Dziewięciu gości za 12 mln zł. Kolejny kontrowersyjny projekt Polskiej Fundacji Narodowej

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę PFN realizowała projekt, w ramach którego nad Wisłę miało przyjechać 100 ważnych osobistości. Jak podaje "Super Express", przyjechało ich zaledwie dziewięciu, a projekt pochłonął ponad 12 mln zł.

Była kampania "Sprawiedliwe sądy", rejs jachtem i rozmowa Hitlera ze Stalinem. Jak dotąd projekty realizowane przez Polską Fundację Narodową nie dość, że wzbudzały sporo kontrowersji, to przynosiły odwrotne efekty od zamierzonych.

Jeśli gości było zaledwie dziewięciu, to jedna wizyta kosztowała około 1,3 mln złotych

Projekt "100x100" był realizowany w 2018 roku przez Polska Fundację Narodową. Zakładał on, że z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polskę odwiedzi 100 osobistości ze świata mediów, sportu, biznesu i sztuki. Do tej pory nasz kraj odwiedziło dziewięć osób, m.in. Jean Reno czy Steve Wozniak.

W styczniu "Super Express" zwrócił się do PFN z pytaniem o to, kto jeszcze gościł w Polsce w ramach projektu. Dziennik dwukrotnie ponawiał prośbę o odpowiedź, jednak jej nie otrzymał. Jak wynika ze sprawozdania finansowego organizacji, łączny koszt projektu to 12 137 340 zł. Jeśli gości było zaledwie dziewięciu, to jedna wizyta kosztowała około 1,3 mln złotych. Nie można tego jednak tego potwierdzić, bo PFN milczy.

"Odbiłam się od recepcji"

W styczniu na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu Joanna Scheuring-Wielgus pytała o to, w jaki sposób Polska Fundacja Narodowa pozyskuje środki na realizowane projekty.

Odbiłam się od recepcji. Przedstawiłam się pracującym tam ludziom, powiedziałam, że jestem posłem i w jakim celu przyszłam

- powiedziała posłanka Lewicy w rozmowie z "Super Expressem". Polityczka zwróciła się do NIK o przeprowadzenie kontroli w fundacji.

Przypomnijmy, że ze sprawozdania PFN z działalności za 2018 rok wynika, że w tym okresie wydatki fundacji wyniosły 111 milionów złotych, czyli prawie sześć razy więcej niż rok wcześniej.

Tomczyk: Po co Janniger lata do USA za państwowe pieniądze? Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (180)
Dziewięciu gości za 12 mln zł. Kolejny kontrowersyjny projekt Polskiej Fundacji Narodowej
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 75 razy 71

  Coś w tym jest. Jak zaprosisz kogoś do restauracji i zjesz ośmiorniczki za 50zl to mówią że złodziej. Jak zeżresz milion spasionych ośmiornic to żeś jest biznesmen promujący Polskę.

  Jak zabijesz człowieka to jesteś morderca. A jak podczas wojny wybijesz milion ludzi to jesteś bohater

 • zbycho52

  Oceniono 46 razy 40

  Przeciez PFN to jest jeden wielki przekret finansowy.

 • mangallor

  Oceniono 44 razy 40

  Suweren tego nie rozumie. W TVP nikt o tym nie wspomni, a to podstawowe źródło informacji dla znakomitej większości Polaków. Darmowa dvbt zawiera tylko jeden kanał informacyjny TVP Info. Wszystko jasne.

 • sowaprzemadrzala

  Oceniono 36 razy 30

  Dawno, dawno temu ( minęło ponad 20 lat) w wyniku moich obserwacji otaczającego mnie społeczeństwa, powiedziałam, że Polak czuje się dobrze, kiedy ma kaganiec, kolczatkę na szyi i bat nad du*ą. I niestety z upływem lat utwierdzam się w moich spostrzeżeniach. Trudno mi zrozumieć głupotę i bierność naszego narodu (oczywiście nie wszystkich, ale niestety większości)

 • du100

  Oceniono 27 razy 27

  Żaden przekręt, żadne świństwo, żadna podłość nie powstrzyma PiS
  Zrobią wszystko bo przegra.na to dla nich kryminał. Wyraźnie widać że idą na zwarcie i będzie ostro. Oczywiście będzie to wina Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX