Lekarz o Lichockiej i sprawie dwóch miliardów: Oniemiałem. Ohydny gest lekceważący nas wszystkich

Prof. Cezary Szczylik na antenie TVN24 skomentował gest posłanki Lichockiej w kontekście wspierania onkologii. - Ja oniemiałem. Ohydny gest lekceważący nie tylko propozycję marszałka Senatu, ale lekceważący nas wszystkich - mówił.

Nie milkną echa przyjęcia przez Sejm nowelizacji gwarantującej 1,95 mld zł mediom publicznym. Opozycja jeszcze przed przyjęciem ustawy apelowała do Prawa i Sprawiedliwości, by pieniądze nie trafiły do TVP czy Polskiego Radia, a przeznaczyć je na onkologię.

Co ważne dla narracji opozycji, w trakcie głosowania posłanka PiS Joanna Lichocka pokazywała środkowy palec w kierunku politycznych oponentów. Przekuto to więc w opowieść, że ten gest skierowano w rzeczywistości nie w stronę opozycji, a chorych na raka w Polsce.

>>> "Środkowy palec dla opozycji?" Kontrowersje wokół gestu posłanki Lichockiej:

Zobacz wideo

Lekarze o 2 mld zł na onkologię. "Gest lekceważący nas wszystkich"

Do tej sytuacji odnosili się w "Faktach po Faktach" TVN24 lekarze: prof. Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku i prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Szczylik wspomniał, że o walkę z nowotworami apelował lekarz, obecny marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nawiązał też to gestu Lichockiej, mówiąc:

Ja oniemiałem. Na propozycję wyciągniętej ręki, pochylenia się nad wspólnym dobrem, nad pacjentem onkologicznym, widzimy ten ohydny gest lekceważący nie tylko propozycję marszałka Senatu, ale lekceważący nas wszystkich.

Z kolei prof. Jassem podnosił, że dwa miliardy, które mogły być wydane na onkologię, są potrzebne, nie tylko w 2020 roku - a w każdym kolejnym. - Nasze rezerwy, nas lekarzy, systemu ochrony zdrowia są już właściwie wyczerpane. Trzeba podjąć skokowe decyzje, jakościowe zmiany. Tutaj była taka szansa - dowodził.

Więcej o: