Sztab Kidawy-Błońskiej składa skargę na "Wiadomości" TVP. "Materiał o Andrzeju Dudzie trwał 10 minut"

Sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej złożył do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na działalność TVP i materiał "Wiadomości" z 15 lutego. - W zasadzie [TVP - red.] zajmuje się wyłącznie propagandą. W "Wiadomościach" z 15 lutego materiał dotyczący Andrzeja Dudy trwał 10 minut. W tym samym wydaniu 1,5 minuty trwał materiał dotyczący wszystkich innych kandydatów - powiedział rzecznik sztabu kandydatki KO, Adam Szłapka.

Rzecznik sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka poinformował o złożeniu do przewodniczącego KRRiT skargi na materiał "Wiadomości" TVP z 15 lutego. Jak wskazał, aż dziesięć minut głównego wydania serwisu dotyczyło rozpoczęcia kampanii prezydenckiej przez prezydenta Andrzeja Dudę. - TVP jako nadawca publiczny łamie artykuł 21 ustawy, to znaczy powinność rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i zagranicą, a także z obowiązującym media publiczne do zachowania pluralizmu, bezstronności i wyważenia - powiedział Szłapka na konferencji prasowej.

>>> 2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje

Zobacz wideo

Sztab Kidawy-Błońskiej składa skargę na TVP

Rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej podkreśli, że Telewizja Publiczna "zajmuje się właściwie wyłącznie propagandą".

Od bardzo dawna widzimy, że TVP jest jednoznacznie stronnicze. W zasadzie zajmuje się wyłącznie propagandą, zachwiane są proporcje w pokazywaniu poszczególnych kandydatów. Tym razem nie chcemy pozostać bezczynni. Chcemy złożyć w tej sprawie skargę, posługując się konkretnym przykładem

- podkreślił. - Materiał dotyczący kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy trwał 10 minut. W tym samym wydaniu 1,5 minuty trwał materiał dotyczący wszystkich innych kandydatów, w tym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, o której informacja trwała zaledwie 20 sekund. To oznacza, że w jednym tylko wydaniu „Wiadomości” Andrzej Duda był pokazywany 20 razy dłużej niż Kidawa-Błońska - dodał Szłapka.

W materiale "Wiadomości" z 15 lutego wyliczano m.in. "sukcesy i kolejne zrealizowane obietnice" urzędującego prezydenta. 

Najsilniejsze w historii relacje polsko-amerykańskie, rozwój i modernizacja armii, międzynarodowe inicjatywy gospodarcze i polityczne, sukces Trójmorza. Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy to nie tylko budowa siły militarno-gospodarczej, ale też walka o prestiż i szacunek 
Wzrosły emerytury i renty, a Polacy mogą pracować krócej. To kolejne zrealizowane obietnice

- można było usłyszeć w materiale "Wiadomości" TVP. Padły w nim też słowa "Prezydent Andrzej Duda...", które zostały dokończone przez wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego ("... z całą pewnością nie jest karierowiczem") z konwencji PiS. 

Materiał został przygotowany przez Macieja Sawickiego - pracownika TVP, który po morderstwie Pawła Adamowicza "wsławił się" m.in. przygotowaniem głośnego materiału o mowie nienawiści. Zaczynał się on od apelu wiceprezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, by nie wykorzystywać politycznie i ideologicznie tragedii z Gdańska. Później lektor mówi: "Apel, że przemoc nie ma barwy politycznej, apel bardzo ważny, bo niestety w przeszłości nie brakowało zbyt mocnych słów", a następnie cytowane są słowa polityków opozycji sprzed lat. Z kolei po koncercie Telewizji Polskiej w Zakopanem Sawicki przygotował szeroko komentowany materiał "Pseudoelity zazdroszczą Polakom Sylwestra".

W niedzielę natomiast wyemitowano materiał Sawickiego o dziennikarce TVN Kindze Rusin, którą w głównym wydaniu serwisu nazwano "jedną z twarzy pseudoelity". Fragment jej wpisu z serwisu społecznościowego został przeczytany przez lektora naśladującego kobiecy głos. Rusin zapowiedziała pozwanie Sawickiego, a materiał na jej temat wywołał oburzenie. "Po tym materiale napiszę jedno. Ktokolwiek pracuje jeszcze w tym szambie, z tymi gnojami, niech w****a z mojego życia. Nie jestem w stanie mieć nawet odrobiny szacunku dla kogokolwiek wspierającego to medialne g***o" - komentował Marek Sekielski, współtwórca "Tylko nie mów nikomu",

Więcej o:
Komentarze (140)
Sztab Kidawy-Błońskiej składa skargę na "Wiadomości" TVP. "Materiał o Andrzeju Dudzie trwał 10 minut"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 28 razy 20

  Tzw. "wiadomości" to jak kino za okupacji - tylko świnie tam siedzą. Gadzinówka jednej partii z obleśnie uśmiechniętymi funkcjonariuszami przed kamerą.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 15 razy 15

  No niestety przyjdzie niedługo pora, że tę instytucję trzeba będzie do fundamentów zaorać. Zostawić można ewentualnie tylko strażników do pilnowania tychże !

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 14 razy 14

  Wierzę,że Rzecznikowi p.Bodnarowi uda się stworzyć taki zespół do monitorowania wszystkich programów inforacyjnych w TVP ,Polsatu i TVN24 do czasu wyborów, a potem wyniki zostaną podane Państwowej Komisji Wyborczej , a ta uderzy po kieszeni i PiS i partyjnych piesków

 • stefan4

  Oceniono 13 razy 13

  Mamy konflikt wartości. Z jednej strony życie Polaków -- chorych na raka można uratować, ale trzeba mieć na to środki. Z drugiej strony -- PiSowska politagitka w telewizorze. Tego nie da się pogodzić, można wesprzeć tylko albo jedno albo drugie. Co więc wybierasz? Nie mów nam, powiedz to 10 maja przy pomocy kartki wyborczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX