Sondaż dla DoRzeczy.pl: PiS bez samodzielnej większości, Lewica z największym wzrostem

PiS bez samodzielnej większości, Lewica z największym wzrostem poparcia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Obok PiS-u partią, która zanotowała gorszy wynik w porównaniu z poprzednim badaniem jest Konfederacja.

W sobotę portal DoRzeczy.pl opublikował sondaż prezentujący poparcie dla partii politycznych. Z badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 40,6 proc. poparcia. To wynik gorszy o 2,9 pkt. proc. w porównaniu z badaniem ze stycznia. Przy takim poziomie poparcia partii rządzącej przypadłoby 220 mandatów (na 460 ogółem), co oczywiście oznacza brak samodzielnej większości. 

>>> Prof. Antoni Dudek o 10. rocznicy tragedii smoleńskiej: Będzie dla PiS niewygodna

Zobacz wideo

Drugi wynik - 29,8 proc. - uzyskała Koalicja Obywatelska. Partia Borysa Budki zanotowała nieznaczny wzrost - zaledwie o 0,1 punktu procentowego. Za KO uplasowała się Lewica - 13,2 proc. - która zyskała najwięcej od czasu ostatniego badania (wzrost o 1,4 pkt. proc.) W Sejmie znalazłyby się jeszcze: Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) z poparciem na poziomie 9,3 proc. (+0,6) oraz Konfederacja z wynikiem 6,4 proc. (+0,5).

Sondaż pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Podział mandatów w Sejmie 

Jeśli powyższe wyniki procentowe przełożymy na liczbę mandatów w Sejmie, ich podział prezentuje się następująco:

  • PiS - 220 (o 15 mandatów mniej niż w obecnej kadencji Sejmu)
  • Koalicja Obywatelska -142 (+8),
  • Lewica - 55 (+6),
  • Koalicja Polska - 33 (+3),
  • Konfederacja - 9 (-2).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-13 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono tylko te osoby, które zadeklarowały udział w głosowaniu i podały, na które ugrupowanie oddadzą głos.

Więcej o: