Kolejne skandaliczne słowa rosyjskiego polityka. "Polska była cichym wspólnikiem Hitlera"

- Polska jako jeden z pierwszych krajów zawarł z III Rzeszą pakt o nieagresji. Co ciekawe, istniał tajny aneks do tej umowy, zgodnie z którym, jeśli Niemcy dokonają agresji na inny kraj, polski rząd zachowa neutralność. To znaczy, że Polska stała się cichym zwolennikiem agresora - powiedział szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin. Były przewodniczący Dumy stwierdził też, że podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow było dla władz ZSRR "wymuszonym, krokiem".

W środę gościem telewizji "Zwiezda", należącej do rosyjskiego ministerstwa obrony narodowej, był Sergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej oraz przewodniczący Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego. Były przewodniczący Dumy był pytany m.in. o pakt Ribbentrop-Mołotow, pod którym 23 sierpnia 1939 roku podpisali się ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRR.

>>> Girzyński: W kwestiach historycznych Putin kłamie od dawna

Zobacz wideo

Sergiej Naryszkin, szef wywiadu zagranicznego Rosji: 

"Polska była cichym wspólnikiem Hitlera". 

Powinniśmy przypomnieć wydarzenia poprzedzające podpisanie tej umowy. Kraje Europy zachodniej, przede wszystkim Wielka Brytania i Francja, pozwoliły wówczas Hitlerowi odbudować silną armię i przemysł zbrojeniowy. Oba państwa nie wykazały zaangażowania w trakcie wojny w Hiszpanii, anschlussu Austrii czy wkroczenia niemieckich wojsk do Czechosłowacji. Po dojściu Hitlera do władzy władze ZSRR próbowały zawierać pakty z innymi państwami - przede wszystkim z Polską i krajami bałtyckimi. Niestety te starania zostały odrzucone, a wspomniane kraje wolały zawiązać sojusz z Niemcami

- stwierdził Naryszkin. - Należy pamiętać, że Polska jako jedna z pierwszych zawarła z III Rzeszą pakt o nieagresji. To było w 1934 roku. Co ciekawe, istniał tajny aneks do tej umowy, zgodnie z którym, jeśli Niemcy dokonają agresji wobec innego kraju, polski rząd zachowa neutralność. Oznacza to, że Polska stała się cichym zwolennikiem agresora już w 1934 r. - powiedział szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego.

Zdaniem Naryszkina ZSRR chciał w końcu lat 30. zawiązać pakty również z Francją i Wielką Brytanią. Gdy negocjacje nie przyniosły oczekiwanego skutku, radziecki rząd - który miał świadomość, że prędzej czy później zostanie zaatakowany przez III Rzeszę - postanowił zawrzeć sojusz z Hitlerem. - W przeddzień 23 sierpnia 1939 stało się zupełnie jasne, że sojusz z Francją i Wielką Brytanią jest niemożliwy. Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow dało Kremlowi chwilę "wytchnienia", potrzebną do wzmocnienia zdolności obronnych kraju. Było to działanie niejako wymuszone sytuacją zewnętrzną, ale był to krok przemyślany - mówił przewodniczący Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego.

Putin, Ławrow, Naryszkin. W ostatnich tygodniach rosyjscy politycy ostro wypowiadali się o Polsce

Naryszkin to kolejny rosyjski polityk, który w ostatnim czasie skrytykował politykę prowadzoną przez polski rząd w dwudziestoleciu międzywojennym. W grudniu 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił szereg publicznych wypowiedzi, w których podważył znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a ambasadora II RP w Berlinie Józefa Lipskiego nazwał "antysemicką świnią".

Z kolei w styczniu 2019 r. szef rosyjskiego MSZ Sergiej Ławrow odniósł się do faktu nieobecności polskiego prezydenta na 5. Światowym Forum Holokaustu. - Rosja wie o tym, że nasi polscy koledzy - choć prezydent Duda powiedział, że nie wybiera się na to wydarzenie, nie wiem dlaczego - próbują przekonać zachodnich uczestników wydarzenia, by oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia na temat stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - sugerował rosyjski polityk.  

Więcej o:
Komentarze (220)
Kolejne skandaliczne słowa rosyjskiego polityka. "Polska była cichym wspólnikiem Hitlera"
Zaloguj się
 • only.win7

  Oceniono 35 razy 27

  Dlaczego Jacek Kurski, Holecka i Krzysiu Ziemiec mogą łgać, a Rosjanie nie mogą? Niech zapluwają pisowską Polskę tak jak Ziemiec z Holecką zapluwają demokratyczną opozycję.

 • krynolinka

  Oceniono 39 razy 27

  Polska Fundacjo Narodowa! Jest robota. Zamiast oczerniać rodaków w togach ruszcie tyłki i zglanujcie Kreml.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 36 razy 22

  Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą ...dziękujemy pisie !!

 • omduna

  Oceniono 19 razy 13

  Pakt R-M i podział Europy chwilą wytchnienia?
  Na pewno. Przed planowanym atakiem na zachód Europy.

  A jak ten błyskotliwy polityk skomentuje traktat "o przyjaźni" między Związkiem Radzieckim a Niemcami z 28 września 1939?
  A co powie o zgłaszanych przez Stalina w 1940 roku roszczeniach terytorialnych w Europie i Azji?
  A co z agresją na Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rumunię, Iran, Szwecję, Turcję, Finlandię, Bułgarię, ...
  No patrzcie, jaki pokojowy i honorowy naród z tych Rosjan.

  I ten gostek śmie pouczać innych?

 • acototak

  Oceniono 16 razy 12

  Z żadnym innym polskim rządem Rosjanie tak nie pogrywali. Wyczuli amatorszczyznę i walą jak w bęben.

 • ziggybam

  Oceniono 15 razy 9

  Biorąc pod uwagę co dziś robi PiS, te wszystkie obrazki polskich neofaszystów, które idą w świat, ludziom z całego świata coraz łatwiej w takie brednie uwierzyć.
  Tym bardziej że Polska PiS jest dziś najsłabszym ogniwem UE i każdy głupi będzie w nią walił jak w bęben, bo pęknie najłatwiej.

 • czarnyminio

  Oceniono 15 razy 9

  Jak to cichym... Nikt nam nie będzie mówił w obcych językach jakim i kogo wspólnikiem byliśmy.

 • jac_l_w

  Oceniono 14 razy 8

  Załgany towarzysz Naryszkin zapomniał najwyraźniej, że w 1932 Polska zawarła z ZSRR analogiczny pakt o nieagresji, który w razie napaści państwa trzeciego na jedną ze stron zobowiązywał drugą stronę do nieudzielania pomocy czy poparcia napastnikowi, choćby pośredniej. Jeden z artykułów zabraniał stronom brać udział w porozumieniach jawnie agresywnych wobec drugiej strony. Po przedłużeniu pakt obowiązywał do końca 1945 roku, więc pakt Ribbentrop-Mołotow wraz z tajnym załącznikiem o podziale Polski stanowił oczywiste złamanie umowy z Polską, niezależnie od tego, w jakim stanie była Polska w dniu 17 września 1939.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX