Kto najczęściej udzielał poparcia kandydatom do KRS? Po osiem podpisów od kilku sędziów [LISTA]

Kancelaria Sejmu ujawniła pełne listy poparcia kandydatów do KRS. Sprawdziliśmy, którzy sędziowie najczęściej podpisywali się na wspomnianych dokumentach.

Po prawie dwóch latach, walki w sądach i apelach o ujawnienie, w piątek 14 lutego Kancelaria Sejmu upubliczniła pełne listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej Kancelaria publikowała jedynie dane statystyczne, a media informowały o liście sędziów, którzy takiego poparcia udzielali. Brakowało jednak kluczowej części: dokumentów zawierających podpisy pod każdą z kandydatur. W piątek ostatecznie, wszystko stało się jawne.

Czytaj więcej: Listy poparcia do KRS. Wszystkie podpisy 17 kandydatów

Spośród 18 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa tylko jeden nie zbierał podpisów od innych sędziów (wybrał zgłoszenie poprzez grupę obywateli), 17 z nich uzyskało łącznie 364 podpisy od sędziów, z czego 275 sędziów udzieliło poparcia wyłącznie raz.

Ważniejszych jest 89 sędziów, którzy zrobili to więcej niż raz. Jest np. trzech sędziów, którzy poparli aż dziewięciu kandydatów, dwóch, którzy zrobili to osiem razy. 62 z nich poparło natomiast dwóch kandydatów. Krótkie zestawienie rekordzistów:

 • 4 sędziów poparło 4 kandydatów,
 • 5 sędziów poparło 5 kandydatów,
 • 1 sędzia poparł 7 kandydatów
 • 2 sędziów poparło 8 kandydatów
 • 3 sędziów poparło 9 kandydatów

Listy do KRS jawne. Kto najczęściej udzielał poparcia?

W świetle ujawnionych przez Kancelarię Sejmu list wiadomo już więc, którzy sędziowie są rekordzistami pod względem udzielanego poparcia. Sprawdziliśmy, czyje podpisy pojawiają się najczęściej, trzeba jednak zastrzec: część nazwisk na listach jest nieczytelna, co sprawia, że dokładną liczbę podpisów trudno jest zweryfikować.

 • Jakub Iwaniec - SSR Warszawa Mokotów - co najmniej osiem podpisów
 • Andrzej Skowron - SSR w Tarnowie - co najmniej osiem podpisów
 • Paweł Mroczkowski - SSR w Janowie Lubelskim - co najmniej osiem podpisów
 • Rafał Puchalski - Prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie - co najmniej siedem podpisów
 • Juliusz Walczewski - SSR Kraków-Śródmieście - co najmniej siedem podpisów
 • Krystian Zwolak - SSR w Janowie Lubelskim - co najmniej siedem podpisów

Bardzo często pod listami podpisywali się także sędziowie: Łukasz Piebiak (były wiceminister sprawiedliwości), Maciej Nawacki (został członkiem KRS), Maciej Mitera (członek KRS, rzecznik Rady), Andrzej Pawłyszcze, Irena Bochniak, Dagmara Pawełczyk-Woicka (członkini KRS), Andrzej Skrzyszowski, Grzegorz Wypych i Jędrzej Kondek (członek KRS).

Co najmniej w dwóch przypadkach sędziowie podpisali się nawet w tej samej kolejności.

Zobacz wideo Wawrykiewicz: 27 osób z 10 tysięcy wpłynęło na wybór KRS
Więcej o: