"Skok" midzy 5 proc. a 6 proc. wyglda na spory. Tak "Wiadomoci" pokazyway wydatki na zdrowie

"Wiadomoci" TVP w momencie, gdy opozycja krytykuje efektywno dziaa PiS w subie zdrowia, wyemitoway materia o sukcesach wadzy w zakresie ochrony zdrowia. Jednym z dowodw tego stanu by wykres, ktry na pierwszy rzut oka wskazuje na skokowy wzrost wydatkw, ale po bliszym przyjrzeniu si, mona wyuska pewn nieciso.

Opozycja najpierw apelowała do obozu władzy, by nie przyjmowała noweli ustawy, która gwarantuje blisko dwa miliardy złotych mediom publicznym, a teraz takie apele kieruje do prezydenta Andrzeja Dudy - by zawetował pieniądze dla TVP. Jej parlamentarzyści domagają się, by ta kwota trafiła na polską onkologię, a nie na media publiczne.

Zobacz wideo Kluzik-Rostkowska o propagandzie w TVP: Kurski będzie się smażył w piekle

"Wiadomości" TVP: "Miliardy złotych zamiast na leczenie trafiały do mafii vatowskich".

W związku z taką narracją w niedzielnych "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał kontrujący tezy opozycji. Dziennikarze TVP dowodzili, że w roku 2015 na służbę zdrowia (ostatni rok władzy koalicji PO-PSL) wydawano 4,44 proc. PKB, czyli około 79 miliardów złotych, natomiast w 2019 roku, już za rządów PiS było to 5 proc. PKB - 109 mld zł.

Czytaj więcej: "Wiadomości" TVP w materiale o onkologii pomyliły prof. Góździa z innym lekarzem

Zawarto też porównanie z lat 2007-2015 i 2015-2020 pod względem wzrostu wydatków na zdrowie. W pierwszym okresie - ośmioletnim - ten wzrost wyniósł 29 mld zł, a w drugim już 30 mld zł. Dlatego w materiale padły też tezy, że za poprzedniej władzy: "Miliardy złotych zamiast na leczenie trafiały do mafii vatowskich".

Wykres z materiału 'Wiadomości' TVP z 16 lutego na temat wydatków na zdrowieWykres z materiału 'Wiadomości' TVP z 16 lutego na temat wydatków na zdrowie 'Wiadomości' TVP

Wykres w "Wiadomościach" i "skoki" w wydatkach na służbę zdrowia

Dla pokazania rozmachu inwestycji w ochronę zdrowia za władzy Prawa i Sprawiedliwoci w "Wiadomościach" przygotowano wykres, na którym wyłuszczono czerwonym kolorem rekordowe wydatki z 2019 (109 mld zł), a słupki objęły prognozy i zapowiedzi władzy na temat wzrostu tychże do 2025 roku (mają osiągnąć pułap 6 proc. PKB).

Wykres ma jednak jedną wadę: pokazuje, jakoby doszło do skokowego wzrostu tych wydatków, a różnica słupków między 5 proc. a 6 proc. budzi wątpliwości. Zwłaszcza że obejmuje on aż pięć lat w prognozach, a nie twardych danych.

Jak dowodzono później na Twitterze, by w ten sposób pokazać sukces, wystarczyło nie umieścić z boku oznaczenia poziomu na którym znajduje się oś X. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczyło za punkt wyjściowy uznać pułap 4 proc. - wówczas można prezentować dane właśnie w taki efektowny sposób. Gdyby nie ujmować prognoz, a porównać jedynie lata 2008-2019, wykres wyglądałby po prostu o wiele mniej okazale.

Cały materiał "Wiadomości" jest dostępny na stronie programu informacyjnego TVP, rozpoczyna się na 4:15.