dla TVP.

Lichocka wspomniała na mównicy, że "większość w tej komisji, trochę przez przypadek, uzyskała opozycja".

Wtedy z ław poselskich poseł PO (klub KO) Sławomir Nitras odkrzyknął: - Ty sama jesteś przez przypadek.

Posłowie do Lichockiej: "Precz!", "Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu!"

Lichocka kontynuowała, a z sali było słychać (nie odnotowano, kto) okrzyki: "Kobieto, co ty mówisz? Precz!"; "To jest sprawozdanie?"; "Kłamczucho!".

Kilka razy wtrącał się znowu Nitras, a bezpośrednio uwagę zwróciła mu prowadząca obrady marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Gdy prosiła go o spokój, usłyszała w odpowiedzi: - Nie, nie będę spokojny, pani marszałek.

Najwięcej okrzyków - znowu opisanych jako "głosy z sali" - było tuż po wystąpieniu Lichockiej. Wtedy krzyczano:

Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu!; Ale to nie twoja rola; Co ty gadasz, babo!

Następnie odnotowano jeszcze: "Część posłów uderza w pulpity i skanduje: Hańba! Hańba! Hańba".

Później posłowie opozycji oburzeni na gest Lichockiej alarmowali marszałkinię Witek, co się wydarzyło. "A widziała pani marszałek, co pani Lichocka zrobiła?", "Przeproś!", "To jest skandal!", "To jest przykład pogardy".

Znowu do gry wrócił Nitras, który rzucił, że Lichocka "pokazała środkowy palec", a posłanka PiS zapewniała, że "może to wytłumaczyć".

Tu stenogramy z opisywanego wydarzenia:

embed
embed
Więcej o: