Koalicja Pacjentów Onkologicznych pisze do Jacka Kurskiego, proponuje koncert z Zenkiem Martyniukiem

"Te 2 mld zł przyznane Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu, niech zostaną spożytkowane choć w części na to, aby nasze wskaźniki przeżyć pięcioletnich wzrosły do europejskiego poziomu" - piszą w liście otwartym do Jacka Kurskiego przedstawiciele Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Prezesowi TVP złożono propozycję współorganizacji koncertu, na którym zagrałby gwiazdor disco-polo Zenek Martyniuk.

W czwartek w Sejmie przyjęto nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, zgodnie z którą media publiczne otrzymają rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł. Przed głosowaniem opozycja apelowała, aby przeznaczyć tę kwotę na onkologię.

>>> 2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje

Zobacz wideo

Decyzja Sejmu oraz słynny już gest wykonany przez poseł PiS Joannę Lichocką wzbudziły burzliwą dyskusję na temat problemów polskiej onkologii. Wyliczeniami ukazującymi regularny wzrost wydatków na ten sektor ochrony zdrowia chwalił się rząd, a prezydent RP Andrzej Duda zainicjował Narodową Strategię Onkologiczną. Działania władz (lub zapowiedzi działań) w kwestii onkologii stały się oczywiście leitmotivem programów informacyjnych TVP

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych pisze list do Jacka Kurskiego. "Zorganizujmy koncert z udziałem Zenka Martyniuka"

Głos w ogólnokrajowej debacie o potrzebach polskiej onkologii postanowiła zabrać Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, która wystosowała list do prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego. 

W ostatnich dniach toczy się burzliwa dyskusja nad przyznaniem głosami większości parlamentarnej kwoty 2 mld zł na dopłaty dla TVP i Polskiego Radia jako rekompensatę za ulgi abonamentowe. Zdaniem opozycji pieniądze te powinny zostać przeznaczone na leczenie chorych na nowotwory, na realizacje Narodowej Strategii Onkologicznej. Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych - organizacji parasolowej reprezentującej 50 organizacji chorych na nowotwory w Polsce - uważa, że powinien Pan, jako już faktyczny dysponent tej kwoty, zapoznać się z naszą opinią o możliwościach jej wykorzystania w celu poprawy zdrowia Polaków

- czytamy w liście. "Nie negujemy, że na pełnienie swojej misji polskie media publiczne - podobnie jak narodowe stacje w innych krajach - potrzebują odpowiednie środki. Jednak zdaniem liderów PKPO w misję narodowych mediów wpisane jest propagowanie szeroko rozumianej kultury, w tym także kultury zdrowotnej społeczeństwa [...]. Skoro parlament przyznał dodatkowe 2 mld zł publicznym mediom na pełnie ich misji, powinny się one z nich wywiązać, tym bardziej że zdrowie, a zwłaszcza onkologia, są priorytetem rządu [...]. Te 2 mld zł przyznane Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu, niech zostaną spożytkowane choć w części na to, aby nasze wskaźniki przeżyć pięcioletnich wzrosły do europejskiego poziom - twierdzą przedstawiciele PKPO. 

Zarząd organizacji zaproponował prezesowi TVP wspólną organizację koncertu "MUZYKA kontra RAK", który pod hasłem walki z chorobami nowotworami, połączyłby różne gatunki muzyczne. Jedną z gwiazd wydarzenia - zgodnie z sugestią autorów listu - byłaby gwiazda disco polo Zenon Martyniuk. Założyciel zespołu "Akcent" od kilku regularnie gości na antenach TVP, a w lutym swoją premierę miał, wyprodukowany przez telewizję publiczną, film "Zenek". 

"Z własnych skromnych środków naszych organizacji prowadziliśmy przez cały 2018 rok Ogólnopolską Kampanię Profilaktyczną „Wczesne wykrycie, to życie”, którą charytatywnie wspierały takie gwiazdy TVP, jak Marta Manowska, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka [...]. Jesteśmy przekonani, że artyści Ci, jak i inne znane z mediów osoby, wsparłyby kampanię na rzecz profilaktyki nowotworów. Z pewnością włączyłby się w nią Pan Zenek Martyniuk i inne gwiazdy disco polo, a także artyści reprezentujący inne style muzyki, np. Pani Małgorzata Walewska. Koncert charytatywny na rzecz chorych na rak „MUZYKA kontra RAK. Od disco do opery” mógłby być jednym z projektów, który chętnie zrealizowalibyśmy z TVP. Nasza misja - Poprawa jakości i przedłużenie życia chorych na nowotwory w Polsce spotkałby się tu z Waszą misją - pisze zarząd PKPO. 

Więcej o: