Antoni Macierewicz: PO chce rozgrywać wybory prezydenckie nienawiścią

Były minister obrony narodowej odniósł się do wyborów prezydenckich i zbliżających się obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Według Antoniego Macierewicza zorganizowanie uroczystości w Smoleńsku może "być pułapką w sensie politycznym" zastawioną przez Rosję.
Zobacz wideo

Antoni Macierewicz był gościem Polskiego Radia 24, gdzie skomentował deklarację Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy, którzy 10 kwietnia 2020 roku chcą polecieć do Smoleńska "by oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej". Marszałek senior przyznał, że obawia się, że wizyta polskich władz może być "pułapką w sensie politycznym".

Antoni Macierewicz o obchodach 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

- To jest decyzja pana prezydenta, ja nie chcę się w to mieszać. Na razie przedstawiciele pana prezydenta stawiają znaki zapytania. Zobaczymy, to ich decyzja - komentował Antoni Macierewicz. Polityk przyznał, że z powodu świąt Wielkanocnych trzeba będzie przesunąć 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej: w tym samym czasie wypada ona w Wielki Piątek. - Będziemy musieli pogodzić te dwie kwestie: naszą religijną pamięć o Wielkim Piątku, o Wielkim Tygodniu i obchody dziesiątej rocznicy - dodał poseł.

Były minister obrony narodowej przekazał też nowe informacje na temat raportu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. - Publikacja raportu o katastrofie będzie związana z 10. rocznicą tego wydarzenia. Wtedy zostaną przedstawione opinii publicznej podstawowe kwestie - zapowiedział marszałek. Dalej polityk mówił:

My jesteśmy w sytuacji, w której pan Władimir Putin, prezydent Rosji rozpętuje właśnie taką samą falę nienawiści, tylko ogólnoświatową, jak to, z czym współdziała Platforma Obywatelska. Przecież to, co się dzieje do kilku miesięcy, to jest wojna dyplomatyczna. Wojna nienawiści przeciwko Polsce. Polakom, całemu narodowi polskiemu. Zarzuca się nam antysemityzm, zarzuca się nam nieomal wywołanie II wojny światowej, a w każdym razie sprzyjanie wywołaniu II wojny światowej. Zarzuca nam się najgorsze możliwe rzeczy, w związku z tym to naprawdę jest niesłychanie trudne zadanie, które wzięła na siebie kancelaria pana premiera, pan premier i pan minister Czaputowicz. Nie wiem jakie będą tego efekty.

Polityk odniósł się także do zbliżających wyborów prezydenckich w 2020 roku oraz aktualnie prowadzonych kampanii wyborczych kandydatów. - Musimy przyjąć do wiadomości, że Platforma Obywatelska chce rozgrywać wybory prezydenckie nienawiścią. (...) To sposób działania PO i szeroko pojętej opozycji - nienawiść jest ich głównym narzędziem. Nie możemy się temu poddawać, ale musimy się przed tym bronić - mówił Antoni Macierewicz. 

Więcej o: