Sondaż. Kto mógłby przejąć schedę po Jarosławie Kaczyńskim? Wysoko Morawiecki i Ziobro

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda lub Zbigniew Ziobro mieliby największe szanse, by w przyszłości zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Uczestników badania przeprowadzanego przez pracownię SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytano, kto ich zdaniem mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego, który jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości od przeszło 17 lat. Kaczyński od dłuższego czasu pełni rolę nieformalnego lidera obozu Zjednoczonej Prawicy, który prowadził PiS do wyborów parlamentarnych w 2015, a następnie w 2019 roku. Przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi "namaścił" Andrzeja Dudę na oficjalnego kandydata partii, a podczas sobotniej konwencji zabrał głos jako pierwszy - przed premierem i prezydentem. 

>>> Posłanka  PiS Joanna Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec:

Zobacz wideo

Kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego? Morawiecki z najwyższym wynikiem

Najwyższy wynik w sondażu zdobył Mateusz Morawiecki - 16,3 procent badanych wskazało, że premier mógłby w przyszłości zastąpić Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera PiS. Częściej wskazywali go mężczyźni, osoby w wieku 25-34, mieszkańcy wsi i osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym. Aż 25 procent ankietowanych, którzy wskazali na Morawieckiego, zadeklarowało swój dochód netto na poziomie poniżej 1000 złotych.

Na drugim miejscu rankingu uplasował się prezydent Andrzej Duda z wynikiem 10,2 procent, a na trzecim - Zbigniew Ziobro, którego nazwisko wskazało 7,4 procent badanych. Zdaniem niektórych ankietowanych schedę po Jarosławie Kaczyńskim mógłby przejąć Joachim Brudziński (6,5 procent) oraz Beata Szydło (5,6 procent). Pozostałe głosy były rozproszone - aż 14,6 procent wskazywało na innych polityków obozu Zjednoczonej Prawicy.

Więcej o:
Komentarze (330)
Sondaż. Kto mógłby przejąć schedę po Jarosławie Kaczyńskim? Wysoko Morawiecki i Ziobro
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 69 razy 51

  Morawiecki nie pasuje do pisu ideowo. Bo on nie ma żadnych poglądów tylko takie które akurat wypada mieć. Z kolei Duda nie umie być przywódcą. Nim ktoś musi kierować i popychać. A ziobro jest po prostu za głupi.

 • zenzaj

  Oceniono 34 razy 30

  Schedę po Kaczyńskim? Mitomanie śpiącym w sarkofagu po bracie?
  Nie ma schedy. Będą zgliszcza.
  Cała ta banda pozagryza się nawzajem. Oby jak najszybciej.

 • jkmjkm

  Oceniono 36 razy 28

  Ziobro ma to coś, co daje mu duże szanse na przywództwo w PIS: połączenie ogromnych kompleksów i zawiści z ogromnymi ambicjami; połączenie bezwzględności wobec słabszych z uległością wobec silniejszych, a to wszystko okraszone nie za wielkim rozumkiem. Tak, to jest materiał na dowódcę PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX