Posłowie od Jakiego obiecywali, że nie zagłosują za podnoszeniem podatków. W piątek jeden się wyłamał

Jeszcze przed wyborami grupa kandydatów na posłów podpisała się pod deklaracją sporządzoną przez Patryka Jakiego. W piątek w Sejmie musieli przejść test: zobowiązali się bowiem, że nie będą wspierali podnoszenia podatków, a tego dnia głosowano tzw. podatek cukrowy. Prawie wszyscy z tego grona wstrzymali się od głosu, ale jeden z nich poparł nowy podatek - wyłamał się Jan Kanthak, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak się okazuje, prawie wszyscy posłowie i posłanki Solidarnej Polski, którzy podpisali "Deklarację Nowego Pokolenia", dotrzymali słowa i nie zagłosowali za wprowadzeniem nowego podatku. Sprawa sięga wyborów parlamentarnych z 2019 roku. Patryk Jaki, wówczas już europoseł, członek Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry ogłosił listę kandydatów na posłów, którzy dokonali konkretnych deklaracji, co do sposobu wykonywania mandatu.

Wśród nich znalazł się punkt piąty: "Nigdy nie zagłosuję za podwyższeniem podatków", a deklarację podpisali Sebastian Kaleta, Jacek Ozdoba, Janusz Kowalski, Dariusz Olszewski, Mariusz Kałużny, Aleksandra Szczudło i Jan Kanthak. Wszyscy wymienieni uzyskali później mandat poselski.

Posłowie obiecali, że nie zagłosują za podwyższeniem podatków. Jeden się wyłamał

Wspomniana siódemka posłów i posłanek w piątek stanęła przed ważnym sprawdzianem: w Sejmie głosowano nad tzw. ustawą cukrową, która wprowadza dodatkową opłatę za napoje z dodatkiem cukrów czy substancji słodzących. Zgodnie z "Deklaracją Nowego Pokolenia" wszyscy wymienieni powinni wiedzieć, jak oddać głosy. Ostatecznie ustawa przeszła głosami "za" ze strony PiS i klubu Lewicy.

Jak sprawdziliśmy, z klubu PiS tylko jeden z posłów zagłosował "przeciw" - Andrzej Sośnierz. Z kolei aż ośmiu posłów partii rządzącej wstrzymało się od głosu, w tym Michał Woś, ale również spora grupa z Solidarnej Polski, wymienieni wcześniej Kaleta, Szczudło czy Ozdoba.

Jednak jeden z polityków, którzy podpisali "Deklarację" wyłamał się z szeregu. Jan Kanthak, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, który zapowiadał, że za podwyższeniem podatków nie zagłosuje, ostatecznie podniósł rękę "za" rządową ustawą o wprowadzeniu nowej daniny. Gazeta.pl zwróciła się do posła o komentarz w tej sprawie, jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Czytaj więcej: Sejm przyjął ustawę o podatku od cukru i "małpek". Ma być dużo drożej, ale dopiero po wyborach

Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Choć posłowie i posłanki od "Deklaracji Nowego Pokolenia" dochowali złożonej obietnicy, to mieli trochę ułatwione zadanie. Rządowa ustawa miała poparcie klubu Lewicy, która deklarowała je już wcześniej.

Dzięki czemu PiS nie musiało się martwić o wymaganą większość. PiS ma 235 posłów, "za" głosowało 219, z kolei z Lewicy ustawę poparło 35 parlamentarzystów i parlamentarzystek. Wspomniane głosy "wstrzymujące się" były więc oddane w miarę bezpiecznie, w szczególności że poparcie Lewicy dla tego rozwiązania było widoczne podczas głosowania poprawek do ustawy. Jednocześnie - co warto zaznaczyć - głosów "przeciw" nie złożyli.

Wcześniej posłowie i posłanki od "Deklaracji" brali udział w podobnym głosowaniu: w sprawie podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy. Wówczas głosowali "za", a wstrzymał się wyłącznie Mariusz Kałużny. Jak później się tłumaczyli, akcyza to trochę inny rodzaj podatku, a kierowali się przede wszystkim zdrowiem Polaków.

Więcej o:
Komentarze (106)
Głosowanie ws. podatku cukrowego. Posłowie od Jakiego obiecywali, że nie zagłosują za podnoszeniem podatków. Jan Kanthak się wyłamał
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 35 razy 35

  Pan Jan Kanthak się nie wyłamał, tylko popier*oliły się jemu guziki czarno-czerwony, z tym czysto czerwonym.

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 28

  Dymanko suwerena na całego. Podniesiemy ( PiS) dochody obywateli nakładając na nich wyższe podatki.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 27 razy 25

  A ja, aż do znudzenia, będę cytował słowa Pinokia z 16.11.2017r.
  "Nie planuję żadnych nowych podatków. My podatki obniżamy"
  :D :D :D

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 23

  Argumentacja prosta. Kanthak się wyłamał bo go wyrwaliście z kontekstu, a danina to żaden przecież podatek..
  ;-)

 • mark6

  Oceniono 19 razy 15

  Jakim trzeba być DURNIEM aby wierzyć, że istnieje jakaś niezależna od Prezesa partia pod nazwą " Solidarna Polska" ? Ta " partia" to pomysł Prezesa.
  Ludzie zacznijcie wreszcie MYŚLEĆ a nie klepać BREDNIE.
  Ziobro jest niezależny od Prezesa ? ha ha ha ha oj oj oj !!

 • skandy5

  Oceniono 12 razy 10

  wyPAD2020 - to już w maju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX