TV Republika opublikowała nową sondę. Już nie pytają, kto wygra wybory, tylko dlaczego będzie to Duda

Telewizja Republika opublikowała nową sondę na Twitterze. Tym razem w pytaniu od razu założono, że wybory prezydenckie wygra Andrzej Duda. Dzień wcześniej w ankiecie dotyczącej wyników drugiej tury przytłaczająca większość wskazała Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Telewizja Republika najwidoczniej nie chciała powtórzyć błędu swojej poprzedniej sondy, w której pytała użytkowników Twittera o wynik II tury wyborów prezydenckich. Pytanie brzmiało: Jeśli druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się między Andrzejem Dudą i Małgorzatą Kidawą-Błońską, na kogo oddasz głos?".

W głosowaniu wzięło udział 6 528 osób, a wyniki z pewnością zaskoczyły, bowiem wynika z nich, że w drugiej turze wygrałaby kandydatka Platformy Obywatelskiej z wynikiem 63,5 proc. Wynik najwidoczniej nie spodobał się redakcji. Telewizja w komentarzu napisała, że "wyniki sond bardzo często znacząco różnią się od wyników sondaży wykonywanych przez agencje badawcze".

Zobacz wideo

Telewizja Republika z nową sondą. "Dlaczego Duda wygra wybory?"

W nowej sondzie nie chciano popełnić tego błędu. W pytaniu z góry założono, że Andrzej Duda uzyska reelekcję, pozostało więc rozstrzygnąć kwestię, co doprowadzi do jego zwycięstwa. "Dlaczego Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie?" - czytamy we wpisie. Można wybrać jedną z poniższych odpowiedzi: "służy dobrze Polakom", "służy dobrze Polsce", "patrz punkt 1 i 2".

Więcej o: