O czym rozmawiał Zandberg z Kaczyńskim? Awantura po środkowym palcu Lichockiej

- Zapytałem pana prezesa, czy podpisuje się pod tym gestem. Usłyszałem próbę usprawiedliwienia tego gestu zachowaniami jakichś demonstrantów w Pucku - powiedział Adrian Zandberg. Polityk odniósł się do rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim po tym, jak posłanka Joanna Lichocka pokazała środkowy palec w kierunku sali podczas debaty ws. finansowania mediów publicznych.

Czwartkowy gest posłanki Lichockiej wywołał skandal i falę komentarzy w mediach społecznościowych. Gdy parlamentarzystka PiS tłumaczyła się, że tak naprawdę "przesuwała palcem pod okiem", wszyscy zastanawiali się, o czym rozmawiał Jarosław Kaczyński z Adrianem Zandbergiem z Lewicy, ugrupowania, w kierunku którego Lichocka pokazała środkowy palec.

Jak się okazało, Zandberg zapytał Kaczyńskiego, czy aprobuje zachowanie Lichockiej, a w odpowiedzi usłyszał słowa o demonstrantach w Pucku. Poseł Lewicy odpowiedział, że "nie zna tych demonstrantów". - Za to wiem, że posła obowiązuje zachowanie godne mandatu, który sprawuje, co przekazałem panu prezesowi. Pani Lichocka powinna zostać zawieszona przez swój klub - powiedział Zandberg w polsatnews.pl.

Migalski: Lichocka dała opozycji największą walentynkę

Oburzenie na zachowanie posłanki PiS połączyło nawet najbardziej odległe strony sceny politycznej. Roman Giertych domaga się postępowania w sprawie Lichockiej. "Czyn pani poseł Lichockiej należy w moim przekonaniu zakwalifikować jako nieobyczajny wybryk (art. 140 kodeksu wykroczeń). Rozumiem, że policja z urzędu wszczyna dzisiaj postępowanie w tej sprawie" - napisał adwokat na Twitterze.

Ostrych słów Lichockiej nie szczędzi też Jurek Owsiak. "Posłanka PiS, Joanna Lichocka, pokazała środkowy palec po głosowaniu w sprawie dwóch miliardów złotych przyznanych na TVP przez Sejm RP. To był gest zwycięstwa pani poseł i jej ugrupowania nad opozycją. To także był gest zwycięstwa śmierci nad życiem. Dwa miliardy złotych, które dzisiaj powinny być przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia Polaków" - napisał Owsiak na Facebooku. "Posłanka Joanna Lichocka pokazuje f..k off nam, Polakom. I niech nie p...doli, że pocierała nos. Foty pokazują wyraźnie, jaki to gest" - podkreślił szef Orkiestry.

Inaczej na sprawę patrzy Marek Migalski. "Nie rozumiem pretensji opozycji wobec posłanki. Przecież dostali od niej najlepszą walentynkę. Może nawet o wartości prezydentury dla MKB. Zamiast podziękować hejtują. Wstyd" - napisał ironicznie politolog.

Lichocka pokazuje posłom środkowy palec

Podczas czwartkowego wieczornego bloku głosowań posłanka Prawa i Sprawiedliwości pokazała środkowy palec w kierunku sali, a jej gest uchwyciły kamery. Wszystko odbyło się podczas debaty w sprawie przekazania dwóch miliardów złotych dla TVP i Polskiego Radia. Chwilę wcześniej sejmowa większość poparła rekompensatę dla mediów publicznych.

Mimo że gest Lichockiej zarejestrowało wiele kamer, a na ujęciach widać reakcję siedzącego obok Lichockiej posła, który zdaje się rozbawiony gestem koleżanki, posłanka postanowiła wszystkiemu zaprzeczyć. Na Twitterze zamieściła wpis, w którym tłumaczyła, że wcale nie pokazała obraźliwego gestu. "Przesuwałam dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie, bo byłam zdenerwowana. Nic więcej, a politycy PO sądzą po sobie" - napisała.

>>> Lichocka porównała Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Łokietka. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: