Jerzy Owsiak wygrał proces z Krystyną Pawłowicz. Jest prawomocny wyrok sądu

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie orzekł, że Jerzy Owsiak nie musi przepraszać Krystyny Pawłowicz - informuje "Gazeta Wyborcza". Była posłanka PiS i członkini KRS, a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego pozwała twórcę WOŚP m.in. za to, że miał on inspirować utworzenie facebookowego profilu pod nazwą "Ruch Wypier... Krystyny Pawłowicz w Kosmos".

Sprawa, którą Jerzemu Owsiakowi wytoczyła Krystyna Pawłowicz, dotyczy konkursu, jaki w 2014 roku w internecie zorganizował twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chodziło o to, aby rozszyfrować skrót "RWKPWK". Zdaniem posłanki Prawa i Sprawiedliwości konkurs miał związek ze stroną  "Ruch Wypier... Krystyny Pawłowicz w Kosmos", która wówczas już od kilku miesięcy była zarejestrowana na Facebooku. Zdaniem byłej posłanki PiS Owsiak mógł być "inspiratorem powstania strony" lub nawet jej "założycielem". 

Proces dotyczył też wypowiedzi Owsiaka, który - w odpowiedzi na krytyczne słowa Pawłowicz wobec Władysława Bartoszewskiego - nazwał byłą posłankę „kobietą z poglądami rodem z PRL”.

>>> Jurek Owsiak: Połowa wpłacających na WOŚP to wyborcy PiS

Zobacz wideo

W listopadzie 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Owsiak musi przeprosić Pawłowicz za swoje wypowiedzi i organizację konkursu na rozszerzenie skrótu "RWKPWK". Odrzucono natomiast żądanie zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł, którego domagała się Pawłowicz.

We wtorek warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie orzekł, że Owsiak nie musi przepraszać sędzi TK. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", sędzia Marzanna Góral oddaliła pozew Pawłowicz, która musi teraz zapłacić Owsiakowi blisko 4 tys. zł za prawnika.

Sędzia sądu apelacyjnego uznała, że "ocena prawna zachowania szefa WOŚP w wyroku sądu pierwszej instancji była 'częściowo wadliwa', a sam Owsiak nie był inicjatorem utworzenia strony RWKPwK i nie musi za to oficjalnie przepraszać. Góral podkreśliła też, że twórca WOŚP miał prawo zareagować na słowa Pawłowicz, która nazwała Władysława Bartoszewskiego "pastuchem".

"Nazwanie Władysława Bartoszewskiego w ten sposób przekraczało granicę krytyki i dobrego smaku. Taka wypowiedź wręcz prowokowała i usprawiedliwiała reakcję Jerzego Owsiaka" - stwierdziła sędzia warszawskiego SA, cytowana przez "Gazetę Wyborczą". 

Jerzy Owsiak wygrał w sądzie z Krystyną Pawłowicz. Na wokandzie czekają dwie kolejne sprawy

Jak przypomina "GW" w marcu tego roku - również przed sądem apelacyjnym - rozpocznie się kolejna odsłona sporu między Owsiakiem i Pawłowicz. W tym przypadku chodzi o wypowiedź o tym, by Pawłowicz "spróbowała seksu", którą pozwany wygłosił ze sceny Przystanku Woodstock w 2017 r. W I instancji szef WOŚP przegrał. 

Wspomniana wypowiedź stała się też podstawą - zakończonej już prawomocnym wyrokiem - sprawy karnej, którą Pawłowicz wytoczyła Owsiakowi z prywatnego aktu oskarżenia. W styczniu 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok wydany w I instancji, czyli warunkowe umorzenie postępowania wobec Owsiaka na rok próby. Formalnie wina została stwierdzona, jednak Owsiaka nie uznano za osobę skazaną (nakazano mu natomiast wpłacić 3 tys. zł na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej).

Więcej o:
Komentarze (280)
Jerzy Owsiak wygrał proces z Krystyną Pawłowicz. Jest prawomocny wyrok sądu
Zaloguj się
 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 66 razy 54

  Krystyna Pawłowicz, partyjny pachołek nasadzony na cieplutki stołeczek w TK.

 • polakadam

  Oceniono 59 razy 51

  Zasmrodził kaczor scenę polityczną takimi osobami jak pawłowicz i jej podobni. Za pisu buractwo wypłynęło na salony jak nigdy wcześniej.

 • kuba161048

  Oceniono 48 razy 40

  Nic nie widzę w tym złego żeby Pawłowicz wysłać w kosmos .
  W tej chwili poszukują chętnych na księżyc i na marsa.

 • 2majtek1

  Oceniono 40 razy 32

  Leć Krycha leć .......... pull up, pull up..............................

 • the_xy

  Oceniono 32 razy 30

  Ciekawe jakiego haka znajdą teraz na sędzię smutni panowie z "izby dyscyplinarnej"...

 • mariofromuk827

  Oceniono 33 razy 25

  No i co tej prukwie zrobicie. Nic. Ta baba jest porażką polskiej sceny "politycznej".

 • dmarch1

  Oceniono 26 razy 24

  Atrapa TK uniewazni ten wyrok. Sedzia sprawozdawca bedzie niezalezna Krystyna Pawlowicz.

 • acototak

  Oceniono 27 razy 23

  Taki Dennis Tito zapłacił grube miliony żeby polecieć w kosmos. Na miejscu pisowskiej funkcjonariuszki Krystyny należałoby się cieszyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX