Według Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, ustawa dyscyplinująca "niszczy samorząd sędziowski", "odbiera sądom swobodę orzekania", a sędziom "głos i niezawisłość".
"Poprzez obwarowany licznymi sankcjami, skierowanymi przeciwko sędziom, zakaz badania kwestii czy sąd był należycie obsadzony i bezstronny, niweczy dorobek prawny cywilizacji śródziemnomorskiej, a w szczególności Polski i Unii Europejskiej" - wskazuje Iustitia w opublikowanym w piątek oświadczeniu.
Sędziowie podkreślają, że nowe przepisy są sprzeczne nie tylko z Konstytucją RP, ale również Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie zwróciło się do wszystkich sędziów, "aby pozostając wierni złożonemu ślubowaniu, nie ustawali w działaniach zmierzających do wyjaśnienia ważności powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa czy możliwości orzekania osób powołanych w politycznej procedurze". Iustitia przywołała przykład sędziego Pawła Juszczyszyna, który chciał sprawdzić prawo do orzekania innego sędziego powołanego przez nową KRS.
Nawet jeżeli teraz będą wiązały się z tym nasilone represje, to nie możemy zaprzepaścić nadrzędnej wartości, jaką jest służba dla społeczeństwa na straży Konstytucji i Traktatów Europejskich. SSP Iustitia w sposób aktywny będzie pomagało w realizacji powyższych celów, a jednocześnie dołoży wszelkich starań by minimalizować negatywne skutki represji. Odbieranie głosu i swobody orzekania sędziom to odbieranie głosu i swobody życia obywatelom.
- czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.
>>> Cimoszewicz o prezydencie: Duda nie zasługuje na szacunek. To krzywoprzysięzca
Jednocześnie Iustitia opublikowała na swojej stronie internetowej pełną listę sędziów powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Obejmuje ona łącznie 357 nazwisk (stan na 14 lutego 2020 r.).
Przypomnijmy: Sejm w marcu 2018 r. mimo protestów środowisk opozycyjnych i prawniczych wybrał 15 nowych członków KRS. W styczniu tego roku Sąd Najwyższy stwierdził w uchwale trzech połączonych izb, że sędziowie wyłonieni przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa nie powinni orzekać.
Ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw - nazywana również ustawą dyscyplinującą - weszła w życie w piątek.
Zakłada ona m.in. zakaz podejmowania przez kolegium lub samorząd sędziowski uchwał "podważających zasady funkcjonowania władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów". Sędziowie będą mogli też odpowiadać dyscyplinarnie za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego lub umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej".