Były funkcjonariusz UOP o CBA i NIK: Toczy się gra o kontrolę nad służbami

Mam wrażenie, że pan Jarosław Kaczyński czy też pan premier Mateusz Morawiecki zrozumiał, że służby w państwie utraciły sterowność. Żadna ze służb nie działa prawidłowo - powiedział w RMF FM Piotr Niemczyk w odniesieniu do kontroli CBA w mieszkaniach Banasia i siedzibie NIK. Były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa przekonywał, że wydarzenia te świadczą o tym, że toczy się gra o kontrolę nad służbami.

W środę rano CBA weszło do mieszkań Mariana Banasia, a później do siedziby NIK. Z kolei NIK informował o kolejnym etapie kontroli w Prokuraturze Krajowej. Tego samego dnia Andrzej Stróżny został mianowany nowym szefem CBA. Dlaczego CBA wszczęło kontrolę i czy miało do niej prawo? O czym świadczy kontrola NIK w Prokuraturze Krajowej? Jakie znaczenia ma zmiana szefa CBA? Na pytania te odpowiedział w RMF FM Piotr Niemczyk, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa.

Niemczyk: toczy się gra o kontrolę nad służbami

Niemczyk stwierdził, że "NIK jest instytucją objętą pewnego rodzaju immunitetem". - To jest niezależna placówka kontrolna, która np. ma prawo kontrolować takie instytucje jak CBA - podkreślił. Były funkcjonariusz UOP interwencję CBA określił jako "naruszenie fundamentalnych zasad ustrojowych". Dodał, że na mocy Kodeksu Postępowania Karnego przy przeszukaniu CBA powinna być obecna osoba, której dotyczy sprawa.

Niemczyk powiedział, że nie wie, czego szukali agenci CBA w mieszkaniu Banasia. - Być może nawet niczego nie szukają - stwierdził. Dodał, że naiwnością byłoby przypuszczać, iż prezes NIK, wobec którego postępowania toczą się od wielu miesięcy, zdecydowałby się trzymać obciążające go dokumenty w swoim mieszkaniu lub biurze.

W odpowiedzi na pytanie prowadzącego rozmowę były funkcjonariusz UOP przyznał, że sytuacja w której "kontrolerzy NIK-u weszli z kontrolą do Prokuratury Krajowej, czyli instytucji nadzorującej prokuratora, który wydał ten skądinąd bardzo kontrowersyjny nakaz przeszukania czy wydania rzeczy", chociaż "w planie pracy NIK-u na 2020 rok nie ma kontroli w Prokuraturze Krajowej", przypomina - jak napisał wcześniej Grzegorz Schetyna - "wojnę gangów".

Niemczyk przekonywał, że kontrola CBA w mieszkaniach Banasia i w siedzibie NIK oraz kontrola NIK w Prokuraturze w połączeniu ze zmianą na stanowisku szefa CBA pokazują, że toczy się gra o to, kto będzie kontrolował służby. - Wcześniej były dziwne ruchy. Wchodzono do spółek Skarbu Państwa, w których prezesami były osoby polecane przez środowisko ministra Ziobry, a CBA robiło kontrolę, stawiając tych ludzi często w złym świetle. Więc te napięcia tu się dzieją i nałożyło się to na bardzo zły moment, jakim jest początek kampanii wyborczej i konflikt wokół telewizji (publicznej) - powiedział Niemczyk.

Zobacz wideo Waldemar Buda o raporcie CBA ws. Banasia:
Więcej o:
Komentarze (62)
Były funkcjonariusz UOP o CBA i NIK: Toczy się gra o kontrolę nad służbami
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 49 razy 47

  Toczy się gra. Normalka. Jak to w mafiach. Tylko na razie nie strzelają.
  A zawsze się dziwiłem czemu naczelnik ma prywatną ochronę. Już on wie jakich ma kolegów.

 • szumarek

  Oceniono 40 razy 40

  Gang Olsena przeciwko rodzinie Soprano.
  Awantura o ośmiorniczki to był przynajmniej jakiś poziom, teraz to jak ustawki kiboli.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 35 razy 35

  Żoliborski capo di tutti capi kazał zbyszkowi pozamiatać u Mariana.

 • sailor2016

  Oceniono 31 razy 31

  Okładają się pałami jak jakieś drechy całkowicie nie patrząc czy to co robią jest chociaż w minimalnym stopniu zgodne z prawem. Pożytek z tego taki, że w tym amoku sami pchają się pod paragraf i tak na dobrą sprawę taki Ziobro gdyby w Polsce było sumowanie wyroków dostałby z 1000 lat. Myśli, że jak raz mu się udało przez nieudolność PO z Kopacz na czele to będzie zawsze się udawało.

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 34 razy 30

  po dojsciu Hitlera do wladzy tez takie boje toczyli. A na koniec dali glowe.

 • p1971k

  Oceniono 24 razy 24

  Jak to w mafii bywa pokaz siły i tego że jak Marian puści parę z buzi to oberwie nie tylko on ale i cała rodzina. Marian pewny ma immunitet i pewnie duża wiedzę o machlojkach PiSu na szczycie a tu ciach . Masz synka a wieś jak to bywa w zakładach karnych łatwo o wypadek jak to ma miejsce ze świadkami burdelu na Podkarpaciu i młodocianych Ukrainkach

 • karlos7777

  Oceniono 23 razy 23

  A niech sobie łby pourywają - gdyby Zioberko poszedł swego czasu z Kaczorem pod trybunał to by był spokój - a tak chłopaki walczą - tylko niestety za nasze pieniądze....

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 22 razy 22

  Obawiam się, że niestety (dla Polski) w tej wojence wygra gorsze zło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX