Niemiecki "FAZ" o kulturowej rewolucji Jarosława Kaczyńskiego: Rządzący chcą zmienić świadomość ludzi

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiera wpływ na instytucje kultury, podając za przykład Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej. Według korespondenta "FAZ" decyzja o kulturalnej kontrrewolucji została podjęta już trzy lata temu w Krynicy.

>>  Aleksandra Dulkiewicz o ECS: Niezależności nie można kupić ani za trzy, ani za 10 milionów >>

Zobacz wideo

Wtedy też doszło do spotkania premiera Węgier Viktora Orbana i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Szef węgierskiego rządu powiedział wtedy: "Brexit to dla nas fantastyczna okazja. Osiągnęliśmy historyczny moment w kulturze. Teraz jest szansa na kontrrewolucję kulturalną".

"Tymczasem wiele instytucji kultury w Polsce doświadczyło, co oznacza 'kontrrewolucja' głoszona w Krynicy" - napisał Gerhard Gnauck, korespondent "FAZ" w Warszawie. Za przykład podano między innymi sytuację w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Centrum Sztuki Współczesnej w warszawskim Zamku Ujazdowskim. 

Kontrrewolucja kulturalna PiS. Były dyrektor POLIN: przegrałem w starciu z bezprawiem i siłą

Dotychczasowy dyrektor POLIN, Dariusz Stola, nie został powołany na kolejną kadencję przez ministra kultury Piotra Glińskiego, chociaż został wybrany na to stanowisko przez komisję konkursową. - Nie podając żadnych przyczyn. Bez uzasadnienia. Nie mianuje i koniec - opisywał w TVN Warszawa Dariusz Stola.

- Uznaję, że przegrałem w starciu z bezprawiem i siłą. Natomiast trzeba zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby to muzeum uchronić - oświadczył były dyrektor, który rekomendował na stanowisko dyrektora POLIN Zygmunta Stępińskiego. Ministerstwo kultury tym razem wyraziło zgodę na tę propozycję.

"Po raz pierwszy od czasów totalitaryzmu rządzący chcą zmienić świadomość ludzi"

Rewolucja kulturalna dotknęła też, według niemieckiego dziennika, także warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej. Po otwarciu wystawy dotyczącej tożsamości queerowej i homoseksualizmu w Europie Środkowowschodniej ze stanowiskiem pożegnała się dyrektorka muzeum Małgorzata Ludwisiak. Bez przeprowadzenia otwartego konkursu została zastąpiona na tym stanowisku przez Piotra Bernatowicza. - PiS nie miał wpływu na jej wybór. Ona jest nie "ich", więc nie przedłużono jej kontraktu. Piotr Bernatowicz z kolei jest "ich", w związku z tym zasługuje na nominację - mówił w TOK FM kurator sztuki Bogusław Deptuła.

"Bernatowicz wykreował się na buntownika przeciwko 'lewicowemu paradygmatowi', który rości sobie prawo do 'ideologicznego monopolu w sztuce'. Gdy wielu artystów, w tym z zagranicy, zaprotestowało przeciwko jego nominacji, Bernatowicz odpowiedział, że protesty dotyczą jego światopoglądu, a nie kompetencji" - pisze o nowym dyrektorze "FAZ".

Na koniec niemiecka gazeta cytuje przewodniczącego polskiego PEN-Clubu Adama Pomorskiego. - Po raz pierwszy od czasów totalitaryzmu rządzący chcą zmienić świadomość ludzi - powiedział, podkreślając, że walka o muzea i kulturę zawsze będzie budzić złe skojarzenia. 

Więcej o:
Komentarze (240)
Niemiecki "FAZ" o kulturowej rewolucji Jarosława Kaczyńskiego w POLIN i CSW
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 74 razy 64

  Na świecie jest chyba tylko jeden człowiek, który nie zgadza się z niczym i chce wszystko zmienić. Przez większość życia niewiele znaczył. Teraz, u schyłku życia, nagle ma być tak,
  JAK ON CHCE ...
  Tylko po co mu to ???????

 • wujojano

  Oceniono 61 razy 51

  Kaczyńskiemu w PRL-u nie podobało się tylko to, że Partia miała ideologię ateistyczną, więc nie mogła liczyć na wsparcie Kościoła, a poza tym to nie on był I Sekretarzem. Dlatego dziś buduje jego "lepszą" wersję.

 • krynolinka

  Oceniono 65 razy 51

  Ta niby rewolucja pisiorów nie ma nic wspólnego z kulturą. Raczej w okolicach szamba się kręcą.

 • obeznany

  Oceniono 41 razy 35

  PiS podobnie jak NSDAP i partia komunistyczna w Rosji to wentyl dla wszelkiego rodzaju miernot i szumowin, które mogą teraz wreszcie wypłynąć na powierzchnię. Jedynym kryterium jest wierność wobec partii. To dokładnie te same mechanizmy, które występowały w Niemczech hitlerowskich i Rosji sowieckiej.
  Naszym problemem jest to, że zawsze widzieliśmy się tylko jako niepokalani bohaterowie i ofiary totalitaryzmów i dlatego nie mamy ukształtowanych żadnych mechanizmów obronnych aby rozpoznać procesy powstawania ich u nas samych. Czarno widzę.

 • dewes

  Oceniono 30 razy 28

  Kontrrewolucja zakłada, że mają jakiś pomysł, propozycję zmiany - tutaj mamy do czynienia z aroganckimi bubkami, którzy wyskakują z wartościami atrakcyjnymi w XIX w. opakowanymi w nowe papierki a smaczku dodaje fakt, że te "wartości" doprowadziły już do wybuchu dwóch wojen światowych i powinny odejść do lamusa. Można spokojnie założyć, że dwaj agresywni pajace skończą na śmietniku historii jako kolejne ostrzeżenie, że to się nie uda.

 • paskudzbagien

  Oceniono 28 razy 26

  Mściwy KAczor nikomu i niczemu nie odpuści! Wszystko musi być inaczej, czyli tak jak on sobie wyśnił w tej chorej głowie podczas nocy z kotem. Nie odpuścił stadninom koni, nie odpusci tez muzeom, sklepom, wszystkiemu innemu co się w tym kraju dzieje. NAstępne będą wolne media.

 • zmiescisz_sie

  Oceniono 32 razy 22

  A na Podlasiu się z nich śmieją, kości pomordowanych Żydów w pogromach wystają z ziemi są wszędzie. W wielu miejscach żołnierze wyklęci rabowania i mordowali a kiedy się dowiedzieli że ktoś ukrywał Żydów to przychodzili i torturowali by oddać żydowskie złoto. "Drzazga kłamstwa silniejsze niż śmierć" Mirosława Tryczyka polecam lekturę podobnie jak "Dalej jest tylko noc" " My z Jedwabnego" czy "Ostatni Żyd z Węgrowa". Katolicko narodowe pogromy, mogą se budować swoje narrację ale wtedy zapraszam na Podlasie i Mazowsze z georadarami i łopatami szukać ofiar pogromów zobaczymy czy są tacy odważni i buńczuczni jak w gębie

 • stach_79

  Oceniono 27 razy 21

  Poczekajcie! Niedługo będziecie mieli szkoły nadzorowane przez KK, będą tzw. koła zainteresowań, gdzie odbywać się będzie katolickie pranie mózgu... takie rzeczy dzieją się już w Rosji, kwestia czasu w Polsce... księża będą uczyć posłuszeństwa i patriotyzmu... Komunizm w wydaniu czarnych. Jak widać rewolucja pożarła swoje dzieci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX