"Wprost" opublikował ranking 50 najbogatszych polityków. Morawiecki dopiero na 7. miejscu

Mateusz Morawiecki zajął 7. miejsce w rankingu 50 najbogatszych polityków, który przygotował tygodnik "Wprost". W pierwszej "pięćdziesiątce" próżno szukać m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Grzegorza Schetyny czy Borysa Budki. Na szczycie listy - z majątkiem wartym 45 mln złotych - znalazł się poseł PO Artur Łącki.

Tygodnik "Wprost" opublikował listę 50 najbogatszych polskich polityków. Ranking sporządzono na podstawie złożonych w 2019 roku oświadczeń majątkowych. Autorzy bazowali na wycenach, które podali sami politycy, pomijając wartość pojazdów. 

>>> Ryszard Czarnecki: Jeśli będzie odpowiednie prawo, żona premiera ujawni majątek

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki: Jeśli będzie odpowiednie prawo, żona premiera ujawni majątek

Co ciekawe, w pierwszej "pięćdziesiątce" rankingu nie znaleźli się - byli lub obecni - przewodniczący największych partii, a więc: Jarosław Kaczyński (jego najcenniejszym aktywem dom na Żoliborzu, wart 1,5 mln złotych), Grzegorz Schetyna (majątek wart 2,5 mln zł), Borys Budka (ok. 1,5 mln zł) czy Władysław Kosiniak-Kamysz, o którym w zestawieniu w ogóle się nie wspomina. Wyjątkiem jest tu Włodzimierz Czarzasty, przewodniczącym SLD (36. miejsce), którego majątek wart jest 3,8 miliona złotych. Poza Czarzastym w zestawieniu znalazło się jeszcze trzech polityków Lewicy: Joanna Senyszyn (21. miejsce, 5,03 mln zł), Maciej Gdula (36. miejsce, 3,8 mln zł) i Romuald Ajchler (41. miejsce, 3,5 mln zł).

Mateusz Morawiecki na 7. miejscu w rankingu najbogatszych polityków. Premiera wyprzedził inny członek rządu

W rankingu nie znajdziemy prezydenta Andrzeja Dudy, bowiem głowa państwa nie ma obowiązku publikacji oświadczenia majątkowego. Rywale obecnego prezydenta w zbliżających się wyborach, a więc Małgorzata Kidawa-Błońska i Robert Biedroń, w zeszłym roku zadeklarowali majątek o wartości 1,5 i około 1 miliona złotych. 

Najbogatszym członkiem rządu jest wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który zajął 2. miejsce (42,5 mln zł). Kolejnego przedstawiciela rządu - w tym przypadku jego szefa - znajdziemy na 7. pozycji. W 2019 r. majątek Mateusza Morawieckiego wart był 14 mln złotych. Była premier Beata Szydło wykazała natomiast majątek warty 700 tys. zł.

Na szczycie rankingu najbogatszych polityków znalazł się poseł Platformy Obywatelskiej Artur Łącki, który dysponuje 45-milionowym majątkiem. 

Najbogatsi polscy politycy. Ranking tygodnika "Wprost"

 1. Artur Łącki, poseł PO. 45 milionów złotych. Prezes i współwłaściciel spółki Baltic Gryf Apartments, sprzedającej apartamenty wypoczynkowe nad Bałtykiem.
 2. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. 42,5 mln zł. Jeden z najzamożniejszych mieszkańców Podhala. Prowadzi trzygwiazdkowy hotel w Zakopanem i Karczmę Przy Młynie. Właściciel dwóch kamienic przy Krupówkach i współwłaściciel stacji narciarskiej. 
 3. Grzegorz Bierecki, senator PiS. 40,5 mln zł. Współtwórca SKOK-ów. Na koncie posiada 5,5 mln zł oraz ponad 1,5 mln dolarów. Na jego majątek składają się też obligacje skarbu państwa o wartości 11,5 mln zł.
 4. Adam Cyrański, poseł PO. 27,5 mln. Współudziałowiec i przewodniczący rady nadzorczej spółki Trakt, budującej drogi i mosty. Przewodniczy też radzie nadzorczej spółki wydawniczej MAC. Posiada dwa tomy, w tym jeden o powierzchni ponad 680 mkw oraz gospodarstwo rolne. 
 5. Beniamin Godyla, senator PO. 24 mln zł. Właściciel piekarni Kłos i cukierni Godyla, która prowadzi sieć 26 sklepów. Współwłaściciel Pałacu Pawłowice.
 6. Robert Dowhan, senator PO. 14 mln zł. Handluje towarami szybko zbywalnymi poprzez sieć własnych hurtowni. Posiada dom o powierzchni prawie 0,5 tys. mkw., wyceniony na 3 mln zł, 6 mieszkań, 12 działek oraz kilka drogich zegarków (o łącznej wartości 300 tys. zł.)
 7. Mateusz Morawiecki, premier RP. 12,7 mln. "Najbogatszy premier po 1989 r." - pisze "Wprost". Spore pieniądze zarobił w trakcie szefowania bankowi BZ WBK (obecnie Santander) w latach 2007-2015. W najnowszym oświadczeniu premier wskazał, że na jego koncie znajduje się 5,1 mln zł. Na jego majątek składają się też dwa domy, mieszkanie oraz połowa bliźniaka. Do oświadczenia Morawiecki wpisał też meble za 270 tys. zł oraz akcje Santandera o wartości 350 tys. zł. 
 8. Radosław Sikorski, europoseł PO. 11 mln zł. "Ma zabytkowe organy na 460 piszczałek, radziecki motocykl z koszem z 1978 r. i land rovera discovery z 2015 r." - wyliczają autorzy rankingu. Głównym składnikiem majątku Sikorskiego jest przede wszystkim klasycystyczny dwór w Chobielinie, wyceniony na 6 mln zł. 
 9. Aleksander Pociej, senator PO. 10,7 mln zł. O wartości jego majątku stanowią nieruchomości. Posiada 6 mieszkań - wartość najdroższego z nich to 1,8 mln zł. 
 10. Ryszard Bober, senator PSL. 10,1 mln. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 243 hektarów, wartego ponad 7 mln zł. W skład jego majątku wchodzi też szereg maszyn rolniczych. 
 11. Janusz Korwin-Mikke, Konfederacja. 10 mln zł.
 12. Jacek Bury, senator PO. 9,9 mln zł.
 13. Karol Karski, europoseł PiS. 9,3 mln zł.
 14. Tomasz Frankowski, europoseł KO. 7,8 mln zł.
 15. Danuta Hubner, europosłanka PO. 7 mln zł.
 16. Sławomir Rybicki, senator PO. 6,6 mln zł.
 17. Tadeusz Kościński, minister finansów. 6,3 mln zł.
 18. Dariusz Rosati, poseł PO. 5,8 mln zł.
 19. Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL. 5,5 mln.
 20. Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. 5,19 mln zł.

Pełną listę najbogatszych polityków można znaleźć na stronie internetowej tygodnika "Wprost".

Więcej o: