Nieoficjalnie: syn Mariana Banasia zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w środę rano do mieszkań Mariana Banasia oraz jego córki. Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, CBA zatrzymało syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli - Jakuba Banasia.

W środę funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się mieszkaniach Mariana Banasia w Warszawie i Krakowie. Działania CBA mają związek ze śledztwem dot. oświadczeń majątkowych szefa Najwyższej Izby Kontroli. CBA pojawiło się też w mieszkaniu jego córki. 

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, służba zatrzymała w środę syna Mariana Banasia - Jakuba. 

Jakub Banaś, absolwent prawa, początkowo pracował "na swoim": był współzałożycielem Krakowskiej Kancelarii Prawa Gospodarczego, a potem prezesem zarządu w firmie doradczej Open Qualis. W 2017 r., czyli mniej więcej w połowie rządów PiS, zaczęła się jego kariera w państwowych spółkach.

>>> Marian Banaś o odzyskiwaniu mienia z przestępstw

Zobacz wideo

W listopadzie 2017 roku Jakub Banaś zaczął karierę od dyrektorskiego stanowiska w podległej ministrowi obrony narodowej Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Później awansował na doradcę zarządu, ale w spółce miejsca nie zagrzał długo, bo pracował tam jedynie rok. Potem został zatrudniony - jako p.o. prezesa zarządu - w spółce Maskpol, produkującej sprzęt ochronny dla służb mundurowych. Spędził tam pół roku. W grudniu 2019 pożegnał się natomiast ze stanowiskiem dyrektora i pełnomocnika zarządu w państwowym banku Pekao S.A.

Kontrola CBA w mieszkaniach Mariana Banasia

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym szefa NIK, Paweł Sawoń powiedział, że od rana są prowadzone czynności w sprawie tego śledztwa. Dodał, że "na zlecenie prokuratury funkcjonariusze CBA wykonują czynności związane z przeszukaniem kilku miejsc". Zastrzegł, że prokuratura nie udziela informacji w sprawie nazwisk i adresów. Biuro prasowe Najwyższej Izby Kontroli na razie nie komentuje sprawy.

Przypomnijmy, że w grudniu prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Mariana Banasia. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło m.in. Centralne Biuro Śledczych i Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Śledztwo poprzedzone było badaniem przez CBA oświadczeń majątkowych szefa NIK składanych w latach 2015-2019. Temat kontroli oświadczeń, rozpoczętej w kwietniu 2019 roku (Banaś był wówczas szefem KAS i wiceministrem finansów), powrócił po serii medialnych publikacji podnoszących wątpliwości wokół majątku zebranego przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Więcej o: