Wojna PiS z Marianem Banasiem? Niedawno Mateusz Morawiecki go chwalił, a Terlecki pytał "kto to?"

W środę rano CBA rozpoczęło przeszukania mieszkań i gabinetu prezesa NIK, Mariana Banasia. Te działania mogą sugerować, że PiS nie ma dla Banasia taryfy ulgowej. Jeszcze niedawno Prawo i Sprawiedliwość złagodziło jednak narrację ws. prezesa NIK. Premier Mateusz Morawiecki mówił o jego "znaczących zasługach", a Ryszard Terlecki zbywał pytania o szefa NIK.

W środę rano funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania Mariana Banasia, a po godzinie 17 - mimo sprzeciwu szefa NIK - weszli do jego gabinetu. W związku z działaniami służb niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że nagłe działania w tej sprawie mogą nieprzypadkowo pokrywać się ze startem kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy i z aferą związaną ze środkowym palcem pokazanym przez posłankę PiS Joannę Lichocką.

Czytaj więcej: "Stanowczo sprzeciwiam się". Jest ostry list Mariana Banasia do Elżbiety Witek ws. działań CBA

Marian Banaś kontra PiS? Niedawno Morawiecki chwalił jego "zasługi"

"Wojna Mariana Banasia, działacza PiS (sam się tak tytułował), z PiS wchodzi na kolejny poziom. A wystarczyło posłuchać opozycji, która ostrzegała przed wyborem Banasia na prezesa" - napisał Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju. "Prezes NIK przygotowuje kolejne raporty o bałaganie w państwie PIS, a PiS wykorzystuje służby, żeby nie podskakiwał. Gdzie było CBA jak Banaś był szefem KAS i Ministrem Finansów, gdy powołano go na szefa NIK?" - pyta z kolei Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. To tylko niektóre komentarze ekspertów i opozycji związane ze środowym zamieszaniem wokół szefa Najwyższej Izby Kontroli. 

A jak wyglądała narracja PiS w sprawie Mariana Banasia w ostatnim czasie? Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu niektórzy politycy PiS - z Mateuszem Morawieckim na czele - złagodzili swoje wypowiedzi na temat szefa NIK. Pytany o oświadczenie majątkowe Mariana Banasia i śledztwo CBA w tej sprawie, premier w wywiadzie dla "Do Rzeczy" stwierdził:

Chciałbym przede wszystkim podkreślić znaczące zasługi prezesa Banasia w likwidacji patologii VAT-owskich i usprawnianiu systemu skarbowego

Zaznaczył też, że "jeśli" w jego oświadczeniu majątkowym są nieprawidłowości, to wyjaśnienie sprawy leży po stronie prokuratury. 20 stycznia szef klubu PiS Ryszard Terlecki został zapytany o szefa NIK przez dziennikarzy o Banasia na korytarzu sejmowym". 

- Co z Marianem Banasiem? Zostaje? Podaje się do dymisji? - pytali dziennikarze. Terlecki odparł: - Banaś? A kto to jest? - Jak to kto to jest? Prezes NIK-u - mówił jeden z reporterów. - A cha - skwitował wówczas szef klubu PiS.

Z kolei we wrześniu 2019 roku, bezpośrednio po wybuchu afery dotyczącej krakowskiej kamienicy Mariana Banasia, politycy początkowo bronili szefa NIK, wskazując, że doniesienia dziennikarzy "Superwizjera" TVN w tej sprawie są nieprawdziwe. Ówczesny marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił wówczas, że Banaś "jest człowiekiem kryształowym". Z tych słów z czasem się wycofał, a inni politycy PiS zaczęli mówić o ustąpieniu lub odwołaniu Banasia z funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Mateusz Morawiecki zapewniał potem, że jeśli sam nie zrezygnuje, to PiS ma "plan B" mający doprowadzić do usunięcia go z funkcji. 

Oświadczenie majątkowe Mariana Banasia

Śledztwo w sprawie Mariana Banasia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła na początku grudnia zeszłego roku. Podstawą do tego były trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa: z CBA oraz od grupy posłów opozycji i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jak nieoficjalnie informował w połowie grudnia "Dziennik Gazeta Prawna", Centralne Biuro Antykorupcyjne ustaliło, że Marian Banaś posiada pieniądze, z których nie umiał wytłumaczyć się przed służbami, a jego oświadczenia majątkowe zawierają luki. Największe zastrzeżenia śledczych wzbudziła kwota dwustu tysięcy złotych przechowywanych w domu przez prezesa NIK. Kadencja Mariana Banasia kończy się 30 sierpnia 2025 roku. 

>>> Cymański o Banasiu: Banaś był the best. Szło za nim światło, a nie cień

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (47)
Wojna PiS z Marianem Banasiem? Niedawno Mateusz Morawiecki go chwalił, a Terlecki pytał "kto to?"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 26

  Nie ma wyjścia. Lichocką może przykryć tylko aresztowanie dla samego Kaczyńskiego. Panie prezesie pakuj się pan i szybko śpij..!

 • manren

  Oceniono 24 razy 22

  Noc długich noży.

 • sailor2016

  Oceniono 21 razy 21

  Dla Banasia jedyną drogą ratunku jest dogadanie się z opozycją, że zacznie sypać o wszystkich przekrętach piSS i to szybciutko, a w zamian za to po zmianie władzy dostanie status świadka koronnego. Inaczej skończy na cmentarzu, a czasu coraz mniej.

 • mam1956

  Oceniono 19 razy 19

  To "bohaterowie" współczesnych czasów wychwalali i wybrali kryształowego Mariana.

 • remo29

  Oceniono 28 razy 18

  Nawet trolle pisowskie zdębiały, jeden dyżurny ptyś szczeka dzisiaj od rana, reszta minusuje po cichutku...

 • homo_lupus

  Oceniono 19 razy 17

  Ćpun był wtedy na głodzie i gorączkowo poszukiwał dilera, więc mógł nie kojarzyć.

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 16

  Kombinują jak koń pod górę żeby przykryć Lichocką ale to wam nie wyjdzie .

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 14

  Matusz przestanie go wychwalać a Terlecki odmawia zdrowaśki żeby nie dowiedzieć się "kto to jest"

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 17 razy 13

  Maryjan - człowiek PiSu roku 2020.
  Katolicki suwerenie, czemuś Polsce to uczynił?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX