Rzecznik Dudy o postawie opozycji w sprawie dwóch miliardów dla TVP: Paskudna i cyniczna hipokryzja

- Politycy opozycji w sposób cyniczny używają tego rodzaju argumentów i sformułowań tylko i wyłącznie dlatego, że mamy okres kampanii wyborczej - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Odnosi się do zarzutów polityków PO, którzy przekonują, że PiS zamiast na wsparcie mediów publicznych mógł przeznaczyć dodatkowe dwa miliardy złotych na onkologię.

Rzecznik prezydenta we wtorek w TVP Info komentował propozycję PO by przeznaczyć dwa miliardy złotych nie na TVP i Polskie Radio, ale na onkologie. Spychalski odniósł się do słów Andrzeja Halickiego, który stwierdził, że decyzja PiS o odrzuceniu poprawki PO "to wyrok śmierci dla wielu tysięcy osób". - Słowa, które padają w ostatnim czasie, są - chcę użyć rzeczywiście mocnego słowa - po prostu haniebne. One nigdy nie powinny padać - stwierdził rzecznik Dudy.

Jak przekonywał przeciwstawianie "z jednej strony rekompensaty (dla TVP i PR), która jest efektem decyzji podjętych przez PO i PSL, z kwestiami związanymi z chorymi na raka, z leczeniem onkologicznym, nie powinno mieć miejsca". - To jest zwykłe chamstwo - skwitował.

Zobacz wideo

Spychalski: To paskudna i cyniczna hipokryzja

Spychalski przekonywał, że "politycy opozycji w sposób cyniczny używają tego rodzaju argumentów i sformułowań tylko i wyłącznie dlatego, że mamy okres kampanii wyborczej". - Wiem, że potrzeby są wielkie. Ale jeżeli na początku 2015 r. przeznaczono 71 mld zł na służbę zdrowia, a dzisiaj przeznaczamy na służbę zdrowia ponad 104 mld zł; jeżeli z inicjatywy prezydenta udało się w końca uchwalić Narodową Strategię Onkologiczna, dokument, który mówi o tym, jak będziemy walczyli z rakiem przez następne 10 lat, to widać, że jest czynione bardzo dużo - mówił rzecznik prezydenta.

Spychalski przekonywał również, że politycy PO "mieli cztery lata na to, by przedstawiać swoje rozwiązania, pomysły, projekty ustaw". - Dzisiaj mamy okres prezydenckiej kampanii wyborczej i nagle ci politycy się uaktywniają, krytykują i jeszcze czynią to w sposób tak paskudny i cyniczny - mówił.

Rzecznik prezydenta odpowiedział również na pytanie o to, czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. - Ta ustawa jest dziś na biurku pana prezydenta, jest przez prezydenta i jego ekspertów analizowana i prezydent w konstytucyjnym terminie 21 dni podejmie po prostu odpowiednią decyzję - odpowiedział Spychalski.

Więcej o: